Bar Extra - pierwsze centrum handlowo-usługowe w Szczecinie

Mieszkańcy uwielbiali spoglądać przez jego duże okna na ruchliwe centrum miasta

Modernistyczny budynek Baru Extra w Szczecinie zbudowano w latach 1960-1961. Bar stanął pomiędzy Aleją Niepodległości i ul. Tkacką. Zaprojektował go zespół architektów: Zbigniew Grudziński, Ludwik Kołodziejczyk i Bohdan Skłodowski. Z kolei wnętrza to dzieło architekta Leonarda Tomaszewskiego.

Bar był zespołem trzech pawilonów połączonych zadaszonymi ciągami pieszymi otwartymi na wewnętrzny ogród, który pełnił funkcję placu wejściowego do pawilonów. W centralnej części znajdował się największy pawilon, w którym działał bar szybkiej obsługi. Po jego bokach znajdowały się pawilony handlowe, oryginalnie przeznaczone na sklep meblowy i sklep obuwniczy. Umieszczenie tylu funkcji w jednym miejscu sprawiło, że było to pierwsze w Szczecinie po roku 1945 małe centrum handlowo - usługowe.

ZDJĘCIA>>

Bar Extra w SzczecinieWnętrze sali konsumpcyjnej, skan z Architektura 11-12/1961, fot. Krzysztof Jabłoński

Pawilon mieszczący bar szybkiej obsługi wyburzono w 2012 roku, podłużny pawilon handlowy na lewo od baru mieszczący oryginalnie sklep obuwniczy wyburzono wcześniej pod budowę kamienicy przy ul. Tkackiej. Ostatnim ocalałym elementem kompleksu był podłużny pawilon handlowy, w którym znajdował się sklep meblowy.

Architektura w Szczecinie: facebook.com/architekt.szczecin.

Więcej o:
Komentarze (3)
Bar Extra - pierwsze centrum handlowo-usługowe w Szczecinie
Zaloguj się
  • myioo

    Oceniono 5 razy 5

    Chyba sobie w kulki lecicie. Pierwsze centrum handlowo-usługowe? Szczecin nie powstał w 1945 r., moi drodzy. Przed wojną istniały takie przybytki, jak niedaleki dom handlowy braci Horst, Karstadt, UFA Palast, Haus Ponath i wiele innych obiektów o charakterze handlowo-usługowym. Nawet po wojnie istniały przecież PDT, więc tytuł jest mocno nietrafiony. Szczególnie, że trudno trzy pawilony o lekkiej konstrukcji nazwać "Centrum handlowo-usługowym"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX