Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Snøhetta zaprojektowała centrum dla odwiedzających Globalny Bank Nasion na wyspie Spitsbergen

Redakcja Pressland/WG

Na norweskiej wyspie Spitsbergen, w tunelu wydrążonym w wiecznej zmarzlinie, przechowywanych jest ponad 770 tys. rodzajów nasion jadalnych z całego świata. Właśnie tu powstanie The Arc - zaprojektowane przez Snøhettę centrum dla odwiedzających Globalny Bank Nasion.

Centrum dla odwiedzających Centralny Bank Nasion. Proj. Snøhetta
Centrum dla odwiedzających Centralny Bank Nasion. Proj. Snøhetta
Wiz. Snøhetta and Plomp

Spitsbergen to największa wyspa Norwegii leżąca w archipelagu Svalbard, na Morzu Arktycznym. Właśnie tam, ukryty w tunelu wydrążonym w wiecznej zmarzlinie, znajduje się Globalny Bank Nasion. Utworzona w 2012 roku placówka zbudowana została w celu zabezpieczenia nasion jadalnych z całego świata (szacuje się, że przechowywanych jest tu ponad 770 tys. rodzajów nasion). Leżą one zamrożone w stałej temperaturze -18 st., przy ograniczonym dostępie tlenu. Miejsce to często nazywane "współczesną Arka Noego" lub "Skarbcem Zagłady", przyciąga coraz więcej odwiedzających. Mogą oni jednak zobaczyć tylko tajemnicze wejście do tunelu. Sytuacja zmieni się za sprawą The Arc - centrum dla odwiedzających Globalny Bank Nasion, zaprojektowanego przez uznaną norweską pracownię Snøhetta. Będzie to miejsce, które pozwoli odwiedzającym zajrzeć do Banku, bez wchodzenia do wnętrza tunelu.

The Arc składać się będzie z dwóch części, połączonych ze sobą szklanym mostem. Budynek wejściowy będzie prostą, prostopadłościenną bryłą umieszczoną na palach. Wykonany będzie z CLT, czyli drewna klejonego krzyżowo. Elewacja zostanie wykonana z opalanych desek i paneli z ciemnego szkła. Na dachu znajdą się panele słoneczne. W budynku znajdzie się kasa biletowa, kawiarnia i biura dla pracowników.

The Wales - obserwatorium wielorybów w Andenes w Norwegii. Proj. Dorte Mandrup

Druga bryła to centrum wystawiennicze. Będzie mieć ono dużą stożkowatą, przypominającą stalagmit formę. Budynek ten będzie ekstrawagancki z zewnątrz, a w środku spokojny i skłaniający do refleksji. Wewnątrz białego stożka znajdzie się konstrukcja, przypominająca swym kształtem ogromne nasiono. To tutaj będzie można dowiedzieć się więcej o "Skarbcu Zagłady". Zaprojektowano tu również salę wykładową.

Centrum The Arc będzie miało na celu edukowanie odwiedzających i inspirowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie przechowywania światowych zasobów żywności. To miejsce ma uświadamiać, jak ważne jest dbanie o zasoby świata dla przyszłych pokoleń.

    Więcej o:

Skomentuj:

Snøhetta zaprojektowała centrum dla odwiedzających Globalny Bank Nasion na wyspie Spitsbergen