Plac w Górze Puławskiej. Skromny i ładny

Góra Puławska to niewielka miejscowość leżąca w zachodniej części województwa lubelskiego. Niedawno powstał tam plac, który ma się stać jej nowym, centralnym punktem. Plac jest finalistą plebiscytu architektonicznego BRYŁA ROKU 2014!

Nowy plac zaprojektowali architekci z wrocławskiej pracowni 3XA. Znajduje się on w centralnej części miejscowości Góra Puławska. Inwestycja miała na celu stworzenie uniwersalnej przestrzeni, która będzie odpowiadać na zróżnicowane potrzeby użytkowników.

WYNIKI PLEBISCYTU BRYŁA ROKU 2014>>

Architekci zaprojektowali kilka stref odpoczynku i rekreacji. Składają się na nie liczne ławki, zadaszone altany ze stolikami i siedziskami oraz duże podestowe ławki, na których można wygodnie się rozsiąść i spędzić czas w większym gronie.

Plac oświetlają wysokie, smukła latarnie i lampy zlokalizowane w posadzce. Przestrzeń wyposażono w stojaki rowerowe oraz tablice informacyjne. Elementy małej architektury takie jak pergole, ławki, latarnie i śmietniki wykonano ze stali kortenowskiej, a powierzchnię ławek pokryto drewnem dębowym o jasnej barwie.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Plac w Górze Puławskiejfot. Stanisław Zajączkowski

Całość uzupełniono zielenią. Po dwóch stronach centralnej osi posadzono brzozy oraz różnokolorowe krzewy ozdobne. Skarpę powyżej placu również obsadzono ozdobną roślinnością.

Teraz architekci i mieszkańcy czekają na ruch firmy telekomunikacyjnej, do której należy stojąca na placu i ogrodzona płotem budka. Mają oni nadzieję, że jej właściciel wyrazi zgodę na jej likwidację, przesunięcie lub zamaskowanie.

Więcej o:
Komentarze (24)
Plac w Górze Puławskiej. Skromny i ładny
Zaloguj się
 • Gość: gość

  Oceniono 61 razy 59

  Trzymam kciuki za mieszkańców, by ktoś im tego zaraz nie zdemolował.

 • Gość: marian

  Oceniono 34 razy 28

  Byłem na tym placu - jest naprawdę ładny! Wiem jak to miejsce wyglądało wcześniej, a teraz jest ciekawie i nowocześnie.

 • Gość: gość

  Oceniono 34 razy 24

  No i super. Nawet w tym kraju czasem coś się jednak da.

 • Gość: xr4ti

  Oceniono 32 razy 10

  Z danych ze strony 3xA wynika że ten plac ma 1325m2. Niedużo. Niemniej jednak można było zrobić tam mały skwerek. Takie place z założenia mają służyć mieszkańcom. To ma być miejsce spotkań, miejsce odpoczynku, żeby usiąść tam i poczytać książkę, przyjść z dzieckiem na plac zabaw. A teraz niech mi jakiś człowiek zachwycający się tym czymś odpowie na kilka prostych pytań:
  1. Czy przyjemniej wypoczywa się na betonowym wygonie, czy wśród zieleni?
  2. Dlaczego nie ma tam choćby jednego urządzenia dla dzieci, jakiejś huśtawki, piaskownicy, czegokolwiek? Macie chyba jakieś dzieci w Górze Puławskiej?
  3. Czy starsze osoby wolą siedzieć na ławce z oparciem w cieniu, czy bez oparcia na betonowej patelni w pełnym słońcu?
  4. W jaki sposób altanka z blachy z dziurami, w kolorze rdzy ma ochronić siedzące tam osoby przed palącym słońcem, padającym deszczem, albo wiejącym wiatrem?
  5. Co robi tam ta szpetna buda z klimatyzatorami zabezpieczona dodatkowym płotem z siatki, równie szpetnym co ta buda?

  Chcieliście mieć miejski plac. Architekci chcieli mieć projekt do portfolio prac zrealizowanych. Architekci dostali co chcieli, a wy dostaliście betonowy wygon z poutykanymi badylasami, niewygodnymi ławkami, niefunkcjonalnymi, szpetnymi altanami, szpetną budą. Mogło by tam być ładnie, gdyby zajął się tym projektant ogrodów z powołaniem, a nie jakieś młode szczawie bez pojęcia o życiu, o estetyce i o funkcjonalności. Wystarczy popatrzeć na ich zdjęcia, popatrzeć na to jak projektują wnętrza. To są mieszczuchy, prawdopodobnie z wiejskimi korzeniami, od których za wszelką cenę próbują się odciąć. W ich projektach wnętrz widać tylko i wyłącznie sterylną pustkę, jakieś dziumdziowate obrazki z motto rodem z podręcznika dla akwizytorów, ZERO jakichś pamiątek rodzinnych, fotografii rodzinnych, nic. Tacy ludzie niczego nie zaprojektują miłego, ciepłego i przyjaznego, bo sami tacy nie są. W ich umysłach jest tylko beton, szkło, płytki na wysoki połysk, szpitalna biel, grobowa czerń i "życiowe" motta typu "If you change nothing, nothing will change". Oni nadają się do projektowania biur, w których pracują tacy ludzie jak oni sami. Ale nie do przestrzeni publicznej, z której korzystają wszyscy, a nie tylko wielkomiejskie zombie ze sterylnych, zimnych apartamentów.

 • Gość: olo

  Oceniono 12 razy 10

  Naprawdę fajny plac , po co ten retusz zdjęć , ktoś sobie musiał ulżyć?

 • Gość: tyss

  Oceniono 25 razy 7

  Ciekawy plac, tylko zupełnie oderwany od rzeczywistości. Zbyt miejski charakter, nijak się to odnosi do samej wsi.

 • kretu23

  Oceniono 6 razy 4

  to jest po prostu... miłe funkcjonalne TOP!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX