Pawilon jak księżyc. Zbudowali go z tego, co Ty zwykle wyrzucasz do śmietnika!

Architekci z Daydreamers Design stworzyli niesamowity pawilon na chińskie święto Środka Jesieni. Tradycyjne elementy wywodzące się z lokalnej kultury opowiedzieli językiem nowoczesnej technologii a swój budynek zbudowali... z 7 000 pustych butelek po wodzie. Efekt? Niesamowite!

Projekt Pawilonu Wschodzącego Księżyca zrealizowany na Święto Środka Jesieni w Hong Kongu jest znakomitym przykładem, że w architekturze najważniejszy jest pomysł. Materiałem może być wszystko, nawet zużyte butelki po wodzie. Architektom z Daydreamers Design udało się stworzyć niezwykły projekt przy wykorzystaniu najprostszych rozwiązań i bez wielkich kosztów.

Swoją formą pawilon nawiązuje do Księżyca w pełni - jednego z symboli Święta Środka Jesieni. Rozświetlona kopuła ustawiona nad wodą, nocą odbija się i tworzy pełną sferę - jak gdyby Księżyc, który nagle bardzo zbliżył się do ziemi.

Jego konstrukcja to stalowa rama złożona z trójkątnych modułów, do której zostały przytwierdzone panele złożone z pustych butelek po wodzie, których co roku tysiące trafia na wysypiska śmieci. W każdej z nich zamontowano LEDowe źródło światła a całość został spięta w jeden, sterowany komputerowo system. Po zapaleniu świateł, puste butelki wyglądają jak chińskie lampiony, a skoordynowana zmiana układu barw daje niesamowity świetlny pokaz.

Wrażenia? Naprawdę świetne, aż trudno uwierzyć, że taki budynek mógł powstać z pustych opakowań, które codziennie wyrzucamy na śmietnik. Świetnie wpisuje się w trendy ochrony od środowiska i ponownego wykorzystania niepotrzebnych materiałów. Poza tym jest po prostu piękny i podczas obchodów Święta Stanowił nie lada atrakcję. Czego chcieć więcej? Oby jak najwięcej równie ciekawych projektów w przyszłości!

Projekt Pawilonu Wschodzącego Księżyca zespołu Daydreamers Design (SIU Kwok Kin Stanley, CHAN Pui Hong Aden, HUI Chun Hoi Eddie and HE Yiteng) nagrodzony został najwyższą, platynową nagrodą w konkursie A'Design (edycja 2013-2014), w kategorii Architektura, Budynki, Konstrukcje. Czy tegoroczna edycja wyłoni równie ciekawych zwycięzców? Formularz zgłoszeniowy do konkursu można znaleźć TUTAJ.

A co Wy uważacie o Pawilonie? Napiszcie w komentarzach co myślicie o tym niezwykłym projekcie.

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Cloud Pavilion w Sznghaju Lekki jak chmura. Cloud Pavilion z Szanghaju
 • Instalacja The Smile The Smile - uśmiech architekta na London Design Festival
 • Aplikacja Ładny Dom BRYŁA na telefon i tablet. Poznajcie naszą aplikację!
Komentarze (5)
Pawilon jak księżyc. Zbudowali go z tego, co Ty zwykle wyrzucasz do śmietnika!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  Gość: jozue

  Oceniono 5 razy 3

  Pomysł ! Świetny pomysł.W Poznaniu była taka choinka

 • avatar

  Gość: uuu

  Oceniono 2 razy 2

  butelki to tylko wypełnienie, konstrukcja stalowa jest bardzo kosztowna

 • avatar

  Gość: joe black

  Oceniono 5 razy 1

  ciekaw jestem kto wyrzuca w Polsce 5 galonowe pojemniki na wodę

 • avatar

  Gość: Pawel

  Oceniono 2 razy 0

  Nie zbudowali z butelek, tylko butelkami ozdobili! Efekt jest świetny, ale to nie jest konstrukcja nośna budowli. Z butelek wypełnionych błotem I obłożonych błotem buduje się np. w Indiach. Tam budują z butelek I błota - tak można powiedzieć. Tutaj mamy do czynienia z ozdobnikiem kostrukcji stalowej.

 • avatar

  szklanka_herbaty

  0

  A czeu BRYLA.pl nic nie pisze o nowo otwartej stacji kolejowej Bydgoszcz Wschód? Przecież to nie tylko unikat pod względem architektury, ale i jedno z niewielu takich rozwiązań przesiadkowych w naszym kraju ... oj, leniuchuje się, co? :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły