Light house - lekki i mobilny dom na lato

red
22.07.2016 10:05
A A A
Light House

Light House (Jan Sikora)

Produkowane niegdyś przypominające piramidę domy Brda do dziś nie doczekały się godnego następcy. Inwestorzy marzący o letnim domku zmuszeni są do poszukiwań indywidualnych rozwiązań, które często wcale nie okazują się ani proste, ani tanie w realizacji. Tą lukę dostrzega coraz więcej polskich pracowni i tworzy prototypy domów, które mogłyby stać się szybkim i tanim spełnieniem marzeń o własnym domku na plaży.

Jednym z tych projektów jest Light House zaprojektowany w pracowni Sikora Wnętrza. Gotowy domek składa się z ośmiu prefabrykowanych elementów przygotowanych do transportu i prostego i szybkiego montażu na działce. Niewielka bryła domku spełnia wszystkie podstawowe warunki stawiane przed tego typu budynkami: jest lekka, mobilna, tania, szybka w montażu, a dodatkowo estetyczna i wygodna w użytkowaniu.

Na parterze zmieściła się niewielka część dzienna, kuchnia oraz łazienka z prysznicem. Dodatkowa przestrzeń mogąca pełnić funkcję sypialni została wygospodarowana nad kuchnią.

Budynek powstał w pracowni Marek+Sikora Architektura. Jego autorzy - mgr inż. arch. Andrzej Marek oraz dr Jan Sikora podkreślają że dom jest lekki nie tylko z nazwy:

Budynek jest lekki i przenośny. Składa się z 8 prefabrykowanych elementów skręcanych w docelowej lokalizacji domu. LIGHTHOUSE jest także „lekki” wizualnie. Projektując budynek staraliśmy się usunąć wszelkie zbędne elementy, pozostawiając samą esencję niewielkiego domku wypoczynkowego. Budynek jest lekki – bo otwarty na otaczający krajobraz. Zawieszony nieco ponad terenem oferuje duże przeszklenia i dwa rozległe tarasy zachęcające do interakcji z otoczeniem.

Elewacje zostały wykonane z drewnianych elementów tworzących rodzaj poziomych listewek. Cześć z nich została nieco wysunięta przed lico elewacji i tworzy rodzaj rusztu częściowo osłaniające duże przeszklone partie budynku i wyciszające przestrzeń jednego z tarasów.

ZOBACZ PROJEKT >>>

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Domek Baby Jagi. Więcej o tym projekcie przeczytasz TUTAJ.

Zobacz więcej na temat:

Zobacz także

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (27)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  Gość: 74

  Oceniono 24 razy 14

  efekt "żurnalowy" - piękny, cudowny, tylko że niedasie tego zrobić, albo "nie będzie jeździć"
  chyba że to dom który ma zastąpić parawany, w nocy niesie sie go na plaże żeby najlepsze miejsce zając, a wieczorem zabiera do torby plażowej
  :-)

 • avatar

  dobrusiakru

  Oceniono 19 razy 13

  A mi się podoba. Brawo dla projektanta. Oby więcej takiej architektury bylo w naszym kraju, a mniej żółtych, tandetnych klockow.

 • avatar

  Gość: djd

  Oceniono 15 razy 7

  rozumiem że woda z połaci dachowej spływa wprost na drewnianą ścianę, reszta fajna

 • avatar

  Gość: alterarch

  Oceniono 5 razy 5

  Jeżeli budowa domu zamknie się w kwocie 40-60tys to jest sens :-D W innym przypadku będzie to tylko kaprys! A jestem pewien, że koszt domu w stanie "deweloperskim" to ok. 150tys.
  Fajny dla "oka" projekt - generalnie jako studium formy i funkcji fajna zabawa - kilka kwestii technicznyych do uszczegółowienia i do poprawy. Kwestie funkcjonalne do indywidualizacji -pod konkretnego użytkownika.

 • avatar

  busqueros

  Oceniono 12 razy 4

  A gdzie stół jadalniany? Na wizce jest w kuchni, ale w kuchni nie ma kuchni. Na rzucie jest kuchnia i łazienka, nie ma miejsca na stół. FAIL.
  Jest zadaszony taras - to plus. Ale żeby przejść na taras niezadaszony z zadaszonego, trzeba lecieć dookoła przez dom, albo w po schodach w dół, dookoła narożnika i po schodach w górę. FAIL.
  W tak małym domku aż TRZY wejścia (a każde wejście to strefa, która musi pozostać niezagospodarowana meblami czy wyposażeniem). FAIL.
  Na żadnym z tarasów nie postawi się - znów - stołu o sensownym rozmiarze. FAIL.
  Nie kupujcie Light House. ;)))

 • avatar

  neokles

  Oceniono 4 razy 4

  Bardzo ładnyu projekt - Czy się sprawdzi? Kluczowe znaczenie ma jakość materiałów, szczególnie drewna aby "starzał się" w ładnym stylu.

 • avatar
 • avatar
 • avatar

  Gość: Krzychu

  Oceniono 2 razy 0

  Ale to jest rendering (choć bardzo dobrze zrobiony), to wirtualny dom i jeszcze nie powstał, taki koncept. Więc nie będzie problemu z wodą spływającą z połaci na ścianę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX