IV Festiwal Kultur Świata za nami!
IV Festiwal Kultur Świata po raz kolejny połączył Grodzisk Mazowiecki z kulturami świata Przez pięć dni miasto stało się przestrzenią spotkania kultur z różnych kontynentów. W programie znalazły się koncerty, występy plenerowe, warsztaty, wydarzenia na Targowisku Miejskim, odsłonięcie muralu oraz liczne działania angażujące mieszkańców i gości. Finał wydarzenia był transmitowany online, dzięki czemu festiwal dotarł również do odbiorców spoza regionu.

Miasto szeroko otwarte
W dniach 22-26 lipca 2026 r. Grodzisk Mazowiecki rozbrzmiewał muzyką, tańcem i opowieściami o kulturach z różnych stron świata. Na festiwalowych scenach zaprezentowały się zespoły reprezentujące cztery kontynenty: Elenco Folklórico Surcos de mi Tierra z Paragwaju, Compañía de Danza Folklórica de la Ciudad de México z Meksyku, Ballet de la Diaspora Camerounaise z Kamerunu, Regina Polonia z Kanady oraz polski zespół Biołodunajcanie. Każdy z nich przybliżył publiczności wyjątkowe tradycje, muzykę, taniec i folklor swojego kraju, tworząc niezwykłą mozaikę kultur.
Program festiwalu wykraczał daleko poza koncerty. Artyści spotykali się z mieszkańcami podczas występów plenerowych, warsztatów i wydarzeń odbywających się w różnych częściach miasta. Jednym z najważniejszych punktów programu było odsłonięcie festiwalowego muralu – trwałego symbolu idei dialogu międzykulturowego i otwartości, która od początku towarzyszy Festiwalowi Kultur Świata w Grodzisku Mazowieckim.
Jednym z najbardziej wyczekiwanych i widowiskowych punktów każdej edycji festiwalu była barwna Parada Kultur, która każdego roku wypełnia ulice Grodziska Mazowieckiego muzyką, tańcem i kolorami z całego świata. W tegorocznym korowodzie udział wzięli artyści wszystkich zespołów festiwalowych, oficjalne delegacje, mieszkańcy oraz goście. Wielkie emocje wzbudzili efektowni szczudlarze, którzy zachwycali publiczność swoją energią. Prawdziwą atrakcją okazał się również Cybertruck, który poprowadził paradę, nadając jej nowoczesny, spektakularny i niepowtarzalny charakter.
Kulminacją wydarzenia był koncert finałowy w Hali Widowiskowo-Sportowej, który zgromadził ponad 3 tysiące uczestników. Równolegle prowadzone były transmisje w grodziskim kinie oraz internetowa, która umożliwiła udział w wydarzeniu także publiczności spoza Grodziska Mazowieckiego, znacząco zwiększając zasięg festiwalu.
Pięciodniowy program obejmował również wydarzenia na Targowisku Miejskim, rodzinne animacje, warsztaty oraz liczne spotkania z artystami. Dzięki temu mieszkańcy mogli doświadczać kultur świata nie tylko podczas koncertów, ale również w codziennej przestrzeni miasta.
Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na stronie www.festiwalkulturswiata.grodzisk.pl










- Więcej o:




