Poznański Uniwersytet Artystyczny po rozbudowie. Jak wyszło? [ZDJĘCIA]

Rozwój wyższych uczelni to zawsze powód do radości. Tym większy, jeśli rozbudowa idzie w parze z dobrą architekturą. Czy w Poznaniu udało się połączyć piękne z pożytecznym? Sprawdzamy jak Poznański Uniwersytet Artystyczny wygląda po rozbudowie.

Poznański Uniwersytet Artystyczny zdecydował się na rozbudowę swojej bazy dydaktycznej. Na potrzeby uczelni została zaadaptowana sąsiadująca z głównym budynkiem kamienica, która została wyremontowana oraz nadbudowana i rozbudowana o nową część na wewnętrznym dziedzińcu.

Nikt nie wie, jak w przyszłości będą wyglądały uniwersytety artystyczne. Pewne jest jednak to, że się będą rozwijać, dlatego władze uczelni muszą być otwarte na zmiany. Taką zmianą jest właśnie rozbudowa uniwersytetu. Ta inwestycja pozwoli nam podnieść także poziom dydaktyczny szkoły - mówił rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu prof. Marcin Berdyszak.

Za projekt rozbudowy odpowiada pracownia NMS Architekci. Najważniejsze zmiany obejmowały nadbudowę zabytkowej kamienicy, budowę nowego budynku przy wewnętrznym dziedzińcu Uniwersytetu oraz remont kamienicy i wewnętrznego dziedzińca, z którego zniknęły samochody.

Rozbudowa Uniwersytetu Artystycznego w PoznaniuRozbudowa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu NMS Architekci

W nowych obiektach znalazły się zarówno sale dydaktyczne i ćwiczeniowe, jak również specjalistyczne pracownie obróbki metali, ceramiki i żywic, drukarnia z modelarnią, stolarnia, studio realizacji telewizyjnych i animacji, studio fotograficzne oraz pracownia grafiki warsztatowej.

Ważnym elementem nowego budynku jest także wewnętrzny zadaszony dziedziniec ciągnący się poprzez wszystkie kondygnacje budynku. Przestrzeń ta stanowi miejsce spotkań studentów, ale jest też przystosowana do prowadzenia różnego rodzaju działań artystycznych.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Od zewnątrz bryła nowej części utrzymana jest w stonowanych szarościach i oszczędnych, nieco minimalistycznych formach. Królują tu duże przeszklenia częściowo przesłonięte elementami z metalowej siatki. Otwartość elewacji daje niezwykłe wrażenie zwłaszcza po zmroku gdy oświetlone wnętrza budynku komponują się z utrzymanym w tej samej stylistyce nowym wystrojem wewnętrznego dziedzińca.

Więcej zdjęć architektury na stronie fotografa: http://pkrajewski.pl

Jak oceniasz rozbudowę Poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego
Więcej o:
Komentarze (6)
Poznański Uniwersytet Artystyczny po rozbudowie. Jak wyszło? [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • Gość: Robert

  Oceniono 12 razy 8

  Świetny! Jako poznaniak, jestem pełen podziwu, ze z tak mizernego budynku stworzyli takie cudo, ponieważ warto podkreślic, jak ten budynek wyglądał przed rewitalizacją!

 • Gość: tomaszek82

  Oceniono 2 razy 2

  Niesamowite. Przynajmniej raz wizualizacja pokrywa się z projektem.

 • Gość: Klaps

  Oceniono 2 razy 2

  Fajnie - bez udawania. Praktycznie i klasycznie.

 • Gość: architecture is more than buildings

  Oceniono 8 razy -8

  Od środka jest brzydki bo jest niemal cały w stanie surowym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX