Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najwyższa wieża TV na świecie ukończona

buma

Po prawie sześciu latach projektowania i prac budowlanych w Kantonie ukończono najwyższą stację telewizyjną na świecie, która była główną atrakcją zakończonych niedawno XVI Igrzysk Azjatyckich.

Wieża w Kantonie wygrała międzynarodową rywalizację i pokonała wieżę CN Tower w Toronto, która pozostawała najwyższą konstrukcją tego typu przez blisko 34 lata. Konstrukcja z Kantonu jest również najwyższym budynkiem w Chinach oraz drugą, zaraz po Burj Khalifa, wolno stojącą budowlą na świecie. Jej wysokość całkowita to 600 metrów. Oprócz funkcji telekomunikacyjnych, spełnia również rolę tarasu widokowego, który zapewnia odwiedzającym fantastyczne widoki.

Autorem projektu jest amsterdamska pracownia Information Based Architecture kierowana przez Marka Hemela i Barbarę Kuit. „Większość drapaczy chmur przejawia męskie cechy: ich forma jest zamknięta, są silne, proste i bazują na powtórzeniach. My chcieliśmy jednak stworzyć "kobiecą strukturę" - skomplikowaną, pełną gracji, kształtną i sexy. Naszym celem było również zaprojektowanie wieży, która oddawałby ludzką naturę i stała się symbolem Kantonu jako miasta dynamicznego i ekscytującego”, tak o swoim projekcie mówi Mark Hemel. W rzeczywistości konstrukcja jest bardzo smukła i podobna do kobiecej sylwetki, dlatego szybko wieża zyskała sobie przydomek "supermodelka".

Jej charakterystyczny, hiperboloidalny kształt zachwyca harmonią i dynamiką. Struktura zbudowana została z kratownic, które zagęszczają się na wysokości ok. 450 metrów, by znów się rozszerzyć. W punkcie przewężenia budynku znajduje się taras widokowy oraz zewnętrzne ogrody. Oprócz tego w budynku znajduje się również centrum telewizyjne, hotel, sklepy, restauracje oraz biura. Pomysł "skręcenia" budowli nawiązuje do latarni morskiej w okolicach Chersonia, położonej  na terenie dzisiejszej Ukrainy. Latarnię, która została wybudowana w 1910 roku, zaprojektował rosyjski inżynier Władimir Szuchow, który swój pomysł oparł na kształcie hiperboloidy obrotowej. Architekci IBA ten prosty pomysł przełożyli na język architektury parametrycznej i nowoczesnej inżynierii.

Już dziś wieża w Kantonie oferuje sporo atrakcji, ale na tym nie koniec. Prawdopodobnie wokół osi dachu budynku już niedługo powstanie najwyżej położone na świecie diabelskie koło z 16 wagonikami. Niestety jak każda wielka inwestycja w Chinach ta budowla również okupiona jest "poświęceniami" mieszkańców - by ją wybudować przesiedlono około 200 rodzin.

    Więcej o:

Skomentuj:

Najwyższa wieża TV na świecie ukończona