Metamorfoza willi Neumanna w Gliwicach

Projekt rewitalizacji willi Neumanna w Gliwicach powstał w pracowni Zalewski Architecture Group. Pomysł pomalowania na biało całego budynku pozwolił zachować oryginalną bryłę wilii, jednocześnie zbliżyć ją do nowoczesnych, abstrakcyjnych realizacji. Obok odnowionego budynku powstanie pawilon biurowy zaprojektowany na planie elipsy i obłożony refleksyjnym szkłem. Zastosowane rozwiązanie ma uczynić nowoczesną formę niemalże transparentną, ponieważ przeszklona elewacja odbije parkową zieleń.

Willa Neumanna w Gliwicach powstała w 1926 r. Przez prawie 20 lat obiekt pełnił funkcję prywatnej rezydencji Arthura Neumanna. Po II wojnie światowej w budynku utworzono sanatorium dla studentów Politechniki Śląskiej. W późniejszych latach działało w nim przedszkole. Do 2009 r. willa była siedzibą Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.W 2010 r. budynek przejęło Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach, które postanowiło obiekt gruntownie wyremontować i w środku urządzić biura.

Projektanci z Zalewski Architecture Group tak opowiadają o kierunku obranym przy rewitalizacji willi Neumanna:

 

Za istotną wartość uznaliśmy autentyczność historycznego budynku i jego parkowego położenia. Zależało nam na tym, aby w czytelny sposób zasugerować architektoniczną ingerencję w zastany kontekst, projektując współcześnie oraz z myślą o przyszłości, mając na uwadze nowoczesną firmę, jaką jest gliwickie PWiK. 

Nie jest to jednak łatwe w przypadku tradycyjnej formy willi, bez istotnej zmiany jej bryły. Aby tego uniknąć architekci zdecydowali się na działanie odwrotne - postanowili uwypuklić historyczną formę poprzez zastosowanie koloru - w tym wypadku bieli. Białe jest więc wszystko - także dach i wnętrza, co powoduje, że willa jest bliska abstrakcyjnej bryle. Taki zabieg komunikuje współczesną koncepcję przebudowy. Kontrast z otaczającą zielenią dodatkowo potęguje ten efekt.

Otoczenie budynku, także zostało zaprojektowane w taki sposób, aby zachować charakter parku. Nawet na parkingu zachowano istniejące drzewa i zastosowano organiczne formy.

W najbliższej przyszłości powstanie budynek biurowy dla Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach. Elewację nowego pawilonu będzie stanowić szklana ściana kurtynowa z podziałami, które nawiązują wysokością do wysokości kondygnacji historycznej części budynku. Szkło będzie odbijać otoczenie, co sprawi wrażenie dematerializacji nowoczesnego biurowca. Zamiast wyraźnej bryły szkło będzie odbijać otaczającą zieleń.Przygotowując projekt architekci chcieli stworzyć lekki obiekt, który dobrze wpisze się w parkowy charakter posesji.

 Projekt rewitalizacji willi Neumanna otrzymał II nagrodę w kategorii Rewitalizacja w konkursie Eurobuild Awards w Architekturze 2016. 

ZOBACZ ZDJĘCIA WILLI  >>>

Więcej o:
Komentarze (45)
Metamorfoza willi Neumanna w Gliwicach
Zaloguj się
 • zuuuraw

  Oceniono 79 razy 51

  Piękną willę miejską , z pięknym kolorystycznie dachem, doskonale wpisaną barwami w otaczający park, zamienili w makietę z białej tektury wyglądającą jak sopel lodu pozostawiony minionej zimy. Wykrzywiony eliptyczny budynek z refleksyjną, odbijającą otaczająca zieleń elewacją znany jest choćby z rezydencji prezydenta Niemiec w Berlinie. ale tam odbija zewsząd zieleń, tutaj odbije także biel makiety wprowadzając chaos przestrzenny. Oby efekt był inny niż moje przewidywania.

 • katulka1

  Oceniono 53 razy 33

  Jest to karygodne działanie z punktu widzenia konserwacji zabytkowych obiektów. Willa wygląda jak, nie przymierzając, z Disneya. Gdzie autentyzm zabytku? Sama forma historyczna to jeszcze nie wszystko! Każdy, kto popatrzy teraz na ten budynek, będzie miał wrażenie, że to współczesna budowla w historyzującym stylu. I jeszcze za to nagroda... Zgroza...

 • sss9

  Oceniono 37 razy 25

  warto było napisać o wycince wielu drzew pod ogromny parking, który jest zazwyczaj pusty, bo to, że gliwicki podatnik zapłacił za willę dla prezesa spółki miejskiej WPiK 5,5 mln PLN, to w Gliwicach wiadomo. tylko pełny koszt rewitalizacji jakimś trafem jest owiany tajemnicą. a przecież podatników czeka jeszcze finansowanie szklanej dobudówki biurowej do willi. strach myśleć ileż tam musi pracować fachowych urzędników, którzy każdego dnia rozwiązują skomplikowane problemy hydrauliczne. a cały ten znój, dla ludu. po prostu.

 • degeneratka

  Oceniono 30 razy 20

  Co za pretensjonalny kicz. A taka piękna willa była.

 • degeneratka

  Oceniono 29 razy 17

  Plastikowy domek dla Barbie i Kena.

 • Gość: 123

  Oceniono 17 razy 15

  Super.Będzie to probierz brudnego i cuchnącego powietrza w Gliwicach.Po 6 miesiącach będzie szary a po 3 latach bury,

 • Gość: sadza

  Oceniono 15 razy 13

  poproszę jeszcze o wizualizacje po pierwszym sezonie grzewczym

 • Gość: Mass

  Oceniono 23 razy 13

  Estetyka dla księżniczki i królewicza na białym koniu. Ktoś sobie chyba mało udane dzieciństwo kompensuje. Tylko kto ma za to płacić?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX