Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

15 lat cyklu Mistrzowie Architektury - wystawa podsumowująca historię wykładów

Redakcja Pressland/WG/mp

Cykl Mistrzowie Architektury organizowany przez katowicki odział SARP ma już 15 lat! Z tej okazji zorganizowano ciekawą wystawę - ruchomą instalację poświęconą architektom którzy w latach 2004-2019 odwiedzili Katowice, aby opowiedzieć o swojej twórczości.

Wystawa "15 lat Mistrzów Architektury"
Wystawa "15 lat Mistrzów Architektury"
Fot. Kinga Gołąbek

Aż trudno uwierzyć, ale cykl Mistrzowie Architektury organizowany przez katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich ma już 15 lat! To unikalna atrakcja dla wszystkich interesujących się architekturą. Wyjątkowa okazja do spotkania wybitnych architektów z całego świata. Pierwszym historycznym prelegentem był Simon Foxell – ówczesny prezes Royal Institute of British Architects (RIBA). Następnie, przez lata 2004-2019, udział w cyklu MA wzięli między innymi zdobywcy nagrody Pritzker’a (Eduardo Souto de Moura) oraz nagrody im. Mies’a van der Rohe (Alberto Veiga, Henning Larsen Architects). 

Z okazji  jubileuszu cyklu Mistrzowie Architektury, zorganizowano wystawę podsumowującą całą historię wykładów. Ruchoma instalacja autorstwa Kingi Gołabek, Wojciecha Lesiaka oraz Patrycji Lyszczyk, składa się z 60 kółek odpowiadającym 60-ciu Mistrzom Architektury, którzy w latach 2004-2019 odwiedzili stolice Śląska, aby opowiedzieć o swojej twórczości. Kółka są dwustronne - po jednej stronie znajduje się nazwisko architekta, a po przeciwnej zdjęcie jego najbardziej znanej realizacji.

Wszystkie elementy są ruchome, tak aby zachęcić odwiedzających do interakcji. Za każdym razem instalacja wygląda nieco inaczej, w zależności od aktualnego ułożenia jej elementów. Jak okazało się już po otwarciu wystawy, mobilność instalacji stała się atrakcją również dla dzieci, które odwiedzają Galerię wspólnie z rodzicami.

 

Poza 60-cioma kółkami z nazwiskami Mistrzów, instalacja zawiera też kilka większych kółek z twarzami architektów oraz ich opiniami na temat Katowic. Cytaty są bardzo zróżnicowane, co pokazuje jak zmieniało się postrzeganie stolicy Śląska wraz z rozwojem miasta w ostatnich latach. Ciekawym zabiegiem projektantów było umieszczenie w kilku miejscach pustych kółek z lustrami, w których odwiedzający wystawę mogą zobaczyć swoje własne odbicie. Kto wie, może to odwiedzający wystawę zostaną w przyszłości Mistrzami Architektury?

Na całej wystawie dominuje kolor turkusowy, który od wielu lat utożsamiany jest z cyklem. Ekspozycja została oświetlona za pomocą zamontowanych na szynoprzewodach reflektorów, które rzucają na posadzkę charakterystyczny dynamiczny cień. Po zapadnięciu zmroku, instalacja jest dobrze widoczna z zewnątrz, zachęcając przechodniów do odwiedzenia Galerii.

Wystawę można oglądać w Galerii Rondo Sztuki (Rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1) w Katowicach do 10 stycznia. Zostanie również zaprezentowana podczas 4 Design Days (od 4 do 9 lutego 2020).

Projektanci: Grupa MA

Autorzy: Kinga Gołąbek, Wojciech Lesiak, Patrycja Lyszczyk

Współpraca: Wojciech Fudala, Justyna Boduch, Sonia Mazur, Zuzanna Marchelewicz, Paulina Odlanicka-Poczobutt, Julia Wilkosz

Wymiary: 10m x 2m

Zdjęcia: Kinga Gołąbek

Strona internetowa:www.mastersofarchitecture.eu

    Więcej o:

Skomentuj:

15 lat cyklu Mistrzowie Architektury - wystawa podsumowująca historię wykładów