Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dwie krople wody? Szczeciński zabytek skopiowany w Brazylii

red, Mariusz Kopański

Nie od dziś znamy przypadki kopii znanych budynków. Wieża Eiffla, Wersal, czy nawet całe alpejskie miasteczko można oglądać nie opuszczając Państwa Środka. Tym razem padło na ceglany zabytek ze Szczecina, którego kopia stanęła w Ameryce Południowej.

Mariusz Kopański, który prowadzi bloga Szczecin Aloud (blog.szczecin.eu) podzielił się z nami ciekawym spostrzeżeniem. Zauważył, że szczecińska Brama główna w zespole Portu Wolnocłowego ma swój identyczny odpowiednik w brazylijskim mieście Pomerode. Z jej powstaniem wiąże się ciekawa historia.

Budowę Portu Wolnocłowego w Szczecinie rozpoczęto w 1894 r. według projektu zespołu architektów, którym przewodził Friedrich Krause. Sama brama powstała w 1900 r. Wzniesiona została w stylu eklektycznym. Pierwotnie składała się z umieszczonej centralnie wartowni uskrzydlonej dwiema bramami dla ruchu pieszego i czterema dla ruchu kołowego.

Powstanie miasta Pomerode jest związane z dużym ruchem migracyjnym z przełomu XIX i XX wieku. Wtedy to do Ameryki emigrowało z Europy kilkaset tysięcy ludzi. Wśród emigrantów byli też mieszkańcy pruskiego wtedy Pomorza. Pomerode powstało w 1861 r. Na początku było niewielką osadą, ale już w 1959 r. miasto liczyło 28 tys. mieszkańców. Sama jego nazwa pochodzi od niemieckiego słowa Pommern (Pomorze).

Pod koniec lat 90. władze Pomerode wpadły na pomysł uhonorowania Szczecina jako stolicy Pomorza - regionu, z którego pochodzili pierwsi emigranci. Zdecydowano, że swoistym pomnikiem może być Brama główna Portu. Był to ostatni budynek, który oglądali emigranci wchodząc na pokład statków.

Skopiowana brama ma być symbolem przejścia między starym i nowym miejscem zamieszkania. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło w 2000 r. w ramach obchodów 41 rocznicy ustanowienia praw miejskich.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak dwie krople wody? Szczeciński zabytek skopiowany w Brazylii