Kolejna biała bryła powstanie w Szczecinie. Przebudowa Teatru Letniego [WYNIKI KONKURSU]
Poznaliśmy wyniki konkursu na nowe zadaszenie Teatru Letniego w Szczecinie. Zwyciężył projekt londyńskiej pracowni Flanagan Lawrence. W mieście znanym z białej bryły filharmonii powstanie kolejna biała budowla zaprojektowana przez uznaną w świecie pracownię architektoniczną. Gmach filharmonii postawił poprzeczkę bardzo wysoko, czy nowy Teatr Letni zaspokoi rozbudzone apetyty na dobrą architekturę?
Konkurs obejmował opracowanie przebudowy i budowy nowego zadaszenia nad istniejącym Teatrem Letnim w Parku Kasprowicza w Szczecinie. Pierwsza nagroda została przyznana Londyńskiej pracowni Flanagan Lawrence.
W przedstawionej przez zwycięską pracownię koncepcji najważniejszą dominantą dalej pozostaje żelbetowy łuk zaprojektowany przez Zbigniewa Abrahamowicza. Nie będzie on jednak punktem zaczepienia dla lin podtrzymujących zadaszenie, tak jak to miało miejsce dotychczas. Nowy dach został oparty na stalowej kratownicy, która stanowi oparcie dla konstrukcji kablowej z rozpiętą na niej membraną z poduszek pneumatycznych i panelami akustycznymi. Takie ukształtowanie dachu ma zapewnić lepszą akustykę obiektu.
Całość przypomina białą, krzywoliniową "pikowaną" płaszczyznę nakrywającą przestrzeń sceny i widowni.
Podwójna krzywizna dachu biegnie równolegle do naturalnego nachylenia zbocza amfiteatru celem zachowania walorów krajobrazowych parku , by następnie z dramatyzmem unieść się ponad scenę, umożliwiając tym samym uzyskanie wymaganej dla występów scenicznych wysokości - mówią architekci o swoim projekcie.
Na tyle sceny zaprojektowana została także ścianka odbijająca dźwięk w kierunku widowni. Dzięki zastosowaniu przezroczystego materiału nie będzie zasłaniała widoku na znajdujące się za sceną jezioro.
Projekt zakłada także przebudowę widowni oraz rozbudowę obiektu o dodatkowe obiekty jak kasy biletowe, toalety dla widowni, kawiarnię oraz przebudowę zaplecza sceny.
Czy projekt nowego zadaszenia Teatru Letniego jest tak samo dobrym projektem jak gmach Filharmonii, która stała się ikoną miasta? Więcej o budynku Filharmonii przeczytasz TUTAJ.
Kolejne miejsc w konkursie zajęły szczecińskie pracownie: Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj (II nagroda) oraz Orłowski Szymański Architekci (III nagroda).
- Więcej o:
Budynek dla żeglarzy. Port jachtowy w Szczecinie
Najlepsza przestrzeń publiczna w Europie jest w Polsce! Przełomy z międzynarodową nagrodą
Wiemy, jak będzie wyglądać nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru TR! [WIZUALIZACJE]
Szczecińska rewolucja. Ulice pełne zieleni i chodniki wreszcie dla pieszych
Teatr Szekspirowski w Gdańsku. Wielkie otwarcie za nami! [ZDJĘCIA]
Amfiteatr w Opolu po remoncie
Modernizm międzywojenny w Polsce [TOP 10]
Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze projektu RMK.A. Blacha na elewacjach była strzalem w dziesiątkę