Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pawilon jak księżyc. Zbudowali go z tego, co Ty zwykle wyrzucasz do śmietnika!

Piotr Czaja

Architekci z Daydreamers Design stworzyli niesamowity pawilon na chińskie święto Środka Jesieni. Tradycyjne elementy wywodzące się z lokalnej kultury opowiedzieli językiem nowoczesnej technologii a swój budynek zbudowali... z 7 000 pustych butelek po wodzie. Efekt? Niesamowite!

Pawilon Rising Moon w Hong Kongu
Pawilon Rising Moon w Hong Kongu
Daydreamers Design

Projekt Pawilonu Wschodzącego Księżyca zrealizowany na Święto Środka Jesieni w Hong Kongu jest znakomitym przykładem, że w architekturze najważniejszy jest pomysł. Materiałem może być wszystko, nawet zużyte butelki po wodzie. Architektom z Daydreamers Designudało się stworzyć niezwykły projekt przy wykorzystaniu najprostszych rozwiązań i bez wielkich kosztów.

Swoją formą pawilon nawiązuje do Księżyca w pełni - jednego z symboli Święta Środka Jesieni. Rozświetlona kopuła ustawiona nad wodą, nocą odbija się i tworzy pełną sferę - jak gdyby Księżyc, który nagle bardzo zbliżył się do ziemi.

Jego konstrukcja to stalowa rama złożona z trójkątnych modułów, do której zostały przytwierdzone panele złożone z pustych butelek po wodzie, których co roku tysiące trafia na wysypiska śmieci. W każdej z nich zamontowano LEDowe źródło światła a całość został spięta w jeden, sterowany komputerowo system. Po zapaleniu świateł, puste butelki wyglądają jak chińskie lampiony, a skoordynowana zmiana układu barw daje niesamowity świetlny pokaz.

Wrażenia? Naprawdę świetne, aż trudno uwierzyć, że taki budynek mógł powstać z pustych opakowań, które codziennie wyrzucamy na śmietnik. Świetnie wpisuje się w trendy ochrony od środowiska i ponownego wykorzystania niepotrzebnych materiałów. Poza tym jest po prostu piękny i podczas obchodów Święta Stanowił nie lada atrakcję. Czego chcieć więcej? Oby jak najwięcej równie ciekawych projektów w przyszłości!

Projekt Pawilonu Wschodzącego Księżyca zespołu Daydreamers Design (SIU Kwok Kin Stanley, CHAN Pui Hong Aden, HUI Chun Hoi Eddie and HE Yiteng) nagrodzony został najwyższą, platynową nagrodą w konkursie A'Design (edycja 2013-2014), w kategorii Architektura, Budynki, Konstrukcje. Czy tegoroczna edycja wyłoni równie ciekawych zwycięzców? Formularz zgłoszeniowy do konkursu można znaleźć TUTAJ.

A co Wy uważacie o Pawilonie? Napiszcie w komentarzach co myślicie o tym niezwykłym projekcie.

Skomentuj:

Pawilon jak księżyc. Zbudowali go z tego, co Ty zwykle wyrzucasz do śmietnika!