Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dark House - dom letniskowy zamykany nie tylko na klucz

red

Zaprojektowanie domu letniego, który jest jednocześnie przestronny i niewielki, otwarty na otoczenie, ale i niedostępny dla intruzów, wydaje się zadaniem karkołomnym. Karkołomnym, ale nie niemożliwym. Architekci z pracowni Marek+Sikora Architektura podjęli wyzwanie i stworzyli Dark House.

Dark House - nietypowy domek letniskowy zamykany do wewnątrz
Dark House - nietypowy domek letniskowy zamykany do wewnątrz.
Marek+Sikora Architektura

Bryła tego letniego domku kształtem nawiązuje do popularnego wyobrażenia na  temat domu. Cztery ściany, spadzisty dach i komin przywodzą na myśl dziecięce rysunki, ale cały pomysł na Dark House jest dość niekonwencjonalny.

DARK HOUSE bowiem to dom zamykany nie tylko na klucz.

Część nocną domu, tę z łóżkiem na antresoli i niewielką strefą wypoczynkową,  umieszczono na szynach, dając możliwość dosunięcia jej do części dziennej, mieszczącej mini salon z aneksem kuchennym i kominkiem, łazienkę oraz przestrzeń do przechowywania. A zatem przyjeżdżasz – rozsuwasz, wyjeżdżasz – zasuwasz.

Zaskakującym pomysłem wydaje się tu brak okien w zewnętrznych ścianach budynku, ale o to właśnie chodzi.W wersji całkowicie zamkniętej dom jest zwartą bryłą pozbawioną drzwi i okien, co stanowi zabezpieczenie przed ewentualnym intruzem pod nieobecność właścicieli.

Po całkowitym rozsunięciu powierzchnia wypoczynkowa powiększa się natomiast o drewniany taras pomiędzy dwiema częściami budynku, osłonięty przed przypadkowymi spojrzeniami.

DARK HOUSE został zaprojektowany dla inwestora, który chce się wyciszyć  i odciąć się od sąsiadów, choć niekoniecznie od natury i otoczenia. To właśnie zmienna geometria budynku pozwala łączyć te z pozoru sprzeczne cechy. Pełne ściany zewnętrzne chronią prywatność, a całkowicie przeszklone i rozsuwane ściany pomiędzy dwiema częściami domu zapewniają świetne doświetlenie.

Zobacz też inny projekt domu letniskowego stworzony w pracowni Marek + Sikora - Light house - lekki i mobilny dom na lato zbudowany z ośmiu, prefabrykowanych elementów!

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Skomentuj:

Dark House - dom letniskowy zamykany nie tylko na klucz