Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak powstaje nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej? Byliśmy na budowie [ZDJĘCIA, PLANY, WIZUALIZACJE]

Redakcja Pressland/WG

Ogromny ale nie przytłaczający. Monolityczny ale pełen światła. Prosty ale intrygująco zdobny - tak w kilku słowach można opisać powstający właśnie budynek nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego zaprojektowany przez warszawską pracownię WXCA.

Muzeum Wojska Polskiego
Muzeum Wojska Polskiego
Wiz. mat. WXCA

W 1977 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na koncepcję przekształcenia terenów Cytadeli Warszawskiej w kompleks muzealny, do którego zostałoby przeniesione Muzeum Wojska Polskiego. Zwyciężyła praca Marka Budzyńskiego i Andrzeja Kicińskiego, jednak projekt nie został zrealizowany. Do tematu powrócono w 2008 roku, kiedy to ogłoszono międzynarodowy, dwuetapowy konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej kompleksu Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej. Wzięło w nim udział 79 pracowni, w tym 13 z zagranicy, a zwyciężyła praca zgłoszona przez WXCA. Roboty budowlane ruszyły w marcu 2018 roku. Generalnym wykonawcą inwestycji zostało konsorcjum IDS-BUD oraz MAR-BUD.

Koncepcja wystawy stałej w nowej siedzibie Muzeum Wojska Polskiego. Proj. NM architekci.

Cytadela Warszawska to ponad 30 hektarów terenów zielonych w centrum Warszawy. W tej chwili trwa budowa dwóch obiektów autorstwa WXCA: Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Historii Polski, które powstają obok już istniejących Muzeum Katyńskiego i X Pawilonu. W kolejnym etapie kompozycję przestrzenną dopełni drugi budynek (północny) Muzeum Wojska Polskiego oraz zostaną adaptowane do funkcji publicznych istniejące historyczne obiekty.

Plan sytuacyjny muzeów na Cytadeli Warszawskiej
Plan sytuacyjny muzeów na Cytadeli Warszawskiej
Mat. WXCA

Układ przestrzenny zespołu odniesiono do XVIII – wiecznego rozkładu z pełniącym funkcje reprezentacyjne Placem Gwardii w centrum założenia. Pod placem powstaje dwukondygnacyjny parking.

Powstanie w tym miejscu Kompleksu Muzeów ma być najważniejszym krokiem otwierającym Cytadelę Warszawską dla mieszkańców miasta po ponad 200-letniej izolacji.

Budynek Muzeum Wojska Polskiego składać się będzie z ośmiu bloków funkcjonalnych
Budynek Muzeum Wojska Polskiego składać się będzie z ośmiu bloków funkcjonalnych
Mat. WXCA

Powstający właśnie budynek Muzeum Wojska Polskiego składać się będzie z ośmiu bloków funkcjonalnych, spiętych masywem dachu, tworząc razem spójną kompozycję. Z zewnątrz betonowa bryła jest potężna i monolityczna. Wschodząc do środka jesteśmy zaskoczeni lekkością i transparentością.

Długo zastanawialiśmy się, jak oddać architekturą ideę wojskowości. Postawiliśmy na bardzo podstawowe skojarzenia zarówno z fortyfikacjami jak i porządkiem, jaki dostrzegamy w sytuacjach związanych z wojskiem tj. szyk oddziałów zbrojnych

wyjaśnia Paweł Grodzicki z WXCA.
Muzeum Wojska Polskiego
Muzeum Wojska Polskiego
Wiz. mat. WXCA

Poszczególne bloki przeznaczone będą na wystawę stałą, ekspozycje czasowe, sale audiowizualną oraz pomieszczenia usługowo-biurowe i techniczno-magazynowe. Dzięki dużym przeszkleniom zaciera się granica między wnętrzem a światem zewnętrznym.

Smukłe ściany wykonane w betonie architektonicznym, podpierające przykrycie o rozpiętościach dochodzących do 18  m, pozwoliły stworzyć duże, niezależne przestrzenie wystawowe, umożliwiające dowolne aranżacje wystawy.

Muzeum Wojska Polskiego
Muzeum Wojska Polskiego
Wiz. mat. WXCA

W obecnie powstającym budynku Muzeum Wojska Polskiego beton architektoniczny stanowi ok. 90% całego budulca. Po raz pierwszy w Europie wylewane są ściany z betonu architektonicznego w kolorze, z odciskiem wzoru, z chowanymi w betonie instalacjami, wysokości blisko 8 m. Do zabarwienia betonu w masie użyto naturalnego barwnika - sproszkowanej rudy żelaza. Uzyskany kolor będzie starzał się w tym samym tempie co sam beton architektoniczny (uniknie sie dzięki temu odbrawień). Nowoczesny budynek świetnie wpisze się też w ceglane otoczenie Cytadeli.

Zależało nam na tym, aby budynek był delikatny i subtelny. Aby zhumanizować beton wzbogaciliśmy go o nawiązujący do wojskowości wzór szewron. Testowaliśmy jak światło będzie płynąć po wzorze i jak będzie się on zachowywał

mówi Szczepan Wroński z WXCA.

W budynku pojawi się wiele ekologicznych rozwiązań. Będą tu m.in. pompy ciepła, zielone dachy i stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Odzyskiwana będzie woda deszczowa (używać jej będzie można np. do spłukiwania toalet czy pielęgnacji zieleni).

Koszt budowy Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polski to 821 mln zł. Otwarcie Muzeum Wojska Polskiego planowane jest na 2021 rok.

Budynek w liczbach:

Kubatura całkowita: 103 984 m3
Powierzchnia całkowita: 12 744 m2
Powierzchnia użytkowa: 10 965 m2

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak powstaje nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej? Byliśmy na budowie [ZDJĘCIA, PLANY, WIZUALIZACJE]