Czarna Skała. Dom jak naturalny element krajobrazu

Ekspresyjny kształt domu nie jest wynikiem ekstrawagancji architekta, ale bierze się z namysłu nad otoczeniem. Czarna Skała projektu MUS Architects - zainspirowana głazem narzutowym - to funkcjonalny dom, który wyciska z działki wszystko to, co najlepsze.

Wtopić się w krajobraz

„Czarna Skała” wywodzi się z topografii terenów górzystych. Bryła domu wyraźnie reaguje na okoliczny krajobraz. Z tego powodu „Skała” nie jest prostopadłościanem,  kostką czy klasycznym domem o dachu dwuspadowym. Stanowi natomiast abstrakcyjną bryłę wielopłaszczyznową, w której nie ma wyraźnego podziału na ściany i dach.

Geometria budynku została wbudowana w topografię zbocza góry, co miało decydujący wpływ na strukturę domu oraz jego ostateczną dynamiczną formę. Cały projekt opiera się na silnej zależności pomiędzy budynkiem a otaczającym go krajobrazem.

Wspaniałe widoki

Charakter zewnętrzny domu tworzy wielopołaciowa bryła obiektu oraz materiał, który zastosowano jako "opakowanie" (płytki włókno-cementowe). Jednorodna i surowa czarna skorupa kryje wewnętrzne przestrzenie i poziomy. W założeniu architektów MUS rezydencja jest ostrym, poszarpanym głazem narzutowym czy bryłą bazaltu wystającą ze zbocza góry, a nie klasycznym domem podmiejskim.

Z północnej strony dom jest zamknięty, natomiast od południa otwiera się na ogród i fenomenalny widok na Beskidy. Ściana południowa jest wysoka i pełna otworów, w których kryją się przeszklenia, tarasy i loggie. Z tych miejsce można podziwiać panoramiczny widok na góry. Elewacja północna w większej części stanowi połać dachową opadającą do granicy działki - ściana domu jest tu niska i zamknięta.

Funkcjonalne wnętrza

Na parter składa się część dzienna z otwartą kuchnią, jadalnią i salonem, a także toaleta oraz garaż dwustanowiskowy. Oprócz tego zaplanowano wiatrołap i pomieszczenia techniczne i gospodarcze.

Na piętrze umieszczono część nocną z trzema sypialniami, łazienką dostępną z korytarza oraz garderobą i pomieszczeniem gospodarczym (magazynem) dostępnymi z głównej sypialni. Wszystkie pokoje poprzez duże przeszklenia mają dostęp do logii z widokiem na południe.

Więcej o:
Skomentuj:
Czarna Skała. Dom jak naturalny element krajobrazu
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX