Kolejna biała bryła powstanie w Szczecinie. Przebudowa Teatru Letniego [WYNIKI KONKURSU]

Poznaliśmy wyniki konkursu na nowe zadaszenie Teatru Letniego w Szczecinie. Zwyciężył projekt londyńskiej pracowni Flanagan Lawrence. W mieście znanym z białej bryły filharmonii powstanie kolejna biała budowla zaprojektowana przez uznaną w świecie pracownię architektoniczną. Gmach filharmonii postawił poprzeczkę bardzo wysoko, czy nowy Teatr Letni zaspokoi rozbudzone apetyty na dobrą architekturę?

Konkurs obejmował opracowanie przebudowy i budowy nowego zadaszenia nad istniejącym Teatrem Letnim w Parku Kasprowicza w Szczecinie. Pierwsza nagroda została przyznana Londyńskiej pracowni Flanagan Lawrence.

W przedstawionej przez zwycięską pracownię koncepcji najważniejszą dominantą dalej pozostaje żelbetowy łuk zaprojektowany przez Zbigniewa Abrahamowicza. Nie będzie on jednak punktem zaczepienia dla lin podtrzymujących zadaszenie, tak jak to miało miejsce dotychczas. Nowy dach został oparty na stalowej kratownicy, która stanowi oparcie dla konstrukcji kablowej z rozpiętą na niej membraną z poduszek pneumatycznych i panelami akustycznymi. Takie ukształtowanie dachu ma zapewnić lepszą akustykę obiektu.

Całość przypomina białą, krzywoliniową "pikowaną" płaszczyznę nakrywającą przestrzeń sceny i widowni.

Podwójna krzywizna dachu biegnie równolegle do naturalnego nachylenia zbocza amfiteatru celem zachowania walorów krajobrazowych parku , by następnie z dramatyzmem unieść się ponad scenę, umożliwiając tym samym uzyskanie wymaganej dla występów scenicznych wysokości - mówią architekci o swoim projekcie.

Na tyle sceny zaprojektowana została także ścianka odbijająca dźwięk w kierunku widowni. Dzięki zastosowaniu przezroczystego materiału nie będzie zasłaniała widoku na znajdujące się za sceną jezioro.

Projekt zakłada także przebudowę widowni oraz rozbudowę obiektu o dodatkowe obiekty jak kasy biletowe, toalety dla widowni, kawiarnię oraz przebudowę zaplecza sceny.

Czy projekt nowego zadaszenia Teatru Letniego jest tak samo dobrym projektem jak gmach Filharmonii, która stała się ikoną miasta? Więcej o budynku Filharmonii przeczytasz TUTAJ.

Kolejne miejsc w konkursie zajęły szczecińskie pracownie: Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj (II nagroda) oraz Orłowski Szymański Architekci (III nagroda).

ZOBACZ ZWYCIĘSKIE PROJEKTY>>>

Więcej informacji o wynikach konkursu na oficjalnej stronie.

Nowe zadaszenie szczecińskiego Teatru Letniego to:
Więcej o:
Komentarze (49)
Kolejna biała bryła powstanie w Szczecinie. Przebudowa Teatru Letniego [WYNIKI KONKURSU]
Zaloguj się
 • Gość: mat

  Oceniono 19 razy 13

  Widac ze Szczecin investuje w dobra architekture, napewno wyjdzie im to na dobre

 • Gość: jozue

  Oceniono 13 razy 9

  Remis ze wskazaniem na Londyńczyków,tyle widać.Gratulacje dla Szczecina .Będzie nowa architektoniczna ikona?

 • Gość: tty

  Oceniono 3 razy 3

  Ale szaleją w tym szczecinie (pozytywnie)

 • Gość: ddddd

  Oceniono 4 razy -2

  nothing special

 • Gość: WTF

  Oceniono 5 razy -3

  zdjęcie nr 1 - samoopadająca deska sedesowa?

 • aa1000

  Oceniono 8 razy -4

  1. Do parkingu ikony beznadziejny wjazd i wyjazd
  2. Betonowa ogromna pustka holu i niby złota [miedziana] sala nie powalają.

 • Gość: Asia

  Oceniono 7 razy -5

  Bardzo dobrze że wymieniają zadaszenie naszego Letniego Teatru. Można by było wymienić jeszcze ławki, które nie są w zbyt dobrej formie. Firma Asklepios ze Szczecina ma dosyć szeroki asortyment i współpracuje przy większości inwestycjach w Szczecinie (i nie tylko).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX