Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rusza sprzedaż ekologicznej inwestycji na krakowskim Starym Podgórzu

mat. prasowe

Najnowsza inwestycja mieszkaniowa od Skanska Residential Development Poland nosi nazwę Hemma Orawska. Apartamentowiec powstanie na krakowskim Podgórzu i będzie kolejnym "zielonym" rozwiązaniem w portfolio szwedzkiej firmy. Skanska wybuduje 138 funkcjonalnych mieszkań. Za projekt budynku odpowiada krakowska pracownia architektoniczna – Grupa 3D.

Inwestycja Hemma Orawska
Inwestycja Hemma Orawska
fot. Skanska Residential Development Poland

Skanska wchodzi na nowy rynek mieszkaniowy

Deweloper do tej pory realizował koncepcje mieszkaniowe na terenach Warszawy. Rozpoczęcie realizacji projektu na krakowskim Podgórzu jest zatem istotnym krokiem w historii Skanska Residential Development Poland. Wcześniejsze inwestycje charakteryzują się zastosowaniem ekologicznych rozwiązań, certyfikacji budynków w systemie BREEAM, tworzeniem starannie zaprojektowanych terenów zielonych oraz z niwelowaniem barier architektonicznych zarówno na zewnątrz, jak i w obrębie realizacji.

To ważny moment w historii rozwoju spółki mieszkaniowej Skanska. Cieszymy się, że nasze podejście do idei zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego będziemy mogli realizować i popularyzować również w Krakowie. Hemma Orawska będzie nowoczesnym i funkcjonalnym miejscem do życia. Zależało nam na tym, by wpisać się w klimat i architekturę rewitalizowanego Starego Podgórza. Jednocześnie mocno stawiamy na tak ważne w przypadku naszych budynków zielone rozwiązania, które - mamy nadzieję - polubią także mieszkańcy Krakowa. Naszym celem jest to, aby inwestycja była kameralną i komfortową enklawą w tętniącej życiem dzielnicy miasta.

mówi Aleksandra Goller, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w spółce mieszkaniowej Skanska.
Inwestycja Hemma Orawska
Inwestycja Hemma Orawska
fot. Skanska Residential Development Poland

Mieszkania w eleganckiej dzielnicy Krakowa

„Hemma” to po szwedzku „w domu”, a w przypadku nowej inwestycji Skanska słowo to można rozumieć również jako „dom” w samym sercu miasta – budynek powstanie bowiem na Starym Podgórzu, przy ul. Orawskiej. To wyjątkowe miejsce - dzielnica sąsiaduje z Kazimierzem, który jest dobrze znany nie tylko mieszkańcom tego miasta. Ta okolica charakteryzuje się klimatem dawnego Krakowa, a zamieszkanie w niej jest marzeniem wielu osób. Lokalizacja w przyszłości umożliwi swoim mieszkańcom szybki i wygodny dostęp do zaplecza biznesowego w postaci okolicznych biurowców, a także do rozrywki (Kazimierz, Forum Przestrzenie, Centrum Handlowe Bonarka) oraz do terenów rekreacyjnych (Bulwary Wiślane, Kopiec Krakusa, okoliczne parki). W ten sposób właściciele mieszkań będą mieli okazję korzystania ze wszelkich uroków dynamicznie rozwijającej się dzielnicy.

Udogodnienia dla mieszkańców

Hemma Orawska została zaplanowana jako pięciopiętrowy apartamentowiec ze 138 mieszkaniami, do których będą przynależały balkony lub loggie, w większości zabudowane. Posiadacze lokali mieszkalnych usytuowanych na parterze będą się mogli cieszyć prywatnymi ogródkami, ponadto przewidziano ogólnodostępne, zielone i kameralne patio, do dyspozycji wszystkich lokatorów. Pod budynkiem znajdzie się parking podziemny z miejscami postojowymi dla samochodów.

Nowoczesny budynek przy ul. Orawskiej został zaprojektowany w taki sposób, aby wyjść naprzeciw potrzebom różnych grup wiekowych - i nie tylko. Skanska zastosuje wiele udogodnień - zarówno sam apartamentowiec, jak i teren inwestycji, zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów oraz rodziców z małymi dziećmi. W reprezentacyjnym lobby znajdzie się recepcja, która pozwoli zwiększyć poczucie komfortu i bezpieczeństwa przyszłych lokatorów.

W każdej naszej inwestycji staramy się pamiętać o tym, żeby przede wszystkim była to dobra przestrzeń dla mieszkańców. Dlatego niejednokrotnie proponujemy udogodnienia przewyższające standardy rynkowe. W przypadku Hemmy pomyśleliśmy o zaprojektowaniu przestrzeni wspólnych dla mieszkańców. Mogą one mieć charakter zarówno świetlicy służącej spotkaniom i wzajemnej integracji, wypicia sąsiedzkiej kawy, jak i być wykorzystywane do celów zawodowych i np. jako przestrzeń coworkingowa.

mówi Michał Smogór, Menadżer Projektu Hemma Orawska w spółce mieszkaniowej Skanska.
Inwestycja Hemma Orawska
Inwestycja Hemma Orawska
fot. Skanska Residential Development Poland

Inwestycja z certyfikatem BREEAM

Podobnie jak pozostałe inwestycje mieszkaniowe Skanska, Hemma Orawska będzie budynkiem certyfikowanym w międzynarodowym systemie BREEAM. Oznacza to, że deweloper będzie musiał spełnić wiele pogrupowanych na dziesięć głównych kategorii norm jakościowych, które wykraczają poza obowiązujące wymagania prawne. Wspomniane kryteria to: zarządzanie placem budowy, zdrowie i dobre samopoczucie, energia, transport, woda, użyte materiały, odpady, ekologia i poszanowanie terenu, zanieczyszczenia oraz innowacyjność. Co niezwykle istotne – dzięki certyfikatowi BREEAM kupujący mogą liczyć na najkorzystniejsze warunki kredytów hipotecznych na rynku.

Hemma Orawska i „zielone” rozwiązania

Mieszkania i teren nowej inwestycji Skanska zostaną wyposażone w wiele ekologicznych rozwiązań. We wszystkich apartamentach pojawi się bazowa wersja systemu smart home – system inteligentnego domu Appartme by Skanska, który pozwala na sterowanie gniazdami elektrycznymi, oświetleniem oraz ustawieniami ogrzewania. Przyczynia się to do korzystania z energii w zrównoważony sposób, a tym samym do zoptymalizowania kosztów jej zużycia. Istnieje możliwość indywidualnego rozbudowania systemu smart home i wyposażenia go w dodatkowe funkcje.

W mieszkaniach przewidziano też ścienne nawiewniki antysmogowe, pozytywnie wpływające na jakość powietrza wewnątrz apartamentów. Czujniki ruchu w częściach wspólnych oraz energooszczędne oświetlenie LED zapewnią lepszą efektywność energetyczną inwestycji. Miejsca parkingowe można dostosować do ładowania samochodów elektrycznych. Na wewnętrznym patio znajdą się też monitorowane stojaki na rowery.

Patio oraz teren zielony przynależny do inwestycji zostaną obsadzone rodzimymi oraz udomowionymi gatunkami roślin. Wśród nich pojawią się budki dla ptaków i domki dla owadów. Warto wspomnieć, że zielony charakter inwestycji będzie zauważalny już na etapie budowy – Skanska wykorzysta wyłącznie nietoksyczne materiały wykończeniowe. Deweloper planuje również utrzymać recykling materiałów budowlanych na poziomie blisko 100%.

Inwestycja Hemma Orawska
Inwestycja Hemma Orawska
fot. Skanska Residential Development Poland

Hemma Orawska znajduje się w ciekawym miejscu Krakowa. Łączy ono salon Krakowa - ciąg Alei 29 Listopada, Trzech Wieszczów i ul. Konopnickiej obudowanego eleganckimi kamienicami, budynkami uniwersyteckimi, muzeami, hotelami i innymi obiektami użyteczności publicznej z historyczną zabudową Starego Podgórza. Budynek staje się zatem bramą wjazdową do Ludwinowa – cichej dzielnicy rozciągającej się wzdłuż rzeki Wilgi. Idea bramy i łączenia dwóch światów została zapisana w formie i elewacji budynku. Lekka, swobodna forma zbudowana z przeszklonych loggii została oflankowana bryłami o fakturze cegły, która nawiązuje do przemysłowej zabudowy tej części Podgórza. Wykorzystano tu zarówno tradycyjne materiały - wątek ceglany, niewielkie balkony z detalami z czarnej stali, drewno, jak i charakterystyczne proporcje ciężkich gzymsowanych ścian przebitych wąskimi otworami okien. Wprowadzone dominanty jako dysonanse - narożne przeszklenia i balkony w harmonijnej historyczności ceglanych ścian przypominają o współczesnym charakterze obiektu. Hemma Orawska ma formę zamkniętego obszernego kwartału, który dzięki drzewom na dziedzińcu i pnączom na wewnętrznych ścianach zapewni mieszkańcom spokój i ciszę.

wyjaśnia Witold Padlewski, architekt z pracowni Grupa 3D.
Inwestycja Hemma Orawska
Inwestycja Hemma Orawska
fot. Skanska Residential Development Poland

Hemma Orawska - najważniejsze liczby i informacje

 • starannie zaprojektowany, 5-piętrowy budynek
 • liczba mieszkań: 138 mieszkań o powierzchni od 29 do 107 m km.
 • wysokość mieszkań: od ok. 2,70 m do ok. 2,90 m
 • wysokie okna zapewniające duża ilość naturalnego światła w mieszkaniu
 • zabudowane loggie na wschodniej stronie budynku
 • Smart Homes by Skanska w standardzie
 • garaż podziemny z rowerowniami i boksami lokatorskimi
 • miejsca postojowe z możliwością ładowania samochodów elektrycznych
 • monitorowane stojaki rowerowe na zewnątrz budynku
 • prywatne ogródki
 • lobby oraz dwie w pełni wyposażone sale spotkań dla mieszkańców
 • energooszczędne rozwiązania: czujniki ruchu, oświetlenie LED
 • udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, starszych i dzieci
 • Certyfikat BREEAM.

Za projekt apartamentowca odpowiada znana krakowska pracownia architektoniczna – Grupa 3D. 

  Więcej o:

Skomentuj:

Rusza sprzedaż ekologicznej inwestycji na krakowskim Starym Podgórzu