Architektura w małej skali. Kurnik "Kana Talo"

Kana to po fińsku kura, talo - dom. Architekci z londyńskiego biura Chan Brisco stworzyli drewniany kurnik, który miał przypominać tradycyjne fińskie chaty.

Kurnik „Kana Talo” to dopełnienie gospodarstwa letniskowego znajdującego się na południowym brzegu jeziora Porovesi w środkowej Finlandii. Nietypowej realizacji architektonicznej podjęło się studio Chan Brisco z Londynu.Celem było zaprojektowanie „domu” dla ośmiu kur, które towarzyszą właścicielom podczas wakacji. Projektanci zainspirowali się już istniejącymi w okolicy klasycznymi fińskimi budynkami z bali: domem letniskowym, sauną, warsztatem i składzikiem na drewno.

Chociaż projekt to w istocie małe przedsięwzięcie, poświęciliśmy sporo czasu na zapoznanie się z lokalnym, silnie zakorzenionym w kulturze tradycyjnym budownictwem.

- wyjaśniają architekci Thom Brisco i Nicola Chan.

Wznoszenie z chat z prostych i długich sosnowych bali układanych jedna na drugiej jest powszechne w krajach nordyckich od stuleci. Charakterystycznym rozwiązaniem dla tego regionu jest też umieszczanie budynków na głazach, dzięki czemu lewitują kilkadziesiąt cm nad ziemią. Projektanci chcieli uhonorować obie te tradycje w małej skali, dodając od siebie jedynie kilka detali..

Kurnik projektu Chan Brisco ArchitectsKurnik projektu Chan Brisco Architects fot. Chan Brisco Architect

Umieszczenie kurnika na granitowych głazach to rozwiązanie stricte funkcjonalne - „chatka” dzięki temu nie dotyka podmokłego gruntu i zapewnia schronienie dla niektórych gatunków ptaków, które lubią spać na ziemi

„Kana Talo” wybudowano z belek sosnowych, ułożonych pionowo jedno na drugiej i zachodzących na siebie na rogach obiektu. Od frontu znalazło się wejście do środka. Prowadzą do niego schodki wyciętych w dużej kłodzie. Z tyłu umieszczono większe drzwi, które umożliwiają zebranie jaj albo posprzątanie wnętrza. Uchwyty wykonano z drewna brzozowego. Zostały ręcznie one przeszlifowane, a następnie wykończone matową bejcą. W ścianach wywiercono także kilka otworów, które zapewniają przepływ powietrza i zapobiegają nadmiernemu podwyższaniu się temperatury wewnątrz.

Kurnik projektu Chan Brisco Architects.Kurnik projektu Chan Brisco Architects. Rys. Chan Brisco Architects

Więcej o: