Pawilon Emilia wróci w 2023 roku. Nowa Emilia, projektu BBGK Architekci powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego

WG

Pawilon Emilia już za kilka lat wróci do Warszawy w nowej odsłonie. Miasto ogłosiło właśnie postępowanie na wybór partnera prywatnego, który wybuduje i poprowadzi Nową Emilię, zaprojektowaną przez BBGK Architekci.

Pawilon Emilia wróci w 2023 roku. Nowa Emilia, projektu BBGK Architekci powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego
Pawilon Emilia wróci w 2023 roku. Nowa Emilia, projektu BBGK Architekci powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego
mat. BBGK Architekci

Pawilon Emilia

Pawilon Domu Meblowego Emilia zniknął z pejzażu Warszawy w marcu 2017 roku. Miasto zapewniało, że obiekt zostanie przywrócony mieszkańcom w formie zbliżonej do oryginału i z wykorzystaniem historycznych elementów. Jeszcze w 2017 roku biuro BBGK Architekci przygotowało projekt Nowej Emilii. Przeszklony pawilon z miejska oranżerią miał stanąć w Parku Świętokrzyskim, niedaleko Pałacu Kultury i Nauki, przed północnym wejściem do Pałacu Młodzieży. Projekt budowlany miał powstać do kwietnia 2018 roku. Koszt rekonstrukcji budynku szacowano na 25 mln złotych.

Na początku grudnia 2019 roku Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy, przedstawił projekt "Nowe Centrum Warszawy", który ma być realizowany w kilku etapach. Wynikało z niego, że na otwarcie Nowej Emilii przyjdzie nam poczekać do 2023 roku.

7 kwietnia 2020 roku miasto ogłosiło postępowanie na wybór partnera prywatnego, który wybuduje i poprowadzi Nową Emilię. Co to oznacza w praktyce? Partner prywatny sfinansuje i zbuduje obiekt, a następnie przejmie zarządzanie nim na czas określony w toku negocjacji. Będzie mógł czerpać korzyści z udostępniania części komercyjnej. Miejska oranżeria (cel publiczny) ma być miejscem ogólnodostępnym.

Pawilon Emilia - projekt

Pomimo trudnej sytuacji, związanej z epidemią koronawirusa, miasto działa i przygotowuje nowe możliwości inwestycyjne. Liczymy na duże zainteresowanie potencjalnych partnerów. Trudno sobie wyobrazić w Warszawie bardziej prestiżową lokalizację do organizacji konferencji i wystaw, a zagospodarowanie wnętrza budynku w zróżnicowaną zieleń i położenie obiektu w otoczeniu parku Świętokrzyskiego w samym sercu miasta, dodatkowo zwiększa atrakcyjność tego miejsca. Finansowanie w formule PPP to dodatkowa szansa na rozwój samorządu. Dzięki współpracy z partnerem prywatnym, możemy skorzystać na tym finansowo, ale przede wszystkim korzystamy z wiedzy specjalistów w danej dziedzinie.

– mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Jak czytamy na stronie internetowej UM Warszawa:

Postępowanie na wybór partnera prywatnego do projektu składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich będzie prekwalifikacja i dopuszczenie do udziału w postępowaniu maksymalnie pięciu potencjalnych partnerów, z którymi będą prowadzone tury negocjacyjne: techniczna i technologiczna, ekonomiczna i prawna. W toku negocjacji zostanie wypracowany model realizacji przedsięwzięcia. Kolejno partnerzy zostaną wezwani do złożenia ostatecznych ofert. Miasto wybierze najkorzystniejszą z nich. Po podpisaniu umowy, partner będzie mógł przystąpić do realizacji inwestycji.

Harmonogram prac przewiduje zakończenie postępowania i podpisanie umowy w drugim kwartale 2021 r. Otwarcie Nowej Emilii przewidziano na I połowę 2023 r.

Salon Meblowy Emilia

Modernistyczny pawilon Domu Meblowego Emilia był jednym z najwybitniejszych dzieł polskiego modernizmu. Lekki, przeszklony budynek z charakterystycznym, pofałdowanym dachem zlokalizowany był u zbiegu ulic Emilii Plater i Świętokrzyskiej w Warszawie. Został wzniesiony w latach 1966–1969 według projektu Mariana Kuźniara, Czesława Wegnera i Hanny Lewickiej dla Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Meblami w Warszawie. "Emilka" była reprezentacyjnym salonem meblowym doby PRL-u.

Decyzja o budowie wieżowca w miejsce pawilonu zapadła w 2015 roku. Mimo protestów społecznych nie udało się ocalić pawilonu w dotychczasowej lokalizacji. Muzeum Sztuki Nowoczesnej żegnało się ze swoją dotychczasową siedzibą, a wielu miłośników powojennego modernizmu z kolejną perłą architektury tego okresu.

Proces rozbiórki trwał pięć miesięcy, dłużej niż zwykle ze względu na ostrożność i chęć zachowania poszczególnych elementów w jak najlepszym stanie. Dzięki temu z oryginalnej konstrukcji pawilonu zachowano części dachu, aluminiową okładzinę elewacyjną, schody wewnętrzne, balustrady i posadzki.

Trzymamy kciuki za tę inwestycję! Nie możemy się doczekać, aż Emilia znów pojawi się w Warszawie.

Skomentuj:

Pawilon Emilia wróci w 2023 roku. Nowa Emilia, projektu BBGK Architekci powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego