Przebudowa domku Brda. Dom z szufladą

Domek letniskowy typu Brda to jeden z najpopularniejszych modeli w Polsce. Architekci z Medusa Group zmierzyli się z jego przebudową, zobacz efekt.
Przebudowa domu letniskowego Przebudowa domu letniskowego Fot. Tomasz Zakrzewski

Domek dla postępowego działkowca

Brda to jeden z najbardziej charakterystycznych i szeroko rozpowszechnionych projektów domku letniskowego. Zaprojektowany tak, aby wkomponował się w tereny leśne, pagórkowate i górskie szybko stał się najchętniej wybieranym rozwiązaniem przez amatorów letniego wypoczynku.

W czasie PRL-u, niewielkie aczkolwiek wygodne Brdy o charakterystycznym kształcie zostały nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Dziś możemy spotkać je w zasadzie wszędzie - od ośrodków wypoczynkowych (całe kompleksy) po prywatne działki (pojedyncze egzemplarze).

Architekci z Medusa Group nadali katalogowemu domkowi typu Brda nowoczesne oblicze.

Przebudowa domku letniskowego typu Brda Przebudowa domku letniskowego typu Brda Fot. Tomasz Zakrzewski

Przebudowa domku letniskowego na Śląsku, proj. Medusa Group

Ze względu na dwukondygnacyjną, namiotową formę uniemożliwiającą swobodną aranżację salonu, kuchni oraz sypialni, architekci zdecydowali się na "doklejenie" do zastanej bryły prostej formy. W efekcie powstała czarna szuflada, składająca się w większości z osłoniętej loggii, która mocno odcina się od dotychczasowego obiektu, nie tylko kształtem ale i użytym materiałem.

Połączenie surowego drewna elewacyjnego z czarną, walcowaną surową blachą informuje wyraźnie o transformacji oraz zmienia percepcję obiektu - to już nie jest typowy popularny domek, a interesujący architektonicznie obiekt.

Domek letniskowy - przebudowa, proj. Medusa Group Domek letniskowy - przebudowa, proj. Medusa Group Medusa Group

Przebudowa domku letniskowego na Śląsku, proj. Medusa Group

Dzięki metamorfozie, nad płaskim dachem nowej części zlokalizowano taras, który poza przestrzenną rozbudową części parterowej, rozwija również piętro o część rekreacyjną wokół sypialni.

Przebudowa domu letniskowego Przebudowa domu letniskowego Fot. Tomasz Zakrzewski

Przebudowa domku letniskowego na Śląsku, proj. Medusa Group

Bezkompromisowa transformacja typowego domku letniskowego, z pozoru agresywna, zaraz po oddaniu do użytku zasymilowała się skutecznie z malowniczym, leśnym otoczeniem. Warto dodać, że rozwiązania i materiały wybrane przez architektów wynikały w dużej mierze ze skromnego budżetu inwestycji.

Przebudowa domu letniskowego Przebudowa domu letniskowego Fot. Tomasz Zakrzewski

Przebudowa domku letniskowego na Śląsku, proj. Medusa Group

Przy wykończeniu wnętrza domku, użyto przede wszystkim dwóch materiałów: beżowej płyty OSB i czarnej blachy.

Zagospodarowanie działki Zagospodarowanie działki www.medusagroup.pl

Przebudowa domku letniskowego na Śląsku - projekt

Autorzy: medusagroup, architekci Przemo Łukasik, Łukasz Zagała.

Współpraca autorska: architekt Jakub Magoń.

Więcej o:
Komentarze (21)
Przebudowa domku Brda. Dom z szufladą
Zaloguj się
 • Gość: Adam19

  Oceniono 4 razy 4

  O a agora was nie zamyka? Bo widzę że już widelec zamknęli to czas na ten portal skoro tak rzadko coś tu nowego jest wrzucane

 • Gość: justi

  Oceniono 2 razy 2

  Oryginalna Brda jest ładniejsza. Że też jeszcze żaden polski producent nie wymyślił jak to tanio produkować z prefabrykatów ...

 • drzejms-buond

  Oceniono 2 razy 2

  Lubię prostotę- im prościej tym lepiej. Od lat jestem fanem BRDY. Prościej nie można. Dobrze się w tym mieszka tylko dlaczego tak drogo się buduje? Dwie dachoscienne płyty i 60 tysięcy? Przesada.
  Co do płyt OSB- mam uraz. Z uwagi na ilość szkodliwego kleju-produkt mało ekologiczny.

 • rob_ra

  0

  A mi bardzo przypadły do gustu domki holenderskie, ale te w odświeżonej nieco formie. Bo te stare budy, to nie za fajnie się prezentują. Ale jak znajdziemy porządnego wykonawcę, to możemy naprawdę ładny domek kupić, do tego niedrogo. Mam na myśli na przykład coś takiego: www.letniskowo.pl/pl/oferta-domkow-letniskowych/domek-letniskowy-12x4m.html#anchor
  Świetnie wygląda taki gotowy domek letniskowy. I jest to podobny pomysł, jak ten zaprezentowany w artykule. Tyle, że tutaj modernizowane są popularne Brdy. Ale jak widać - na Holendry też znalazł się sposób :).

 • Gość: Adam19

  Oceniono 4 razy 0

  O widzę że kryzys nadciąga. Oswoili nas już z gołym betonem a teraz płyty OSB. Proponuję w nowych projektach wykorzystanie na raz tych dwóch jakże modnych, praktycznych oraz dobrze wyglądających materiałów.

 • Gość: góral

  Oceniono 2 razy 0

  Nowoczesny domek a na łazienkę zabrakło miejsca ;) (patrz strona 5)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX