Wzorcowa termomodernizacja bloku w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Ultra Architects razem z mieszkańcami opracowali nową elewację dla bloku ocieplonego styropianem. Architekci chcą zachęcić mieszkańców innych bloków do podobnej aktywności. Budynek jest finalistą plebiscytu architektonicznego BRYŁA ROKU 2014. Tę wzorcową temomodernizację uwieczniła w obiektywie Anna B. Gregorczyk (www.fotoarchitektura.pl)

W Polsce hasło "termomodernizacja" nie kojarzy się dobrze. Oklejone styropianem bloki najczęściej zyskują pstrokatą elewację, która negatywnie wpływa na wizualną jakość otoczenia. Jest jednak duża szansa na to, że przykład trzech bloków z poznańskiego Osiedla Bolesława Chrobregoz stanie się książkowym przykładem na to jak powinno się modernizować wielką płytę. Jeden budynek jest już gotowy. Dwa pozostałe czekają na rozpoczęcie prac.

WYNIKI PLEBISCYTU BRYŁA ROKU 2014>>

Projektując nową kolorystykę architekci z pracowni Ultra Architects odwołali się do historycznych barw tych obiektów. Frontowe i tylne elewacje będą jasne, natomiast boki będą ciemniejsze. Intensywną kolorystykę zyskają jedynie obudowy balkonów. Pierwszy z bloków zyskał już czerwone balkony, dwa kolejne będą miały obudowy w kolorach: niebieskim i zielonym.

Charakterystycznym elementem tych bloków jest okładzina z niewielkich ceramicznych płytek.

Niestety, ze względu na zbyt wysokie koszty, mozaiki tej nie da się uratować. Ale to właśnie ona stała się dla nas inspiracją - w nowym projekcie postanowiliśmy zawrzeć wspomnienie o niej - mówią projektanci.

Pierwszym elementem, który nawiązuje do tej mozaiki jest czcionka, którą wykorzystano do zapisania adresu budynku. Powstała ona we współpracy ze studiem "Zupagrafika", którą prowadzi mieszkający w Poznaniu Hiszpan David Navarro. Drugim elementem są nowe balustrady balkonów. Ich frontową część zdobi biała mozaika. Inspiracją do jej powstania był polski malarz z końca XX wieku Ryszard Winiarski.

Nasza mozaika na balkonach jest łudząco podobna do jego prac z lat 70., ale inspiracji dostarczyły nam nie same obrazy, lecz sposób, w jaki powstawały. Winiarski łączył świat sztuki z nauką. Do malowania obrazów wykorzystywał teorie przypadku i gier czy statystykę. Na przykład, zagruntowane na biało płótno dzielił na równe pola, a następnie, rzucając kostką, wypełniał je farbą. Jeśli wylosowana liczba była parzysta - czarną, a jeśli nieparzysta - pozostawiał pole puste - opisują architekci.

Projektanci zaproponowali taką metodę mieszkańcom. Ci zgodzili się na spotkanie i rzucając kostką do gry sami opracowali wzór mozaiki.

ZDJĘCIA>>

Blok z osiedla Bolesława Chrobrego w Poznaniufot. Anna Gregorczyk, Ultra Architects

Przykład poznańskiej termomodernizacji cieszy. Okazuje się, że opracowując wygląd budynku można z powodzeniem nawiązać współpracę architektów, mieszkańców i spółdzielni osiedla. Mamy nadzieję, że podobnie uda się wyremontować inne polskie bloki póki jeszcze nie jest za późno.

Więcej o:
Komentarze (93)
Wzorcowa termomodernizacja bloku w Poznaniu [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • Gość: paw

  Oceniono 388 razy 344

  no rewelacja, elegancko, a nie jakieś żółto-czerwono-zielone tynki formowane w trójkąty, kwadraty i koła, prostota i minimalizm zawsze się sprawdzają

 • Gość: Janek

  Oceniono 217 razy 177

  Kurcze,ten kraj byłby taki piękny gdyby były same takie remonty,ale oby tak dalej! :)

 • aelskadner

  Oceniono 146 razy 54

  Niby wszystko dobrze, ale ten blok jest taki smutny. Wygląda jak szpital. Ja bym go zrobił trochę na radośniej. Jakieś różne kolory, z lewej trochę na łososiowo, z prawej na pistacjowo. Jakiś kwiatek dorysować gdzieś czy coś, trochę bordowego, beże, akwamaryna na cokole. Jest tyle dobrych przykładów udanych modernizacji, gdzie jest wesoło i przyjaźnie. Blok po modernizacji musi cieszyć oko, musi być dobrze widoczne z daleka, że spółdzielnia w niego zainwestowała. Dobrym przykładem jest Rzeszów, tam takie różne wzory porobili ładne kolorowe, że człowiekowi serce rośnie. Blok musi być jak tęcza. O właśnie, chociaż tęczę by namalowali, jakieś chmurki, słoneczko. W sumie to pewnie jakiś facet projektował, zauważyłem wogule że jest jakieś tabu w Polsce i jak facet powie coś o kolorach to od razu traktują go jakby był zniewieściały. Tutaj pewnie było podobnie, projektant tylko znał trzy kolory na kryż - biały, czarny i czerwony i tak pewnie powiedział: - Dajcie balkony na czerwono w taką kratkę a resztę, no resztę można na turkusowawooa, cholera, dajcie resztę po prostu na biało.
  Ja mógłbym sam zaprojektować ładniej i za 3/4 ceny. U mnie jeszcze blok przed renowacją, ale jak co do czego, to nie odpuszczę w spółdzielni. Na szczęście znam tam dwie panie pracujące i nie będzie problemu przekonać prezesa do dobrych pomysłów! Z paniami już o tym rozmwaiałem, szczególnie pani Beatka wie co to ładny kolor. Pozdrawiam wszystkich wesołych co lubią różne kolory. Nie ważne czy Polska jest biedna czy bogata. Polska musi być kolorowa!

 • Gość: Adam

  Oceniono 68 razy 54

  Ach i wielki baner "nie dla idiotów" na całej bocznej elewacji!
  I see what you did there architect ;)

 • Gość: +-

  Oceniono 61 razy 43

  A wszyscy mieszkańcy rzucili tak samo kostką? bo nie widzę różnicy w tych mozaikach.

 • cataractus

  Oceniono 89 razy 29

  Wzorcowo? Tylko na zdjęciach.
  Front jest źle zaprojektowany i wygląda jak buda MacDonalda. Od wewnątrz i z zewnątrz obrzucili mury płytami coś ala nida gips z pozostawionymi szczelinami, na aluminiowym stelażu wszystko montowane na nitach. Efekt? Przy większym wietrze wszystko dzwoni i gwizda. A silny wiatr występuje tu bardzo często. Projekt uwzględnił tylko remont frontu i wiatrołapu, ale dalej, pomieszczenia na przeciw wind już nie. Tak więc nocą wchodząc do budynku jest się oślepionym przez nowe lampy by chwilę później stać w półmroku.
  Usunięto stary pojazd dla wózków. Ok, był stromy i średnio wygodny, na nowy zgodny z normami oficjalnie nie było miejsca. W zamian zaprojektowano windę, a raczej podnośnik w pomieszczeniu obok schodów. Wykonanie jest takie, że ludzie nie wiedzą jak tego używać, urządzenie jest tak głośne, że matki z dziećmi starają się te windę omijać jak ognia. Dodatkowo wyjście od wewnątrz zaprojektowane jest tak, że jeśli ktoś będzie wychodził z tego pomieszczenia to może staranować drzwiami osobę próbującą tam wejść (pomieszczenie z obu stron otwiera się kodem domofonowym).
  Nowe balkony prezentują się ładnie tylko od zewnątrz i z daleka. Od strony mieszkania to szare, brzydkie i trudne do utrzymania w czystości pudełko. Dodatkowo przy sposobie w jaki zaprojektowano i zamontowano balustrady można było skompensować mieszkańcom zmniejszenie balkonu przez grubszy mur. Nie zrobiono tego i 0.5mkw bezpowrotnie uciekło.
  Napisy na bokach budynku (z nr itp) są zbyt małe, wiele osób ich nie zauważa albo nie może odczytać.
  Niestety nie są to tylko moje opinie lecz ogólny zbiór opinii mieszkańców.

  Wzorcowo to jest wykonana termoizolacja bloku nr 37 i 38 na os. B. Chrobrego ale na pewno nie nr 27.

 • Gość: Marta

  Oceniono 34 razy 26

  Wielka akcja losowania wzorów, które miały być na balkonach poszła na marne - wszyscy mają takie same. Jest winda, ale zdecydowanie brakuje wjazdu dla np. osób z rowerami (winda jest mała, rower dorosłej osoby nie mieści się do niej w normalnej pozycji, a przycisk, który ją uruchamia trzeba cały czas trzymać, jedzie strasznie wolno). Wejście do bloku tylko na zdjęciu wygląda ładnie - z bliska wygląda na karton pomalowany na szaro. Z głosów, które można było usłyszeć nie było żadnego mieszkańca bloku, któremu by się to podobało. Pomysł dobry i rzeczywiście wyróżniający się, ale wykonanie marne.

 • Gość: Dyżurny sceptyk

  Oceniono 46 razy 20

  Jacek Nowakowski - Łódź
  "Wzorcowa termomodernizacja"... hmmm... mam mieszane odczucia...
  Jaką grubość ocieplenia zastosowano i w jaki sposób poprawiło to współczynniki? (niestety większość termomodernizacji robiona jest na zasadzie spółdzielca płaci i za remont i za ciepło, więc nie ma się co przejmować współczynnikami i ciągnionym długoterminowym rachunkiem ekonomicznym
  Jeśli wzorcowa, to powinna zlikwidować maksymalnie mostki cieplne:
  - okna nadal pozostają zamocowane po staremu w strefie warstwy konstrukcyjnej, a "wzorcowo" powinny się znaleźć w warstwie ocieplenia na specjalnych kształtownikach.
  - balkony nadal tworzą mostki cieplne (podobno Niemcy "odcinają" balkony i mocują na niezależnej konstrukcji)
  To sprawy techniczne a co z estetyką i funkcjonalnością?:
  - jest jakiś pomysł, ale kolorystyka nie powala - sama forma jest totalnie powtarzalna... czemu więc nie spróbować na bazie tego rastra każdy balkon pomalować w inny losowy wzór?
  - osobiście wolę balkon z przynajmniej częściowym ażurem a nie totalnie zabudowany
  Tyle moich uwag dyżurnego sceptyka

 • giles

  Oceniono 26 razy 18

  dla porownania tu link do modernizacji na osiedlu fasanenhof w stuttgarcie (rok budowy 1965), ktora zostala nagrodzona w 2013 (deutscher bauherrenpreis):

  www.deutscherbauherrenpreis.de/projekt/stuttgart-fasanenhofstrase/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX