Modernistyczna mozaika odzyskała dawny blask
Kolorowe płytki na krakowskim kinie Kijów dokładnie wyczyszczono i zaimpregnowano. Teraz wyglądają jak nowe

Wnętrze modernistycznego gmachu zaprojektowała Krystyna Zgud-Strachocka. Jednym z najważniejszych jego elementów jest ściana pokryta kolorową mozaiką. Ta z biegiem lat zatraciła swoje piękno. Płaskorzeźba stała się brudna i zaczęły z niej odpadać elementy. Dopiero na początku września ścienne dzieło wyczyszczono.
Na wysokości kilku metrów szorowaliśmy przy użyciu zwyżki. Szczotki wykładały się na fakturze, która jest bardzo nietypowa. Płaskorzeźba była bardzo zakurzona, ale mimo to zachowała się w dobrym stanie - mówi Lubosz Karwat, który kierował pracami konserwatorskimi.
Brud z płaskorzeźby zdzierano wodą z dodatkiem substancji chemicznych oraz parą wodną pod ciśnieniem. Dzięki temu udało się odkleić z niej kilkadziesiąt gum do żucia. Całość zaimpregnowano dlatego mozaika zyskała nowy blask. W sumie wyczyszczona powierzchnia liczy 325 m kw.
Z okazji wyczyszczenia płaskorzeźby zorganizowano skromną uroczystość. Był na niej obecny architekt Witold Cęckiewicz, który zaprojektował budynek.
Kino było pomyślane tak, aby uzupełniać się z hotelem Cracovia. Miało być jego zapleczem festiwalowo-wystawowym. Obecnie, niestety, budynek pełni raczej funkcję wieszaka na reklamy - smutno skonstatował Cęckiewicz.
Budynek kina Kijów ma również drugą mozaikę. Znajduje się ona na tylnej ścianie budynku. Cęckiewicz zdradził, że na jej powstanie zabrakło pieniędzy dlatego ówcześnie na własną rękę zorganizował 120 tys. płytek łazienkowych.
Całą ścianę zasłoniliśmy rusztowaniami i kilku pracowników doklejało kafle zgodnie z instrukcjami, jakie wyrysowałem im na szablonie. Przynosiłem im czasem w teczce coś na rozgrzanie, zwłaszcza jesienią i na początku zimy, ale nie doglądałem codziennie. Na koniec okazało się, że pomylili się najwyżej w 10 miejscach - opowiadał architekt.
Budynek kina Kijów w Krakowie istnieje od 1967 r. Kiedy go otwierano był największym kinem w mieście i najnowocześniejszym w Polsce. Sala kinowa mogła jednocześnie pomieścić nawet 960 widzów.
- Więcej o:
Modernistyczne centrum Gdyni na liście UNESCO? Decyzję pozamy już w lipcu
Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny
PKP broni decyzji o rozbiórce postmodernistycznego dworca. Jakie mają argumenty?
Wieża Górnośląska w Poznaniu - budynek, który wyprzedził epokę
Ciechanów: wieża ciśnień jak "pączek z dziurką". Otwarto ją w 1976 roku
Zabytkowy, urokliwie położny dworzec kolejowy Pilchowice-Zapora na sprzedaż. Można go kupić za 160 tys złotych
Muzeum Katyńskie na Cytadeli Warszawskiej ma już 10 lat. Architektura, która przetrwała próbę czasu