The Smile - uśmiech architekta na London Design Festival
W ramach London Design Festival powstanie instalacja The Smile. Wykonana w całości z drewna konstrukcja ma tylko jeden punkt podparcia, a swoim kształtem przypomina uśmiech.







The Smile to instalacja zaprojektowana przez brytyjską architektkę Alison Brooks. Konstrukcja przypominająca uśmiech ma być jedną z głównych atrakcji London Design Festival. Projekt będzie można oglądać na terenie Rootstein Hopkins Parade Ground w Chelsea College of Arts od 17 września do 12 października.
Niezwykła forma wykonana będzie w całości z drewna klejonego i tak jak okrąg - będzie miała tylko jeden punkt podparcia. Przy 34 metrach długości i użyciu jedynie drewna było to nie lada wyzwanie konstrukcyjne. Architekta w tym celu nawiązała współpracę z firmą Arup oraz z Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego.
Efektem wspólnej pracy jest niezwykła forma, której końce wznoszą się łagodnie do góry. Przez znajdujące się w centralnej cześć wejście zwiedzający dostaną się do łukowo wznoszącej się przestrzeni o kwadratowym przekroju. Odwiedzający będą mogli przejść z jednego końca konstrukcji na drugi, odkrywając nowy rodzaj przestrzeni, która stopniowo wznosi się w kierunku światła.
Wszystkie ściany wewnątrz »The Smile« zostaną wykonane z jednakowych, pięknych paneli z tulipanowca amerykańskiego. Pozwoli to na zmysłowe doświadczenie pełne koloru, tekstury, zapachu i dźwięku. Dwa otwarte końce instalacji rozświetlą jej wnętrze, jednocześnie pełniąc funkcję balkonów z widokiem na otaczające miasto – opisuje swoje dzieło Alison Brooks.
W ścianach instalacji pojawią się dodatkowo niewielkie otwory, przez które do środka będzie dostawało się światło rysując na ścianach i podłodze zmieniające się w ciągu dnia wzory. Nocą wnętrze konstrukcji będzie podświetlane pasmami świetlnymi, których przebieg odwzoruje dynamiczne wygięcie podłogi.
Czy instalacja wywoła także uśmiech i radość na twarzach oglądających? O tym przekonamy się podczas tegorocznej edycji London Design Festival. Już teraz natomiast możemy stwierdzić, że skoro udało zaprojektować się z drewna tak nietypową konstrukcję - z pewnością przed drewnem w architekturze jest jeszcze wielka przyszłość.
- Więcej o:
Pawilon jak księżyc. Zbudowali go z tego, co Ty zwykle wyrzucasz do śmietnika!
Uwaga! Sztuka w mieście. Artyści i ich dzieła w przestrzeni publicznej [PRZEGLĄD]
Kraina Gigantów. Zwykłe słupy energetyczne o niezwykłym wyglądzie
Nudzisz się na przystanku? Wydrukuj sobie historię!
Zakończono montaż próbny nowego budynku głównego Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego
Polscy eksperci współtworzyli Plan Działania dla Zielonego Wilna. Jak zmieni się miasto?
Konstruktywiści - budowniczowie rewolucji. Ich wizje nadal zaskakują rozmachem
Pracownia architektoniczna Tremend świętuje swoje 15-lecie. Oto jej najciekawsze projekty