Siusiający posąg w Nowej Hucie? Artyści: "To Fontanna Przyszłości"
Ta instalacja ma wnieść trochę życia i humoru do największej dzielnicy Krakowa. Zielony posąg to nawiązanie do rzeźby Lenina autorstwa Mariana Koniecznego, która stała w tym miejscu do 1989 roku. Instalacja jest częścią Grolsch ArtBoom Festival
Autorami rzeźby są Bartosz Szydłowski i Małgorzata Szydłowska. Pracę zatytułowali "Fontanną Przyszłości". Artyści w swojej twórczości często nawiązują do Nowej Huty i jej przemysłowej spuścizny. Humorystyczna instalacja jest głosem w trwającej w mediach dyskusji o potrzebie budowy fontanny - wizytówki dzielnicy.
Od kiedy temat zawitał w mediach miałem wątpliwość, czy uruchamia się właściwa narracja. Wiało nudą. Powtarzano truizmy. A wszystkie gładkie mowy o tym, że Nowa Huta nie jest gorsza od Krakowa i zasługuje też na fontannę, uznaję za dowód na brak pomysłu i efekt kompleksu wobec centrum, czyli inaczej mówiąc powielanie stereotypu o naszej dzielnicy - mówi Bartosz Szydłowski.
Prototyp Fontanny Przyszłości to efekt różnych opinii, spostrzeżeń mieszkańców i szansa na stworzenie odważnego i rozpoznawalnego znaku. Swoisty manifest stojący w kontrze do panującego stereotypu Nowej Huty jako szarej i ponurej dzielnicy. Remedium na ten stereotyp ma być zielonkawa figura mężczyzny w eleganckim płaszczu, który siusia do znajdującego się niżej zbiornika.
Chciałbym wywołać tym projektem żywą i szczerą dyskusję, zachęcić wszystkich do wypowiedzi. Mam nadzieję, że wykroczy ona poza funkcjonalność samej fontanny i sięgnie również naszego stosunku do przeszłości i jej emblematów - dodaje Szydłowski.
W projekcie fontanny użyto repliki rzeźby Lenina autorstwa Mariana Koniecznego, która stanęła w Nowej Hucie w 1973 r. i została zdemontowana w 1989 r.
- Więcej o:
Kraków jak Paryż, ma swoją piramid(k)ę. Hit czy kit?
Futurystyczna fontanna na placu we Wrocławiu [WYNIKI KONKURSU]
Fontanna w Poznaniu. "Jak we wnętrzu wodospadu"
Dyfrakcja - kolekna inwestycja mieszkaniowa w Nowym Centrum Łodzi
Wrocław: W Sky Tower powstanie nowoczesna strefa gastronomiczna. To projekt Chapman Taylor
Katowicki TBS projektu k3xmore będzie najbardziej zaawansowanym proekologicznie osiedlem mieszkaniowym w Polsce
Juliusz Żórawski. Dom Wedla, Szklany Dom, Dom pod Żaglem. Brylanty warszawskiej moderny
Heinrich Lauterbach - architekt wrocławskiego modernizmu