Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Budynek dla żeglarzy. Port jachtowy w Szczecinie

red

Szczecin, to miejsce, o którym dużo ostatnio się mówi w kontekście dobrej architektury. Najwięcej mówi się o Filharmonii, Centrum Dialogu Przełomy, czy planowanej przebudowie amfiteatru, ale to nie wszystkie inwestycje, którym warto się przyjrzeć podczas pobytu w Szczecinie.

Jak na nadmorskie miasto przystało, część nowych inwestycji wiąże się z wodą. Wśród nich z pewnością króluje oddany do użytku rok temu nowy port jachtowy zaprojektowany w pracowni PPA Podczaszy Pracownia Architektury.

Nowe budynki powstały na terenie Wyspy Grodzkiej, na którą teraz można dostać się także za pomocą pieszej kładki. O tyle nietypowej, że pod częścią dla pieszych znalazła się część budynku tworząca niejako podwieszoną od spodu kładki drewnianą konstrukcję.

Projektowany zespół obiektów zlokalizowany na Wyspie Grodzkiej i przy nabrzeżu Starówka na Łasztowi jest próbą stworzenia „wizytówki miasta” – miejsca, które stanie się „zastrzykiem” uzdrawiającym i przywracającym życie miastu zarówno w okresie letnim jak i poza sezonem wakacyjnym. Projekt zakłada stworzenie bazy kulturalno- rekreacyjnej, gastronomicznej, sportowej. Jest kolejnym krokiem ku przywróceniu dawnej świetności tego miejsca, a także pozwoli na odzyskanie jego dawnego prestiżu, jako bazy sportów wodnych, z którego słynęła Wyspa Grodzka a z nią Szczecin a miejsce to podkreśli znaczenie miasta, jako kurortu wypoczynkowego. Główna ideą kształtowania przestrzeni było stworzenie obszaru „wymodelowanego” naturalnymi materiałami w naturalny sposób przypominający bieg rzeki - opisują projekt jego autorzy.

Do budowy portu użyto głównie szkła zapewniającego transparentność budynków oraz naturalnego drewna, które kojarzy się ze statkami i żeglugą. W nowej marinie nie mogło też oczywiście zabraknąć pomostów, przy których znalazło się miejsce dla 80 łodzi.

    Więcej o:

Skomentuj:

Budynek dla żeglarzy. Port jachtowy w Szczecinie