Jak dwie krople wody? Szczeciński zabytek skopiowany w Brazylii
Nie od dziś znamy przypadki kopii znanych budynków. Wieża Eiffla, Wersal, czy nawet całe alpejskie miasteczko można oglądać nie opuszczając Państwa Środka. Tym razem padło na ceglany zabytek ze Szczecina, którego kopia stanęła w Ameryce Południowej.








Mariusz Kopański, który prowadzi bloga Szczecin Aloud (blog.szczecin.eu) podzielił się z nami ciekawym spostrzeżeniem. Zauważył, że szczecińska Brama główna w zespole Portu Wolnocłowego ma swój identyczny odpowiednik w brazylijskim mieście Pomerode. Z jej powstaniem wiąże się ciekawa historia.
Budowę Portu Wolnocłowego w Szczecinie rozpoczęto w 1894 r. według projektu zespołu architektów, którym przewodził Friedrich Krause. Sama brama powstała w 1900 r. Wzniesiona została w stylu eklektycznym. Pierwotnie składała się z umieszczonej centralnie wartowni uskrzydlonej dwiema bramami dla ruchu pieszego i czterema dla ruchu kołowego.
Powstanie miasta Pomerode jest związane z dużym ruchem migracyjnym z przełomu XIX i XX wieku. Wtedy to do Ameryki emigrowało z Europy kilkaset tysięcy ludzi. Wśród emigrantów byli też mieszkańcy pruskiego wtedy Pomorza. Pomerode powstało w 1861 r. Na początku było niewielką osadą, ale już w 1959 r. miasto liczyło 28 tys. mieszkańców. Sama jego nazwa pochodzi od niemieckiego słowa Pommern (Pomorze).
Pod koniec lat 90. władze Pomerode wpadły na pomysł uhonorowania Szczecina jako stolicy Pomorza - regionu, z którego pochodzili pierwsi emigranci. Zdecydowano, że swoistym pomnikiem może być Brama główna Portu. Był to ostatni budynek, który oglądali emigranci wchodząc na pokład statków.
Skopiowana brama ma być symbolem przejścia między starym i nowym miejscem zamieszkania. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło w 2000 r. w ramach obchodów 41 rocznicy ustanowienia praw miejskich.
- Więcej o:
Budynek dla żeglarzy. Port jachtowy w Szczecinie
Szklana platforma widokowa nad przepaścią. Cudo!
Dom w Tychach II od DD Architekci. Pochwała prostoty i funkcjonalności
Elektrownia Park Residence w Zamościu od MTA Architekci. Apartamenty przy Starej Elektrowni
Katowicki Supersam na nowo. Projekt przebudowy przygotowało Konior Studio
Sprzed Sejmu zniknęły barierki. Powrót do idei demokratycznej architektury Bohdana Pniewskiego
Wrocław: W Apartamentach przy Parku Szczytnickim stanie rzeźba Oskara Zięty
Na warszawskiej Woli oddano do użytku Studio B, pierwszy budynek zespołu biurowego Studio. To projekt Arrow Architects i Grupa 5 Architekci