Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stary, betonowy silos zbożowy zamieniony w nowoczesny blok mieszkalny

wolf

Architekci z pracowni CF Møller Architects we współpracy z Christian Carlsen Arkitektfirma zamienili stary silos w duńskim miasteczku Logten w nowoczesny blok mieszkalny. Betonowa wieża stała się rdzeniem, na którym "osadzono" 21 mieszkań.

Silos zbożowy zamieniony w blok mieszkalny w duńskim miasteczku Logten. Projekt: CF Møller Architects we współpracy z Christian Carlsen Arkitektfirma
Silos zbożowy zamieniony w blok mieszkalny w duńskim miasteczku Logten. Projekt: CF Møller Architects we współpracy z Christian Carlsen Arkitektfirma
Fot. Julian Weyer/ CF Møller Architects

Upadłe PGR-y, zapomniane silosy, hale fabryczne - to często pejzaż polskich wsi. Jednak stare struktury mogą być świetnym punktem do rewitalizacji całej miejscowości. Przykładem jest miasteczko Logten w Daniileżące na północ od Aarhus. Blisko jego centrum straszyła od lat betonowa wieża dawnego silosu, która psuła krajobraz pełen farm i gospodarstw.

W końcu, w 2010 roku z pomocą właścicielowi kompleksu, firmie Logten Midt A/S, przyszli architekci z CF Møller Architects we współpracy z Christian Carlsen Arkitektfirma. Wykorzystali silos jako betonowy rdzeń, na którym osadzili 21 mieszkań. Tak powstał intrygujący blok mieszkalny o powierzchni 3 tys. metrów kw.

 

Z daleka przypomina flagowy produkt duńskiego przemysłu, czyli klocki Lego, bowiem każde mieszkanie to biały prostopadłościan. Poszczególne bryły mieszkań poprzesuwane są względem siebie tworząc występy, nawisy, wiszące tarasy. Mieszkania są przestronne i mają duże przeszklenia, które otwierają się na zielony krajobraz.

Betonowy silos pełni obecnie funkcję kręgosłupa bloku, podtrzymuje stalową konstrukcję mieszkań, mieści też klatkę schodową i windę. Na jego dachu powstał wspólny dla mieszkańców taras.

 

Dawny silos w duńskim miasteczku Logten.
Dawny silos w duńskim miasteczku Logten.
For. Julian Weyer /CF Møller Architects

U podnóża silosu powstał mały park z placem zabaw oraz niewielkie centrum handlowo-usługowe z małym marketem, sklepikami, kilkoma domkami szeregowymi. W ten sposób cały dawny kompleks silosu wraz ze spółdzielczym gospodarstwem przemienił się w nowe centrum miasteczka.

Jak mówią architekci, dziś odmieniony silos stał się głównym elementem pejzażu miejscowości, jest widocznym zewsząd znakiem jego rolniczej przeszłości, bardziej nawet niż zachowane gdzieniegdzie w okolicy wiatraki. Mieszkanie w silosie to także świetny sposób na suburbanizację - zamiast 21 domów, które pochłonęłyby masę terenu - jest tylko smukły blok wraz z wolną przestrzenią parku wokół niego.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Stary, betonowy silos zbożowy zamieniony w nowoczesny blok mieszkalny