10 minut śmierci Stoczni Gdańskiej
Dokumentujący od 13 lat likwidację Stoczni Gdańskiej Michał Szlaga jednocześnie z wydanymi właśnie w albumie fotografiami nakręcił film. Choć trwa 10 minut jest przejmującym, smutnym, przerażającym dokumentem niszczenia ważnego elementu naszego dziedzictwa.

Fotograf Michał Szlaga dokumentuje Stocznię Gdańską od 13 lat. Co ciekawe, pierwsze zdjęcia, jakie tu zrobił, miały stanowić materiał promocyjny. Bardzo szybko jednak okazało się, że Stocznię czeka śmierć, że zniknie ona z mapy miasta. Ten proces rzetelnie, z benedyktyńską cierpliwością Szlaga dokumentuje od lat. Teraz wiele wskazuje na to, że jego praca dobiega końca: z terenu Stoczni znikają kolejne obiekty, burzone są zabudowania, rozbierane hale - za chwilę na ich miejscu ma powstać budowana przez dewelopera nowa mieszkaniowo-biurowo-rozrywkowa dzielnica Gdańska.
Michał Szlaga stworzył cykl fotografii, opowiadający o umieraniu tego miejsca. O znikaniu zabudowań, które nie tylko od dziesiątków lat dawały ludziom pracę i były miejscem budowy statków, ale też zabudowań, w których pisana była najnowsza historia Polski. Wydany we wrześniu 2013 roku album nie jest tylko zbiorem zdjęć, pokazujących rozbiórkę Stoczni - jest wołaniem o pomoc w zachowaniu przynajmniej części zabudowań na tym terenie. Szczególnie dramatyczna jest likwidacja Żurawi - dźwigów stoczniowych, które stanowiły stały element panoramy Gdańska, które były wrośnięte wizualnie w to miasto jak w Warszawę wrósł Pałac Kultury i Nauki a w Kraków wieże Kościoła Mariackiego.
O ile album z fotografiami nie trafi do każdych rąk, a zdjęcia nie oddają tak boleśnie faktu niszczenia tego niezwykłego dziedzictwa, film, który powstał równolegle z fotografiami jest przejmujący i potwornie smutny. Widać na nim dokładnie jak buldożery zrównują z ziemią miejsce ważne, historyczne, stanowiące o tożsamości nie tylko Gdańska, ale całego kraju.
- Więcej o:
Dom w Michałowicach – dialog klasyki z naturą
Unismo - nowy apartamentowiec w centrum Łodzi
Browary Wrocławskie z nagrodami CEEQA 2025
Dom Biały projektu UCEES. Biała bryła w zielonej otulinie Woli Justowskiej
Budynek I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu powstał w 1932 roku. To perła Bauhausu!
Paweł Grobelny z prestiżową międzynarodową nagrodą "CITY'SCAPE" za projekt zagospodarowania nabrzeża Jeziora Słupeckiego
Noli Gdansk Old Town - nowa inwestycja co-living w w zabytkowych murach Czerwonych Koszar
Dom Turysty w Augustowie. Zapomniana perła modernizmu projektu Macieja Nowickiego