Modernistyczna mozaika odzyskała dawny blask

Kolorowe płytki na krakowskim kinie Kijów dokładnie wyczyszczono i zaimpregnowano. Teraz wyglądają jak nowe

Wnętrze modernistycznego gmachu zaprojektowała Krystyna Zgud-Strachocka. Jednym z najważniejszych jego elementów jest ściana pokryta kolorową mozaiką. Ta z biegiem lat zatraciła swoje piękno. Płaskorzeźba stała się brudna i zaczęły z niej odpadać elementy. Dopiero na początku września ścienne dzieło wyczyszczono.

Na wysokości kilku metrów szorowaliśmy przy użyciu zwyżki. Szczotki wykładały się na fakturze, która jest bardzo nietypowa. Płaskorzeźba była bardzo zakurzona, ale mimo to zachowała się w dobrym stanie - mówi Lubosz Karwat, który kierował pracami konserwatorskimi.

Brud z płaskorzeźby zdzierano wodą z dodatkiem substancji chemicznych oraz parą wodną pod ciśnieniem. Dzięki temu udało się odkleić z niej kilkadziesiąt gum do żucia. Całość zaimpregnowano dlatego mozaika zyskała nowy blask. W sumie wyczyszczona powierzchnia liczy 325 m kw.

Z okazji wyczyszczenia płaskorzeźby zorganizowano skromną uroczystość. Był na niej obecny architekt Witold Cęckiewicz, który zaprojektował budynek.

Kino było pomyślane tak, aby uzupełniać się z hotelem Cracovia. Miało być jego zapleczem festiwalowo-wystawowym. Obecnie, niestety, budynek pełni raczej funkcję wieszaka na reklamy - smutno skonstatował Cęckiewicz.

Budynek kina Kijów ma również drugą mozaikę. Znajduje się ona na tylnej ścianie budynku. Cęckiewicz zdradził, że na jej powstanie zabrakło pieniędzy dlatego ówcześnie na własną rękę zorganizował 120 tys. płytek łazienkowych.

Całą ścianę zasłoniliśmy rusztowaniami i kilku pracowników doklejało kafle zgodnie z instrukcjami, jakie wyrysowałem im na szablonie. Przynosiłem im czasem w teczce coś na rozgrzanie, zwłaszcza jesienią i na początku zimy, ale nie doglądałem codziennie. Na koniec okazało się, że pomylili się najwyżej w 10 miejscach - opowiadał architekt.

Budynek kina Kijów w Krakowie istnieje od 1967 r. Kiedy go otwierano był największym kinem w mieście i najnowocześniejszym w Polsce. Sala kinowa mogła jednocześnie pomieścić nawet 960 widzów.

 

czytaj więcej: krakow.gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (11)
Modernistyczna mozaika odzyskała dawny blask
Zaloguj się
 • Gość: klaps

  Oceniono 24 razy 24

  Imponujące! Rozmach modernizmu i jego autentyczna fascynacja plastyką to coś czego nam dziś brakuje. Dziś funkcjonalizm oznacza pustkę, szare ściany, przemysłowe tapety i miejsca na reklamę.

 • Gość: PawKoz

  Oceniono 20 razy 18

  Tylko ten syf wokół, jakiś dramat...

 • Gość: gagg

  Oceniono 11 razy 11

  Pięknie. Gratulacje.

 • Gość: ss

  Oceniono 8 razy 8

  Pięknie, a w Warszawie wyburzono supersam, Pawilon Chemii, sypią się całe pierzeje kamienic na Woli i Pradze

 • metropolitman

  Oceniono 8 razy 8

  piekne chodniki maja w krakowie...

 • Gość: Anonim

  Oceniono 4 razy 4

  Ale szmaty z reklamami wiszą jak wisiały...

 • Gość: gość

  Oceniono 9 razy 3

  Kiedy Biedronka się wprowadza?

 • Gość: Monika

  Oceniono 1 raz 1

  "Kolorowe płytki na krakowskim kinie Kijów dokładnie wyczyszczono i zaimpregnowano. Teraz wyglądają jak nowe"
  Drobna uwaga - wyczyszczono płytki znajdujące się w kinie Kijów. To nie te same, co są "na kinie" i nie te, które pokazane są na zdjęciu nr 1.

 • Gość: Adam

  0

  a co z dworcem pkp w bytomiU?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX