The Smile - uśmiech architekta na London Design Festival
W ramach London Design Festival powstanie instalacja The Smile. Wykonana w całości z drewna konstrukcja ma tylko jeden punkt podparcia, a swoim kształtem przypomina uśmiech.
The Smile to instalacja zaprojektowana przez brytyjską architektkę Alison Brooks. Konstrukcja przypominająca uśmiech ma być jedną z głównych atrakcji London Design Festival. Projekt będzie można oglądać na terenie Rootstein Hopkins Parade Ground w Chelsea College of Arts od 17 września do 12 października.
Niezwykła forma wykonana będzie w całości z drewna klejonego i tak jak okrąg - będzie miała tylko jeden punkt podparcia. Przy 34 metrach długości i użyciu jedynie drewna było to nie lada wyzwanie konstrukcyjne. Architekta w tym celu nawiązała współpracę z firmą Arup oraz z Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego.
Efektem wspólnej pracy jest niezwykła forma, której końce wznoszą się łagodnie do góry. Przez znajdujące się w centralnej cześć wejście zwiedzający dostaną się do łukowo wznoszącej się przestrzeni o kwadratowym przekroju. Odwiedzający będą mogli przejść z jednego końca konstrukcji na drugi, odkrywając nowy rodzaj przestrzeni, która stopniowo wznosi się w kierunku światła.
Wszystkie ściany wewnątrz »The Smile« zostaną wykonane z jednakowych, pięknych paneli z tulipanowca amerykańskiego. Pozwoli to na zmysłowe doświadczenie pełne koloru, tekstury, zapachu i dźwięku. Dwa otwarte końce instalacji rozświetlą jej wnętrze, jednocześnie pełniąc funkcję balkonów z widokiem na otaczające miasto – opisuje swoje dzieło Alison Brooks.
W ścianach instalacji pojawią się dodatkowo niewielkie otwory, przez które do środka będzie dostawało się światło rysując na ścianach i podłodze zmieniające się w ciągu dnia wzory. Nocą wnętrze konstrukcji będzie podświetlane pasmami świetlnymi, których przebieg odwzoruje dynamiczne wygięcie podłogi.
Czy instalacja wywoła także uśmiech i radość na twarzach oglądających? O tym przekonamy się podczas tegorocznej edycji London Design Festival. Już teraz natomiast możemy stwierdzić, że skoro udało zaprojektować się z drewna tak nietypową konstrukcję - z pewnością przed drewnem w architekturze jest jeszcze wielka przyszłość.
- Więcej o:
Pawilon jak księżyc. Zbudowali go z tego, co Ty zwykle wyrzucasz do śmietnika!
Uwaga! Sztuka w mieście. Artyści i ich dzieła w przestrzeni publicznej [PRZEGLĄD]
Kraina Gigantów. Zwykłe słupy energetyczne o niezwykłym wyglądzie
Nudzisz się na przystanku? Wydrukuj sobie historię!
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Wnętrza kancelarii SUŁKOWSKI LEGAL od mow.design. IUS EST ARS. Prawo jest sztuką
Najstarszy działający McDonald's na świecie. Jego wygląd nie zmienił się od chwili otwarcia