Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Zeitgeist rusza z renowacją kamienic przy ul. Św. Barbary w Warszawie

mat. prasowe
Zeitgeist rusza z renowacją kamienic przy ul. Św. Barbary w Warszawie - mat. prasowe

Zeitgeist Asset Management, firma specjalizująca się w usługach deweloperskich i zarządzaniu aktywami dla inwestorów prywatnych i instytucjonalnych, rozpocznie w grudniu tego roku prace renowacyjne kamienicy przy ul. Św. Barbary 6/8. Budynek ten jest częścią kompleksu nieruchomości w ścisłym centrum stolicy, który firma odkupiła od Orange w 2019 r. Restaurowana kamienica zostanie przeznaczona na mieszkania do wynajęcia oraz lokale usługowe.

Inwestujemy w wiekowe nieruchomości, by nadać im nowe życie. Z uwagi na lokalizację budynków w samym sercu Warszawy, ofertę apartamentów na wynajem przy ul. Św. Barbary będziemy kierować do osób, które cenią sobie dobry standard w świetnej lokalizacji, zarówno pod kątem życia rozrywkowego, jak i bliskiej odległości do wielu ważnych punktów w mieście. Spośród planowanych 41 mieszkań aż 24 to kawalerki, pozostałe to mieszkania dwu- i trzypokojowe.

mówi Peter Noack, współzałożyciel i CEO Zeitgeist Asset Management.

Kompleks zabudowań u zbiegu ulic Nowogrodzkiej i Św. Barbary, o powierzchni najmu ponad 48 tysięcy metrów kwadratowych, stanowi niezwykle istotny pod względem historycznym obszar Warszawy. Bryła gmachu dawnej poczty uznawana jest za jeden z najlepszych projektów modernistycznych w Polsce, stąd celem ich rewitalizacji jest przywrócenie nieruchomościom dawnego blasku.

Ukłon w stronę historii miasta

Budynki te tworzone były z bardzo konkretnymi założeniami, w stylu epoki. Kamienice od strony ul. Św. Barbary są przedłużeniem gmachu Telefonów Międzymiastowych i Urzędu Pocztowego, który zaprojektowany został jako skrajnie modernistyczny, w latach 30. dwudziestego wieku. Obecnie zadaniem jest przywrócenie pierwotnej tkanki zewnętrznej tam, gdzie to możliwe. Wprowadzone zostaną jedynie drobne zmiany, jednak całościowy wygląd fasady zbliżony będzie do historycznego oryginału. Uwidocznione będą także oryginalne barierki i balustrady balkonowe oraz stary podział okienny. Istotną zmianą będzie natomiast przekształcenie parteru narożnika budynku pod lokal usługowy, który zwiększy publiczną atrakcyjność tego miejsca.

Kamienica Św. Barbary 6/8 może wydawać się dość niepozorna, jednak kryje w sobie sporo ciekawych elementów. Dzięki inicjatywie Zeitgeist, wyeksponowane zostanie wiele oryginalnych cech budynku. Na szczególną uwagę zasługuje z pewnością brama. Jej krata stanowi ciekawy przykład metaloplastyki, którą inwestor planuje odrestaurować. Także tynk ścian - charakterystyczny dla okresu powstania budynku - będzie odtworzony. Ponieważ kamienica jest przykładem galeriowca, zostaną tu zachowane również galerie oraz oryginalna klatka schodowa. Całość zaplanowanych prac sprawia, że budynek ma szansę nabrać naprawdę pięknego, historycznego sznytu.

 

 

podkreśla Dorota Gołębiewska, doradca ds. konserwatorskich firmy Zeitgeist Asset Management.

W planie jest również gruntowny remont wnętrza oraz wymiana windy - obecna nie jest częścią oryginalnego projektu.

Wnętrza z duchem epoki

Koncepcja kamienicy zakłada wykorzystanie materiałów, które kojarzą się z modernizmem – takich jak beton, szkło, stal czy ceramika, przy jednoczesnym "ociepleniu" ich drewnem. Będzie to połączenie „chłodu„ - funkcjonalnego modernizmu - z ciepłem „zacisza domowego”. Wnętrza są tak rozplanowane, aby można było dostosować je do każdego z mieszkańców. Ergonomia przestrzeni pozwala na korzystanie z wielu funkcji, a neutralna kolorystyka daje możliwość spersonalizowania pomieszczeń.

Za projekt architektoniczny i wykonanie wnętrz w zgodzie z historią, odpowiada firma Tétris, natomiast koncepcja renowacji bryły budynku przygotowana została przez Grupę 5 Architekci.

Restaurowany budynek 6/8, o łącznej powierzchni najmu ponad 1700 m2, stanowi pierwszy etap prac Zeitgeist Asset Management przy tej nieruchomości. Mieszkania w tym projekcie będą dostępne dla najemców w 2023 r. Następnym etapem będzie renowacja sąsiedniej kamienicy, mieszczącej się przy ul. Św. Barbary 2a. W posiadaniu Zeitgeist są także inne budynki tego kompleksu, znajdujące się przy ul. Św. Barbary 10 oraz ul. Nowogrodzkiej 45-47. Będą one sukcesywnie remontowane w dłuższej perspektywie czasowej.

O inwestorze

Zeitgeist Asset Management, z siedzibą główną w Pradze, specjalizuje się w usługach deweloperskich i zarządzaniu aktywami inwestorów prywatnych i instytucjonalnych. Firma prowadzi działania w Czechach, Polsce, na Węgrzech oraz w Niemczech. Od momentu powstania w 2014 r. Zeitgeist dynamicznie rośnie, zarządzając obecnie aktywami o wartości ok. 700 milionów euro. Więcej o Zeitgeist Asset Management: www.zeitgeist.re.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Nagroda Miesa van der Rohe 2024 dla pawilonu na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku
10. Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy - znamy wyniki. Przebudowany Kopiec Czerniakowski z parkiem Akcji…
Pierwsza edycja NADA Villa Warsaw już maju w willi Gawrońskich

Skomentuj:

Zeitgeist rusza z renowacją kamienic przy ul. Św. Barbary w Warszawie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej