Ikony PRL - wczoraj i dziś. Co zostało z architektury dawnych lat

23.09.2016 07:32
fot. Anna Cymer

fot. Anna Cymer fot. Anna Cymer

Pod koniec sierpnia 2016 roku, dzięki staraniom m.in. Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz SARP do gminnej ewidencji zabytków trafiło 90 nowych obiektów architektury. Większość z nich powstała po 1945 roku. To ważny znak, że powojenne budynki doceniają już nie tylko pasjonaci i społecznicy, ale i urzędnicy - a więc oficjalnie uznaje się je wreszcie za warte uwagi, szacunku, a niektóre - ochrony. Debata na temat XX-wiecznego dziedzictwa toczy się od lat, wciąż wiąże się z nią wiele kontrowersji, następstwem czego są nadal burzliwe losy budynków z czasów PRL-u. jedne trafiają w dobre ręce i odzyskują blask, inne bezpowrotnie znikają. Oto kilka przykładów na to, jak różnie traktowane są ikony architektury drugiej połowy XX wieku.

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (8)
Ikony PRL - wczoraj i dziś. Co zostało z architektury dawnych lat
Zaloguj się
 • Gość: silesaurus

  Oceniono 12 razy 10

  Szkoda Brutala z Katowic.
  To był wyjątkowy obiekt.

 • Gość: Wrocławianin-krew i kości

  Oceniono 6 razy 6

  Szkoda tylko, że w "Sedesowcach" nie zachowano klinkieru w tych wnękach. Wtedy efekt remontu byłby perfekcyjny. Brakuje tego kolorystycznego kontrastu podkreślającego kształt fasady. Z tego powodu wolałbym już nawet, żeby zamiast lekko jaśniejszej szarości użyto tam modnej dzisiaj czerni. Żeby nie było, mimo, że fanem paździerzowego budownictwa z mrocznej, czerwonej epoki nie jestem, te budynki uważam za świetne i zrośnięte trwale z miastem Wrocławiem ;)

 • Gość: klaps

  Oceniono 5 razy 5

  Powinno się mówić powojenny modernizm - tak jak się mówi na całym świecie. Bo te budynki nie mają zbytniego związku z systemem polityczno-ideologicznym PRLu...

 • drzejms-buond

  Oceniono 2 razy 2

  W ostatni łikęd odkryłem "warszawskie grzybki" - osiedle okrągłych domków z lat 50-tych.
  na ul. Ustrzyckiej. Polecam bo na Bryle nigdy chyba o nich nic nie było(?) Są niesamowite a niektóre w bardzo opłakanym stanie.

 • Gość: a

  Oceniono 1 raz 1

  dworzec w Gdyni był budowany w latach 1950-1955. Lata 80 to chyba pomyłka :)

 • Gość: ad

  0

  Katowice... masakra.. MASAKRA!!! powinni odstrzelic za cos takiego. Profanacja totalna

 • drzejms-buond

  Oceniono 4 razy 0

  straszny jest ten polski brak szacunku dla architektury.
  najbardziej chyba zal mi supersamu i kina Moskwa. To był kawał solidnej bryły.
  Za chwile będzie mi żal dworca w Kielcach Po Smyku też pozostały tylko zbrojenia. Rozumiem niechęc do epoki powojennej ale taki Prudential, to przecież przedwojnie? Straszy biedak od dekad.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX