Omicron - niezwykły mapping w Hali Stulecia

Nowe technologie otworzyły przed nami możliwości, o jakich projektanci jeszcze do niedawna mogli tylko marzyć. Era komputerów wprowadziła precyzję i synchronizację na nieosiągalny dotychczas poziom. Projektanci coraz śmielej sięgają po nowe rozwiązania a ich efektem są między innymi niezwykłe świetlne pokazy zamieniające statyczne dotąd budynki w żywe i ruchome struktury.

Mapping to coraz popularniejsze nakładanie dwuwymiarowych projekcji na obiekty przestrzenne. Ale to coś więcej niż wykorzystanie budynku jako miejsca projekcji. Precyzyjnie zaprojektowany pokaz wykorzystuje zazwyczaj przestrzenną strukturę budynku i jeszcze bardziej ją podkreśla. Dynamiczna gra świateł tworzy iluzję ruchu poszczególnych elementów budowli i zamienia ją w rozedrganą strukturę, która zmienia się na naszych oczach.

Omicron to nazwa projektu, który na stałe znalazł swoje miejsce we wnętrzu wrocławskiej Hali Stulecia. Powstał w ramach tworzenia Centrum Poznawczego w kuluarach wrocławskiego zabytku. Jego główną atrakcją jest niewątpliwie największy na świecie stały mapping wyświetlany pod mierzącą 67 m kopułą Hali. Światła ożywiają całą konstrukcję i uwypuklają jej najważniejsze elementy.

Projekt zrealizowany przez Nolabel Sp. z o. o. i zespół New Amsterdam to poza mappingiem także 6 interaktywnych gier, 600 zdjęć i wizualizacji, 40 prezentacji multimedialnych oraz 2 stanowiska AR.

Wystawę otwiera film poświęcony historii Hali Stulecia oraz prezentacje w formie interaktywnych ksiąg przybliżających zwiedzającemu atmosferę Wrocławia początku XX w. Następnie za pomocą kilkudziesięciu interaktywnych prezentacji wyświetlanych na dotykowych ekranach widz zapoznaje się najważniejszymi nurtami w architekturze XX w. oraz światowymi osiągnięciami modernizmu. Interaktywna mapa Wrocławia umieszczona w stole dotykowym podkreśla wyjątkowość planu urbanistycznego miasta umożliwiając widzowi samodzielne decydowanie o wyświetlanych treściach oraz filtrowanie informacji pod kątem wybranego stylu architektonicznego.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Instalacja "The Smile" London Design Festival - architektura, która się uśmiecha
 • Vessel, projekt: Thomas Heatherwick Studio Nowojorski Vessel - czy zyska miano wieży Eiffla naszych czasów? [PROJEKT]
 • 3D mapping na budynku Politechniki Białostockiej [WIDEO]
Komentarze (2)
Omicron - niezwykły mapping w Hali Stulecia
Zaloguj się
 • Gość: Pablo

  Oceniono 1 raz 1

  Juz najwyzszy czas zmodernizowac ta instalacje... rzutniki maja wypalone lampy, muzyka zostala sciszona ze wzgledu na dzieci, ktore oodobno sie jej boja... ta instalacja to juz w wiekszosci wspomnienie jak bylo fajnie na poczatku... moze czas na zmiany?

 • Gość: Gość

  0

  Szału ni ma

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły