Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jest jak miejski plac - targowisko w Mszanie Dolnej

kambi

Targowiska w małych miastach zazwyczaj nie należą do miejsc, którymi mieszkańcy chcieliby się pochwalić. Pełno tam pstrokatych straganów, przeciekających daszków i prowizorycznych rozwiązań. W niewielkiej Mszanie Dolnej jest jednak inaczej

W leżącej w województwie małopolskim Mszanie Dolnej, w 2013 roku udało się stworzyć targowisko, które swym wyglądem przypomina miejski plac. Zaprojektowali je architekci z pracowni eM4.Pracownia Architektury.Brataniec (Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec).

Projekt powstał w ramach programu "Mój Rynek", którego celem jest remont i przebudowa targowisk w miasteczkach w Małopolsce. Architekci podzielili strefę targowiska na dwie części, w których znalazły się stoiska. Połowa z nich połączona jest wspólnym dachem, który chroni sprzedawców i ich klientów przed deszczem. Pomiędzy dwoma skrzydłami stoisk znalazła się przestrzeń, która wygląda jak miejski plac. Pełno na niej ławek i miejsc, w których wkrótce wyrosną drzewa.

Targowisko zdobyło wyróżnienie w konkursie im. Witkiewicza, który wyróżnia najlepsze realizacje architektoniczne powstałe w ciągu ostatnich dwóch lat w województwie małopolskim. Sąd Konkursowy tak uzasadniał swój wybór:

Projekt i realizacja stanowią udane i ciekawe rozwiązanie targowiska oraz nadanie mu charakteru wielofunkcyjne przestrzeni publicznej. Przy użyciu skromnych środków formalnych i technicznych, osiągnięto wysoki poziom estetyczny całego architektonicznego założenia. Współczesny charakter pokrycia stanowisk targowych nawiązuje trafnie do formy tradycyjnych dachów.

W 2015 roku argowisko zostało nominowane do Nagrody Unii Europejskiej dla Współczesnej Architektury im. Ludwiga Miesa van der Rohe.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jest jak miejski plac - targowisko w Mszanie Dolnej