Budynek-symbol w Cieszynie
Biało-czerwone akcenty, mnóstwo szkła, taras widokowy na dachu i kładka prowadząca ze Wzgórza Zamkowego. Są szanse, że przy granicznym moście w Cieszynie pojawi się niezwykły obiekt.









Gdy Polska weszła do strefy Schengen i pogranicznicy opuścili przejście graniczne, wojewoda podarował budynek Śląskiemu Zamkowi Sztuki i Przedsiębiorczości.
Zamek chce tu urządzić salę konferencyjną, biura dla firm oraz kawiarnię połączoną z muzeum granicy. Jednak największym atutem obiektu ma być jego wygląd, dlatego w planach jest gruntowna przebudowa. Do przeprojektowania starej strażnicy poproszono architekta Roberta Koniecznego, który zaproponował nowoczesną przeszkloną bryłę, która w subtelny sposób symbolizować ma złamany szlaban graniczny. Stąd jej kolorystyka - biel z czerwonymi akcentami, widocznymi głównie w nocy.
Złamany szlaban przypomina także kształt planowanej kładki, łączącej strażnicę z pobliskim Wzgórzem Zamkowym, na którym działa Śląski Zamek. Kładką spacerowicze dostaną się na dach strażnicy, gdzie zaplanowano taras widokowy. Niezwykły i lekki charakter nadbrzeżnej budowli mają nadać też szklane ściany (część szyb również ma być w czerwonej tonacji).
Marcin Czyżewski
źródło: Gazeta Wyborcza Bielsko-Biała
- Więcej o:
Dom w Michałowicach – dialog klasyki z naturą
Unismo - nowy apartamentowiec w centrum Łodzi
Browary Wrocławskie z nagrodami CEEQA 2025
Dom Biały projektu UCEES. Biała bryła w zielonej otulinie Woli Justowskiej
Budynek I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu powstał w 1932 roku. To perła Bauhausu!
Paweł Grobelny z prestiżową międzynarodową nagrodą "CITY'SCAPE" za projekt zagospodarowania nabrzeża Jeziora Słupeckiego
Noli Gdansk Old Town - nowa inwestycja co-living w w zabytkowych murach Czerwonych Koszar
Dom Turysty w Augustowie. Zapomniana perła modernizmu projektu Macieja Nowickiego