Skandal w Rybniku: wycięli w pień cały park. Zamiast drzew będzie hipermarket

Drzewa zniknęły z parku w centrum miasta. W ten sposób przygotowano teren pod budowę hipermarketu. O sprawie poinformowała nas Magdalena Filipowska, która wycinkę widziała z okna swojego mieszkania. To smutne zjawisko jest nominowane w plebiscycie MAKABRYŁA ROKU 2014

Nie chce się wierzyć, że z dnia na dzień wycięto kilkadziesiąt zdrowych drzew, które rosły w tym krajobrazie przez lata. Jeszcze bardziej nie mieści się w głowie, że zezwolili na to miejscy urzędnicy.

Drzewa wycięto pod komercyjną budowę, po tym jak we wrześniu 2014 roku ówczesne władze Rybnika sprzedały grunt przy ul. Zebrzydowickiej, na którym znajdował się park. Mieszkańcy swoją walkę z urzędnikami o ten skrawek zieleni opisali na stronie miastomarketow.pl. Zamieszczono tam chronologię wydarzeń.

Kilka lat temu, na przełomie 2012 i 2013 r. ówczesne władze Rybnika wystawiły na sprzedaż teren w centrum miasta, którego znaczną część stanowił właśnie park. Już od samego początku mieszkańcy wysyłali petycje chcąc uchronić park przed likwidacją. Próbowali też znaleźć kompromis, proponowali, aby sprzedano tylko część działki bez zieleni, by w ten sposób zachować park, albo przynajmniej jego część.

Park w Rybniku przed wycinkąfot. Teresa Kaźmierska

Jak czytamy na stronie "Rybnik - miasto marketów", przełom nastąpił jesienią 2014 roku: "jeszcze przed wyborami samorządowymi ogłoszono kolejny przetarg i przegłosowano wybór oferenta, którego koncepcja przewidywała budowę hipermarketu, dwóch parkingów, garażu, budynku mieszkalnego, rozbiórkę obiektu C.H. Domus i postawienie nowego pawilonu handlowo-usługowego".

Nasze zdroworozsądkowe argumenty i uwagi, że cała ta inwestycja szkodzi środowisku i naszemu zdrowiu spotkała się z ignorancją urzędników i byłych władz miasta, którzy zasłaniali się obowiązującymi przepisami i ustawowymi paragrafami - mówi Magdalena Filipowska, która mieszka w bloku obok parku.

By uspokoić nastroje 2 lutego 2015 r. w urzędzie miasta zorganizowano spotkanie inwestora, władz Rybnika i mieszkańców. Ci ostatni prosili inwestora, aby raz jeszcze przeanalizował projekt i wprowadził zmiany, które uratują jak najwięcej drzew. Ze spotkania mieszkańcy wracali do swoich domów mając nadzieję, że park uda się choć w części uratować. Spokój nie trwał długo.

Tu był kiedyś parkfot. Teresa Kaźmierska

Jeszcze w tym samym miesiącu, rankiem 27 lutego mieszkańców obudził hałas pił i uderzających o ziemię konarów. Kilka godzin trwało wycięcie z parku drzew i krzewów. W sumie wykarczowano ponad 170 sztuk. W efekcie, zamiast pełnego zieleni parku powstała szara pustynia ze sterczącymi samotnie latarniami.

Drzew już nie ma, a skutki tej decyzji i całej inwestycji na co dzień będziemy odczuwać my - zwykli mieszkańcy - dodaje Magdalena Filipowska.

Co myślicie o wycince drzew na taką skalę?

Więcej o:
Komentarze (220)
Skandal w Rybniku: wycięli w pień cały park. Zamiast drzew będzie hipermarket
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: tyss

  Oceniono 349 razy 333

  Smutne, że powstają nowe osiedla, nowe galerie handlowe, ale już nie nowe parki a często o te stare nie dba się dostatecznie lub, jak w Rybniku, wycina w pień. Oprócz dachu nad głową i miejsca do robienia zakupów, ludziom potrzebne są też tereny rekreacyjne. Developerzy zdają się nie rozumieć prostej zależności: zielone tereny podnoszą wartość mieszkań itp.

 • Gość: SR

  Oceniono 339 razy 327

  Szkoda, że mało kogo interesował ten temat, kiedy mieszkańcy protestowali i próbowali zainteresować nim ogólnopolską prasę. No, ale zestawienie zdjęcia "przed" ze zdjęciem "po" daje lepszy efekt medialny. Szkoda...

 • Gość: Mariusz

  Oceniono 244 razy 236

  warto zapamiętać nazwiska radnych którzy na to zezwolili, ludzie wybierają urzędników

 • Gość: hejter

  Oceniono 135 razy 129

  To jest jakas nędza. Prowincjonalne myślenie, ze zieleń to chaszcze, a szczytem dobrobytu jest centrum handlowe. Drodzy Rybniczanie najpierw centrum handlowe wyssie życie z calej dzielnicy, a potem sie podusicie. Acha, nie radzę emigrować do Warszawy, tu tez wycinamy drzewa i śmierdzi prowincją na potęgę.

 • Gość: Elwira

  Oceniono 134 razy 124

  straszne :(( i smutne

 • Gość: fos

  Oceniono 116 razy 112

  ale czad, zamiast pięknego ogrodu blaszak?

 • ungern-s

  Oceniono 107 razy 103

  Po jaką cholerę kolejna galeria handlowa w Rybniku skoro są już dwie? Chyba jednak jesteśmy coraz bogatsi, galeria na galerii, ludzie nic nie robią tylko kupują dziadostwo po sklepach. Jak jeszcze raz usłyszę, że Polacy "za dużo machają szabelką" to po prostu zak...wię z laczka i poprawię z kopyta. Urzędas robi co chce, inwestor robi co chce, niby konsultacje, niby porozumienie, a potem po prostu olewa się tę upierdliwą hołotę zwaną narodem, wyborcami i karczuje park. Ludzie niewiele robią, dobrze wiedzą, że guzik mogą, a jak ktoś zaprotestuje w ostrzejszej formie, to się go nazwie warchołem albo "wykluczonym", który sobie nie poradził podczas transformacji. Tak jesteśmy rypani bez wazeliny. Jak napisał pewien wybitny pisarz: Polityka, czyli rypanie kota w tyłek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX