Służewski Dom Kultury. Wiejskie chatki pośród bloków

Architekci udowodnili, że współczesne domy kultury nie muszą być nudne. Budynek jest finalistą plebiscytu architektonicznego BRYŁA ROKU 2013!

Początki budynku sięgają 2008 r., kiedy to odbył się konkurs na projekt Służewskiego Domu Kultury. Zwyciężyły wtedy pracownie WWAA oraz 137 Kilo Architekci. Kluczem do sukcesu okazał się nowoczesny projekt, który pamięta o przeszłości tego miejsca (stąd w drewnianych domkach znalazł się wybieg dla zwierząt, warzywniak i kompostownik).

Służewski Dom Kultury przypomina skupisko wolnostojących, rozrzuconych w przestrzeni drewnianych chatek. Podczas prac projektowych architekci musieli uwzględnić kilka ograniczeń. Najtrudniejszym wydawała się być biegnąca przez środek działki ogromna rura - kolektor ściekowy między Ursynowem Północnym a Mokotowem. Przełożenie rury byłoby zbyt kosztowne. Architekci początkowo nie chcieli by rura "dyktowała" im jak mają projektować, lecz później udało się ją zaadoptować, stawiając nad nią... amfiteatr. Na wypadek jakiejś awarii, konstrukcję amfiteatru obmyślano tak, by można ją było szybko i łatwo zdemontować.

Służewski Dom Kulturyfot. Juliusz Sokołowski

Służewski Dom Kultury ma rozbudowane podziemia. Znalazły się w nich pomieszczenia do prowadzenia edukacyjnych zajęć. Będą w nich organizowane zajęcia plastyczne i warsztaty ceramiczne. Na powierzchni w domkach znajdzie się między innymi klub literacki. Ma on być miejscem organizowania spotkań z pisarzami i aktorami. W jednej z chatek mieścić się będzie administracja instytucji.

Budynki Służewskiego Domu Kultury pokryto deskami z modrzewia syberyjskiego, jednak dużą część fasady stanowi szkło. Ma ono zapewniać optymalny dopływ światła do wnętrz, co ma duże znaczenie w przypadku np. pomieszczenia plastycznego.

Więcej o:
Komentarze (21)
Służewski Dom Kultury. Wiejskie chatki pośród bloków
Zaloguj się
 • Gość: VonNogay

  Oceniono 44 razy 38

  Hmm, jak pokazywali willę stylizowaną na pałacyk (w zbliżonej odległości od podobnych bloków) to była histeria, że straszne, że makabryczne, etc,etc. Jednym z koronnych argumentów był ten, że architektura musi być spójna z otoczeniem.
  A tu jednak nie. Wiejska stodoła obok bloku jest awangardowym, śmiałym i genialnym projektem.
  Jak to dobrze, że się nie znam.

  Mi tam się podobały oba. :-P

 • zzzuser

  Oceniono 19 razy 19

  Ale płot być musi. :/

 • epox84

  Oceniono 17 razy 17

  Modrzew syberyjski - dobre wytrzymałe drewno, szczególnie jako deska tarasowa. Dobrze, że nie oszczędzali.

 • gerbezuk

  Oceniono 17 razy 15

  CHatki fajne.... ale co mają wsólnego z wsią??

 • Gość: kk

  Oceniono 17 razy 11

  Budynek ma przyzwoita forme ale nijak wpisuje sie w kontekst. to tak jakby zachwycal i nie zachwycal

 • Gość: kk

  Oceniono 13 razy 5

  budynek ma przyzwoita forme, ale nijak ma sie do kontekstu miejsca

 • Gość: leon

  Oceniono 3 razy 3

  wwaa lubie, ale szczerze mówiąc to słabo wyszło!

 • vomitorium1

  Oceniono 7 razy 3

  sympatyczny

 • Gość: xz

  Oceniono 9 razy 3

  budynek super, zwłaszcza gdy już trochę zrósł się z zielenią / myślę że w przyszłości właśnie relacja zieleń-budynki będzie tworzyć tam niesamowity "wiejski" klimat, jedyne co mnie martwi to co będzie w przypadku mega ulewy a takie się w ostatnich latach zdarzają, mam na myśli problem odwodnienia amfiteatru

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX