Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Scorpio House - system budowy schronów o wytrzymałości atomowej od BXB studio

Mat. prasowe / red. WG

Pracownia BXB studio Bogusława Barnasia opracowała Scorpio House - system budowy schronów o wytrzymałości atomowej. To modułowy, łatwy w transporcie oraz szybki w realizacji system, który można dowolnie konfigurować.

Scorpio House - system schronów od BXB studio
Scorpio House - system schronów od BXB studio
Wiz. mat. BXB studio

Dwa lata po wybuchu wojny w Ukrainie, w Polsce na miejsce w schronach i ukryciach może liczyć jedynie 3,8% mieszkańców.
Dla porównania w bezpiecznej Szwajcarii, miejsce w schronie znajdzie 100% obywateli. Szwecja dysponuje takimi obiektami dla 70% społeczeństwa, Norwegia dla 50%. Te dane szokują i działają na wyobraźnię.

Architekci z pracowni BXB studio postanowili pochylić się nad tematyką schronów. Opracowali Scorpio House, odczarowując mroczne bunkry i tworząc obiekt dopracowany pod kątem inżynieryjnym, technologicznym, estetycznym i ideowym. Skorpion to największe stworzenie na naszej planecie, które jest w stanie przeżyć atak nuklearny, stąd nazwasystemu.

-Unikalność naszego rozwiązania polega na tym, że zmieniliśmy definicje schronu, jako inwestycji realizowanej jedynie na czas zagrożenia. Scorpio House to dobro luksusowe, które nas cieszy na co dzień, podobnie jak sportowy samochód albo rodzinny jacht. Tak jak utylitarny statek służący do transportu, z czasem wyodrębnił oddzielną kategorię produktu luksusowego - jacht, tak utylitarny bunkier nuklearny wynosimy na poziom przestrzeni luksusowej, w której realizujemy swoje pasje i marzenia - mówi Bogusław Barnaś

Scorpio House to modułowy, łatwy w transporcie oraz szybki w realizacji system, który można skonfigurować w BXB studio niczym nowy model zakupionego w salonie samochodu. Bazując na opracowanych elementach powtarzalnych, możemy stworzyć dowolny metraż i dowolną funkcję, np winiarnie, kino domowe, pomieszczenie muzyczne, luksusowe spa czy miejsce spotkań. Jednocześnie to przestrzeń o odporności NBC (nuklearnej, biologicznej i chemicznej), która zapewnia bezpieczeństwo na wypadek pandemii, kataklizmów i wojny.

- Prace nad tradycyjnym schronem o powierzchni ponad 400m2 po raz pierwszy rozpoczęliśmy w 2014 roku, przy okazji realizacji wielkiej rezydencji. Przez kolejne lata obserwowaliśmy niechęć i wahania naszych klientów co do zasadności inwestowania znacznych środków pieniężnych w budowę schronu, który z założenia ma się nigdy nie przydać. Stąd zrodził się pomysł aby na nowo zdefiniować pojęcie schronu jako produktu luksusowego, bardziej dostępnego i wielofunkcyjnego. Tak powstał Scorpio House na bazie doświadczenia i szerokiej wiedzy specjalistycznej. Scorpio House to projekt nad którym pracował cały zespół BXB studio, zarówno dział techniczny, dział kreatywny, dział projektowania wnętrz i dział menadżersko-administracyjny. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy biurem architektonicznym wyspecjalizowanym w projektowaniu nie tylko tradycyjnych budynków, domów i rezydencji ale również schronów - mówi arch. Bogusław Barnaś

Aktualnie trwają prace legislacyjne mające na celu poprawę tej sytuacji z brakiem schronów w naszym kraju. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że budowa przydomowych schronów oraz ukryć doraźnych ma być zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia formalnego. Projekt noweli Prawa budowlanego trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. Nad projektem noweli pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W dokumencie zapowiedziano uregulowanie kwestii budowy przydomowych schronów. "Ochrona dla 50 proc. ludności kraju" – tak brzmią założenia projektu rozporządzenia dotyczącego schronów w Polsce. Nowe przepisy przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji mają wejść w życie 1 lipca 2024 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Scorpio House - system budowy schronów o wytrzymałości atomowej od BXB studio