Biodomek z prefabrykatów. Jest mobilny i postawisz go bez pozwolenia na budowę

Biodomek można przenosić z miejsca na miejsce. By go postawić, nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę. A gdy okaże się za ciasny, można dostawić kolejny moduł.

Dom jest stałym elementem w naszym życiu, silnie związanym z danym miejscem. Ale czy na pewno musi tak być? Autorzy Biodomku pragnęli odpowiedzieć na potrzeby społeczeństwa, które jest dziś o wiele bardziej dynamiczne. Stworzyli oni podstawowy moduł mieszkalny, który może być powielany i zestawiany ze sobą wedle potrzeb jego użytkownika. Może też być przewożony z miejsca na miejsce standardowym tirem niskopodłogowym. W momencie, gdy potrzeby rosną, a mieszkańcy potrzebują więcej przestrzeni do życia, można w prosty sposób dołożyć do niego kolejne moduły. To elastyczny dom, który dostosowuje się do aktualnych potrzeb i stylu życia mieszkańców. 

 Podstawowymi założeniami projektu była kontrola śladu ekologicznego, który pozostawia budynek w trakcie produkcji, budowy i utylizacji, zastosowanie naturalnych, zdrowych, niskoprzetworzonych i biodegradowalnych materiałów w nowoczesnym wydaniu. Do produkcji biodomku używa się: drewna, ekocelulozy, farb glinianych, wełny owczej, opalanej, naturalnej, olejowanej elewacji

- opowiadają autorzy projektu.

Dom posadowiony na punktowych fundamentach wkręcanych do gruntu

Biodomek stawiany jest na punktowych fundamentach wkręcanych do gruntu, które można demontować. Zastosowanie wkręcanych fundamentów przyśpiesza montaż i zmniejsza ingerencję w ziemię, niwelując tym samym negatywny dla gleby ślad budowy. Łatwiej też taki domek zdemontować i przenieść w inne miejsce. Po czasie nie pozostanie po nim żaden ślad w pierwotnym miejscu, a grunt zarośnie trawa.

Ekologiczny i mobilny - na czym polega idea Biodomku?

Co znajduje się w modułach?

Moduły wykonane są z naturalnych, zdrowych materiałów. Podstawowy moduł systemu ma wymiary 2,8 m na 6,44 m i wysokość około 3 m. Wymiary zostały tak dobrane, by przewozić go w całości na przyczepie standardowego tira oraz by we wnętrzu zaaranżować całoroczną przestrzeń mieszkalną. Powierzchnia dwóch modułów nie przekracza 35 mkw., dzięki czemu nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę.

"Własnoręcznie wykonaliśmy prototyp w skali 1:1, sprawdzając każde rozwiązanie i projektując wszystkie trudne detale. Nawiązaliśmy współpracę z wieloma firmami, tworząc nieformalny klaster naturalnego budowania. Udało nam się stworzyć również nowy produkt. Nawiązaliśmy współprace z firmą, która na nasze zamówienie opracowała prototyp drzwi ocieplanych wełną drzewną. W ten sposób tworząc biodomek, wpłynęliśmy na rynek produktów. Biodomek był prezentowany na konferencji ONZ w Pradze - European Habitat III 2016" - mówią Magdalena Górska, Mariusz Sarnicki i Mortiz Reichert - autorzy biodomku.

Ile kosztuje Biodomek?

Wszystko zależy od opcji, którą wybierzemy. Firma oferuje przygotowanie domów w kilku standardach: w stanie surowym, stanie deweloperskim oraz niebawem "pod klucz". Najmniejszy biodomek parterowy w o powierzchni użytkowej 12,28 mkw. kosztuje 48 200 zł, dom parterowy składający się z dwóch modułów, o powierzchni 27,12 mkw. - 79 tys. zł w stanie surowym. Więcej informacji na temat cen i standardów wykończenia znajdziecie na stronie:www.biodomek.pl.

Projekt: Magdalena Górska, eKodama Architektura

Wykonanie: Dobry Dom Moritz Reichert, Mariusz Sarnicki Biohabitat Wrocław

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Więcej o:
Komentarze (22)
Biodomek z prefabrykatów. Jest mobilny i postawisz go bez pozwolenia na budowę
Zaloguj się
 • ks_t

  Oceniono 60 razy 56

  Drogo jak na baraczek. 3 tys za m2 bez podłączeń, wody, prądu itp. Na bogato.

 • tow.anton.maciorow

  Oceniono 21 razy 19

  A jak przyjdzie huragan, to i polatać w czym będzie.

 • introwerty.k

  Oceniono 25 razy 17

  drogo, brzydko i mało przytulnie

 • sammy_the_salmon

  Oceniono 14 razy 14

  55 m2 stan deweloperski to 197k netto - chyba porównywalnie do budowy w innych technologiach.

 • Gabriel Malisz

  Oceniono 19 razy 13

  bzdury ,,,,do 35m2 mozna budowac na zgloszenie a to jest rownie upierdliwe jak pozwolenie na budowe nalezy spelnic szereg warunkow(odleglosci od innych dzialek czy lasu)
  oraz w miejsowym planie zagospodarowania przestrzennego musi byc ujete ze to teren pod zabudowe

 • joankb

  Oceniono 15 razy 11

  Przepaskudny. I drogi.

 • zet59

  Oceniono 10 razy 10

  nieprawda, musisz miec pozwolenie

 • Tomek Gunia

  Oceniono 8 razy 8

  zazdroszczę reklamy, bo faktycznie ciężko znaleźć klienta na domek letniskowy w stanie surowym, za cenę domu całorocznego w stanie prawie pod klucz w dokładnie tej samej technologii szkieletowej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX