Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Warszawa: w pawilonie Cepelii powstanie trzypiętrowy Empik

Mat. prasowe / red. WG

W modernistycznym pawilonie Cepelii u zbiegu Alei Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej w Warszawie, powstanie Empik. Projekt, przygotowany przez pracownie AMC - Andrzej M. Chołdzyński oraz „Bernatek Architekci, zakłada przywrócenie historycznego wyglądu budynku. Otwarcie zaplanowano na przełom 2024/2025 roku.

Tak będzie wyglądać pawilon Cepelii po remoncie.
Tak będzie wyglądać pawilon Cepelii po remoncie.
Wiz. Pracownia Architektoniczna „Bernatek Architekci”

Pawilon Cepelii: architektura

Późnomodernistyczny pawilon Cepelii projektu Zygmunta Stępińskiego powstał w 1966 r. w ramach inicjatywy „Ściany Wschodniej”. Konstrukcja wyróżniała się lekkim stalowym szkieletem i przeszklonymi elewacjami, dzięki którym piętro sprawiało wrażenie jakby unosiło się w powietrzu. Nieprzeszkloną część elewacji pokryto ręcznie wypalanymi, ceramicznymi płytkami w żywym, turkusowym kolorze. Każda płytka zdobiona była geometrycznymi wzorami, które stworzył Stanisław Kucharski.  Cały projekt opierał się na koncepcji lokalu handlowo-usługowego przenikającego się z ulicą – wpisywał się tym samym w szerszą wizję nowoczesnego centrum miasta.  W pawilonie mieścił się główny, reprezentacyjny warszawski salon ekspozycyjno-handlowy Cepelii (Centrali Przemysłu Artystycznego).

Zobacz także: Zapomniane klisze: pawilon Chemii>>

Sklep "Cepelia" przy Marszałkowskiej w Warszawie w 1971 roku
Sklep "Cepelia" przy Marszałkowskiej w Warszawie w 1971 roku
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pawilon Cepelii: upadek

Niestety od lat 90. mogliśmy obserwować powolny upadek pawilonu Cepelii. Zaniedbany budynek w samym sercu miasta zaczął "obrastać" reklamami.  W 2017 roku pawilon został wpisany do gminnej ewidencji zabytków m.st. Warszawy. Cepelia sprzedała obiekt prywatnemu inwestorowi, który chciał tu otworzyć restaurację McDonald's. Nie zgodził się na to ówczesny wojewódzki konserwator zabytków Jakub Lewicki.  Inwestor odwołał się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ten uchylił decyzję konserwatora i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy. Ostatecznie zrezygnowano z pomysłu restauracji w dawnym pawilonie Cepelii. W 2022 roku właściciel obiektu uzyskał decyzję o warunkach zabudowy, która dopuszczała rozbudowę, przebudowę i remont  budynku, jednak bez funkcji gastronomicznej.

Pawilon Cepelii w Warszawie w 2023 roku
Pawilon Cepelii w Warszawie w 2023 roku
Autorstwa Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=136487989
Pawilon Cepelii w Warszawie
Pawilon Cepelii w Warszawie
Mat. prasowe

Pawilon Cepelii: remont

W 2023 roku o pawilonie Cepelii znów zrobiło się głośno. Budynek był w opłakanym stanie. Wojewódzki konserwator zabytków nakazał właścicielowi natychmiastowe rozpoczęcie remontu obiektu i zdjęcie z niego wszystkich reklam.  Guntowny remont ruszył na przełomie stycznia i lutego 2024 r. Nieoficjalnie mówiono, że do budynku wprowadzi się najemca "mający korzenie w PRL-u". Dziś wiemy, że w przeszklonym pawilonie będzie znajdował się Empik.

Kultowy pawilon odzyska wkrótce dawny blask. Wszystko dzięki kompleksowej renowacji zgodnej z pierwowzorem i zachowaniem charakterystycznych elementów elewacji i wnętrza. Za projekt rewitalizacji pawilonu Cepelii odpowiada pracownia AMC - Andrzej M. Chołdzyński oraz „Bernatek Architekci”. Realizacja przywróci modernistyczną lekkość budynku – powrócą szklane ściany, roślinność oraz charakterystyczne wolnostojące gabloty ekspozycyjne. Renowację przejdzie konstrukcja budynku i ukształtowanie dachu. Odwzorowane zostaną także historyczne oświetlenie, okładziny elewacyjne i charakterystyczne okna lamelowe oraz elementy dekoracyjne – w tym niepowtarzalna, błękitna okładzina ceramiczna. W kultowym pawilonie powstanie trzypiętrowy Empik.

Empik w pawilonie Cepelii w Warszawie
Empik w pawilonie Cepelii w Warszawie
Wiz. mat. prasowe

Empik w pawilonie Cepelii

Pawilon Cepelii od samego początku miał za zadanie umożliwić przechodniom codzienny kontakt z kulturą. W budynku mieścił się sklep oferujący rękodzieło polskich artystów ludowych oraz inne tradycyjne produkty. W Empiku znajdzie się nie tylko przestrzeń handlowa na trzech poziomach (1300 m.kw.) z bogatą ofertą książek, płyt CD i winyli, produktów kreatywnych i papierniczych czy prasy, lecz także mała czytelnia oraz scena na spotkania autorskie, z których marka znana jest od dekad.  Bogaty program wydarzeń będzie towarzyszyć warszawiakom i turystom na co dzień.

Warszawa ma szczególne miejsce w naszej ponad 75-letniej historii – to tu stawialiśmy pierwsze kroki, a dziś jesteśmy obecni aż w kilkudziesięciu różnorodnych lokalizacjach. Ten salon będzie jednak wyjątkowy – najnowocześniejszy, flagowy Empik w historycznym budynku Cepelii stanie się wizytówką naszej marki. Na przełomie roku oddamy w ręce klientów aż trzy piętra do kulturalnych poszukiwań, codziennych zakupowych inspiracji, ale także wyjątkowe miejsce do spotkań z twórcami. To wszystko w designerskim, przyjaznym wnętrzu z widokiem na centrum miasta 

 – mówi Ewa Szmidt, Prezeska Grupy Empik.

Głównym inwestorem i wykonawcą  w zakresie renowacji budynku, infrastruktury i otoczenia jest  spółka Sienna 111. Prace są prowadzone w ścisłej współpracy i pod nadzorem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Otwarcie salonu Empik pod adresem Marszałkowska 99/101 przewidywane jest na przełomie 2024 i 2025 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Warszawa: w pawilonie Cepelii powstanie trzypiętrowy Empik