Najwyższy wieżowiec w Polsce, ma mieć 282 metry!

W Warszawie u zbiegu al. Jerozolimskich i Miedzianej, ma stanąć najwyższy budynek w Polsce - 282 m z anteną.

Drapacze chmur przeganiają Pałac Kultury (231 m), jednak na razie wirtualnie. Lilium, projekt Zahy Hadid to najwyższy budynek, na jaki zgodził się ratusz (260 m). Niestety, z powodu kryzysu inwestor schował koncepcję do szuflady. Czeka na lepsze czasy.

Miliarder Jan Kulczyk z planem budowy najwyższego wieżowca w Polsce nosi się od 2007 roku. Jednak 4 lata temu usłyszał: - Najwyżej 130 m. Decyzję tłumaczono strefą ochronną wokół lotniska Okęcie. Dzisiaj okazuje się, że są wyjątki.

- Strefa ochronna przypomina miskę - wyjaśnia Przemysław Przybylski, rzecznik lotniska na Okęciu. - Im dalej od drogi startowej, tym jej brzeg jest wyższy, czyli tym wyżej można budować. Ograniczenia sięgają prawie ul. Żelaznej. Wieża Kulczyka zrobiłaby dziurę w "misce" ograniczeń. Dlatego spółka Kulczyk Investments dostała tzw. warunki zabudowy tylko dla 130 m. Mimo to, biznesmen nie porzucił początkowych planów - Nie zrezygnowaliśmy z wyższej inwestycji - zdradza Andrzej Wyszyński, architekt projektujący dla Kulczyka. - I to się opłaciło. Urząd Lotnictwa Cywilnego dopuści w rejonie pl. Zawiszy inwestycje do 300 m wysokości. O taką decyzję o warunkach zabudowy występujemy - zapowiada architekt.

Najwyższy wieżowiec w Polsce

- Nasz wniosek wciąż jest w ratuszu. Nie wycofaliśmy go i jeszcze nie został rozpatrzony przez miasto - mówi Marta Wysocka, rzeczniczka spółki Kulczyk Investments.

Pomysł budzi kontrowersje. Wizja aż 300-metrowych wieżowców nie podoba się prof. Adamowi Z. Pawłowskiemu, który był konsultantem dla wieżowca Kulczyka. - Ciągnęliśmy go w dół, do 230 m. Zgodę na wyższy uważam za błąd - nie kryje profesor. Obawia się, że blisko 300-metrowy wieżowiec popsuje historyczną panoramę Starego Miasta oglądaną z praskiego brzegu. - Uważam, że powinno się trzymać granicę na poziomie ok. 200 metrów, czyli apartamentowca projektu Daniela Libeskinda przy Złotej 44. Dopiero postawienie roju budynków o takiej wysokości dałoby namiastkę naszego Manhattanu. Wystarczy już jeden za wysoki i zbyt wyróżniający się bryłą Pałac Kultury i Nauki - przekonuje prof. Pawłowski.

Inne zdanie mają w Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju. Z opracowania urbanistów wynika, że Towarowa może być pasmem bardzo wysokich budynków, które wkomponują się w sylwetę miasta.

A co Wy sądzicie o tym pomyśle?

Źródło:warszawa.gazeta.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Najwyższy budynek świata - kilometr wysokości!

World Trade Centre w Arabii Saudyjskiej

Wieżowiec Zahy Hadid obok Mariotta

Więcej o:
Komentarze (29)
Najwyższy wieżowiec w Polsce, ma mieć 282 metry!
Zaloguj się
 • mati_9610

  Oceniono 30 razy 30

  dajcie im budowac nowy Manhattan a nie dopuszczalne 200 jak ktos bedze chcial obejzec stare miasto to pojedze na stare miasto na rynek a jak ktos bedze chcial wybudowac budynek nawet 500m to wszyscy powinni mu dziekowac za same checi :) z pocalowaniem w raczke .

 • Gość: ded

  Oceniono 27 razy 25

  co za głupie gadanie profesorka !!! najlepiej zostawić warszawę w krzakach i po sprawie. ja popieram budowę wieżowców w warszawie i to o wiele wyższe niż 300 metrów.

 • Gość: drifter

  Oceniono 6 razy 6

  Bolek:
  Akurat ten wieżowiec na wizualizacji to bardzo dobra architektura. Smukła sylwetka, minimalistyczna bryła, świetna koncepcja łamanych ukośnie płaszczyzn fasad. Oby jak najwięcej takich wieżowców w Warszawie i w ogóle w Polsce.

 • Zbigniew Rola

  Oceniono 5 razy 3

  Wiadomo Warszawa to nie Nowy Jork czy Londyn, nie będą powstawać budynki 300-400 metrowe, ale budynki 250-300 metrowe mogą spokojnie powstać. Kilka 250-300 metrowych wieżowców nadoło by nowoczesność Warszawie

 • Gość: tadeusz

  Oceniono 3 razy 3

  Profesorku nie blokuj i nie zakazuj dudowy i rozwoju miasta w wysokie domy bo ciebie juz nie lubie.

 • Gość: Wierzowiec

  Oceniono 2 razy 2

  Głupi ten profesor , to chyba dobrze że możemy mieć 300 m wieżowiec.Ja uwielbiam architekturę nowoczesną i moim zdaniem wieżowce tylko upiększają Warszawę.Ja popieram powyższy projekt i wierze że zostanie zrealizowany i że będą nawed większe wierzowce ok. 500 m.

 • ww_lodz

  Oceniono 8 razy 2

  Lokalizacja bez sensu.

 • kamil.karski

  Oceniono 6 razy 2

  budynek przypomina bardzo Bank of China Tower w Hongkongu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX