Biodomek z prefabrykatów. Jest mobilny i postawisz go bez pozwolenia na budowę

Biodomek można przenosić z miejsca na miejsce. By go postawić, nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę. A gdy okaże się za ciasny, można dostawić kolejny moduł.

Dom jest stałym elementem w naszym życiu, silnie związanym z danym miejscem. Ale czy na pewno musi tak być? Autorzy Biodomku pragnęli odpowiedzieć na potrzeby społeczeństwa, które jest dziś o wiele bardziej dynamiczne. Stworzyli oni podstawowy moduł mieszkalny, który może być powielany i zestawiany ze sobą wedle potrzeb jego użytkownika. Może też być przewożony z miejsca na miejsce standardowym tirem niskopodłogowym. W momencie, gdy potrzeby rosną, a mieszkańcy potrzebują więcej przestrzeni do życia, można w prosty sposób dołożyć do niego kolejne moduły. To elastyczny dom, który dostosowuje się do aktualnych potrzeb i stylu życia mieszkańców. 

 Podstawowymi założeniami projektu była kontrola śladu ekologicznego, który pozostawia budynek w trakcie produkcji, budowy i utylizacji, zastosowanie naturalnych, zdrowych, niskoprzetworzonych i biodegradowalnych materiałów w nowoczesnym wydaniu. Do produkcji biodomku używa się: drewna, ekocelulozy, farb glinianych, wełny owczej, opalanej, naturalnej, olejowanej elewacji

- opowiadają autorzy projektu.

Dom posadowiony na punktowych fundamentach wkręcanych do gruntu

Biodomek stawiany jest na punktowych fundamentach wkręcanych do gruntu, które można demontować. Zastosowanie wkręcanych fundamentów przyśpiesza montaż i zmniejsza ingerencję w ziemię, niwelując tym samym negatywny dla gleby ślad budowy. Łatwiej też taki domek zdemontować i przenieść w inne miejsce. Po czasie nie pozostanie po nim żaden ślad w pierwotnym miejscu, a grunt zarośnie trawa.

Ekologiczny i mobilny - na czym polega idea Biodomku?

Co znajduje się w modułach?

Moduły wykonane są z naturalnych, zdrowych materiałów. Podstawowy moduł systemu ma wymiary 2,8 m na 6,44 m i wysokość około 3 m. Wymiary zostały tak dobrane, by przewozić go w całości na przyczepie standardowego tira oraz by we wnętrzu zaaranżować całoroczną przestrzeń mieszkalną. Powierzchnia dwóch modułów nie przekracza 35 mkw., dzięki czemu nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę.

"Własnoręcznie wykonaliśmy prototyp w skali 1:1, sprawdzając każde rozwiązanie i projektując wszystkie trudne detale. Nawiązaliśmy współpracę z wieloma firmami, tworząc nieformalny klaster naturalnego budowania. Udało nam się stworzyć również nowy produkt. Nawiązaliśmy współprace z firmą, która na nasze zamówienie opracowała prototyp drzwi ocieplanych wełną drzewną. W ten sposób tworząc biodomek, wpłynęliśmy na rynek produktów. Biodomek był prezentowany na konferencji ONZ w Pradze - European Habitat III 2016" - mówią Magdalena Górska, Mariusz Sarnicki i Mortiz Reichert - autorzy biodomku.

Ile kosztuje Biodomek?

Wszystko zależy od opcji, którą wybierzemy. Firma oferuje przygotowanie domów w kilku standardach: w stanie surowym, stanie deweloperskim oraz niebawem "pod klucz". Najmniejszy biodomek parterowy w o powierzchni użytkowej 12,28 mkw. kosztuje 48 200 zł, dom parterowy składający się z dwóch modułów, o powierzchni 27,12 mkw. - 79 tys. zł w stanie surowym. Więcej informacji na temat cen i standardów wykończenia znajdziecie na stronie:www.biodomek.pl.

Projekt: Magdalena Górska, eKodama Architektura

Wykonanie: Dobry Dom Moritz Reichert, Mariusz Sarnicki Biohabitat Wrocław

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej o:
Komentarze (22)
Biodomek z prefabrykatów. Jest mobilny i postawisz go bez pozwolenia na budowę
Zaloguj się
 • ks_t

  Oceniono 57 razy 53

  Drogo jak na baraczek. 3 tys za m2 bez podłączeń, wody, prądu itp. Na bogato.

 • tow.anton.maciorow

  Oceniono 21 razy 19

  A jak przyjdzie huragan, to i polatać w czym będzie.

 • introwerty.k

  Oceniono 25 razy 17

  drogo, brzydko i mało przytulnie

 • sammy_the_salmon

  Oceniono 13 razy 13

  55 m2 stan deweloperski to 197k netto - chyba porównywalnie do budowy w innych technologiach.

 • Gabriel Malisz

  Oceniono 19 razy 13

  bzdury ,,,,do 35m2 mozna budowac na zgloszenie a to jest rownie upierdliwe jak pozwolenie na budowe nalezy spelnic szereg warunkow(odleglosci od innych dzialek czy lasu)
  oraz w miejsowym planie zagospodarowania przestrzennego musi byc ujete ze to teren pod zabudowe

 • joankb

  Oceniono 15 razy 11

  Przepaskudny. I drogi.

 • zet59

  Oceniono 10 razy 10

  nieprawda, musisz miec pozwolenie

 • pasik3

  Oceniono 8 razy 8

  REKLAMA REKLAMA REKLAMA>>>>>> artykuł tylko dla kasy ehhh gazeta. pl zaśmiecacie
  Za stan surowy za takie coś to troche drogo. Przypominają mi sie BIO owoce (cena 3x wyższa)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX