Bryła wideo
Pasywny Dom nie musi być nudny!
We współpracy marek Saint-Gobain oraz firmy Brawo Domy Pasywne w Stawigudzie koło Olsztyna powstał pokazowy dom pasywny, który udowadnia, że budownictwo pasywne wcale nie musi być nudne. Duże okna, zróżnicowana bryła, a dodatkowo także dużo mniejsze koszty utrzymania. Zobacz jak energooszczędny dom wygląda z lotu ptaka.
Wykończenie betonowych schodów wewnętrznych [WIDEO]
Umiejętnie wykończone ciężkie schody betonowe mogą wydać się lekkie, niemal niewidoczne we wnętrzu. Oto kilka pomysłów do wzięcia!
Te budynki będą ratować życie. Norman Foster dla Afryki
DRONEPORT PROJECT to jeden z najnowszych projektów, w którym udział bierze Norman Foster. Projekt zakład produkcję tanich dronów i budowę sieci lotnisk na terenie całej Afryki. Drony będą dostarczać krew i niezbędną pomoc medyczną, która może uratować życie. Fostera zaprosił do projektu Jego przyjaciel - afrykanista Jonathan Ledgard. <br> DRONEPORT PROJECT startuje w Rwandzie w porozumieniu z lokalnym rządem, a jego twórcy chcą, by w 2020 roku drony miały dostęp do 44% powierzchni Rwandy. Potem kolej na sąsiedzkie Kongo, a do 2030 roku każde małe miasto w Afryce będzie obsługiwane przez drony. <br> Inicjatywa to efekt współpracy Redline, Politechniki w Lozannie, Fundacji Normana Fostera i Foster + Partners. Miała swoją premierę na tegorocznym Biennale Architektury w Wenecji. <br> Więcej informacji oraz wywiad z Normanem Fosterem na temat projektu przeczytasz w serwisie BRYLA.pl.
Dom Marzeń: wypadek na placu budowy
Na budowie każdy musi być gotowy na wszystko, nawet na szybkie udzielenie fachowej pierwszej pomocy. Mamy pierwszego poszkodowanego! Robert miał wypadek. Zobaczcie jak poradził sobie uczestnicy Domu Marzeń w roli ratowników, w najbliższą sobotę, w TVN o godzinie 20
Pawilon jak chmurka
Lekki, wystawowy pawilon w Szanghaju został zainspirowany kształtem chmusry. W tradycyjnej chińskiej sztuce chmura to symbol szczęścia. Za projekt Pawilonu odpowiada pracownia Schmidt Hammer Lassen.
Mój Ładny Dom, czyli 10 pytań do Szymona Majewskiego
Szymon Majewski odpowiada na pytanie o swój dom. Co dziennikarz i satyryk zawsze trzyma przy łóżku i o co spiera się z żoną? Przekonajcie się sami.
Relacja z otwarcia dworca Łódź Fabryczna [WIDEO]
W Łodzi po 5 latach oddano do użytku nowy dworzec Łódź Fabryczna, którego budowa kosztowała ponad 1,7 mld złotych. Pierwsi podróżni wraz z prezydent miasta, Hanną Zdanowską nie kryli zachwytu - Przepiękny. Jestem pod wrażeniem. Warto było wstać - mówi jeden z pierwszych zwiedzających. Łódzki dworzec to największa tego typu inwestycja w Polsce łącząca kolej, komunikację autobusową, miejską i ruch samochodowy. Łódź przechodzi proces intensywnej modernizacji i rozwoju, zmienia się ścisłe centrum miasta, w budowie jest również tunel średnicowy, który ma być gotowy za 5 lat, już teraz zwany łódzkim metrem, który połączy dworzec Łódź Fabryczna z dworcem Łódź Kaliska. Więcej o nowym dworcu Łódź Fabryczna przeczytasz tu: http://www.bryla.pl/bryla/7,85301,21093906,lodz-fabryczna-otwarcie-dworca.html
Oto Google Campus Warsaw - jak wygląda wewnątrz
Jako jedni z pierwszych oglądamy Google Campus Warsaw. Dziś otwarcie tej ważnej inwestycji Google'a - to dopiero piąte takie miejsce na świecie. Jak wygląda?
Willa Kipiela w Kościelisku. Uroczy dom w polskich Tatrach
Pracownia Karpiel Steindel ma na swoim koncie wiele projektów związanych z polskimi Tatrami. Kościeliska realizacja Willi Kipiela to kolejny projekt pracowni, który ma formę tradycyjnej góralskiej chaty, ale w nowoczesnym wydaniu.</br> Zadanie, które przyświecało architektom to stworzenie budynku, który wpisywałby się w kontekst architektury podhalańskiej, ale jednocześnie funkcjonalnego, nowoczesnego i ponadczasowego. </br> Więcej o projekcie domu przeczytasz <a href="https://http://www.bryla.pl/bryla/1,85301,19607104,dom-w-polskich-tatrach-urocza-goralska-chata-ale-z-nuta-nowoczesnosci.html">TUTAJ</a>
IKEA Festival w Mediolanie
IKEA Festival w Mediolanie to 6 dni zabawy, koncertów, warsztatów, prezentacji nowości i spotkań z projektantami. Zobaczcie, jak wyglądał "od środka".
Muzeum Alpinizmu na szczycie góry. Projekt Zaha Hadid Architects
Zobacz, jak powstawało MMM Corones Muzeum zaprojektowane w pracowni Zahy Hadid na szycie góry Kronplatz. Bryła wygląda niczym sztuczna skała wpisana w górski stok. Zawisła na wysokości 2275 m.n.p.m.
Montaż okien: najczęściej popełniane błędy [WIDEO]
Nieprawidłowy montaż stolarki powoduje straty ciepła w budynku - to oczywiste. Może także prowadzić do szybkiego zużycia się okuć i ram, a przez to do uszkodzenia okien.
Robert Konieczny o Konkursie KOŁO na projekt łazienki publicznej
Do 8 maja, w ramach konkursu organizowanego przez markę KOŁO, młodzi architekci mogą zgłaszać projekty budynku z funkcją toalety w Starym Korycie Warty w Poznaniu oraz dodatkowe funkcje dla tego obiektu. Robert Konieczny zasiadający w jury opowiada, dlaczego warto brać udział w konkursach i jakimi kryteriami będzie się kierował przy wyborze laureata.
Budowa domu: ławy fundamentowe
Praca nad fundamentami domu, etap powstawania ław fundamentowych. Relacja krok po kroku - układanie i wzmacnianie zbrojenia i uziemienie konstrukcji. Źródło filmu: www.durski-domy.pl
Gdynia Design Days 2015 [WIDEORELACJA]
Gdynia Design Days to jeden z największych i najważniejszych festiwali wzornictwa w Polsce. Jak wyglądała tegoroczna edycja?
Wykończenie domu to najdroższy etap całej budowy. Ekspert radzi - nie warto oszczędzać
Rośnie liczba domów budowanych przez Polaków. Od stycznia do kwietnia oddano ich do użytku o 5 proc. więcej niż rok wcześniej, natomiast nowych budów rozpoczęto o 12,8 proc. więcej. Najtrudniejsze inwestorów czeka jednak na końcu - wykończeniówka. Często oszczędzamy na materiałach i instalacjach, nie patrząc na późniejsze koszty remontów i eksploatacji. Dlaczego nie warto tak robić mówi Kuba Karliński, założyciel, członek zarządu Magmillon, inwestor zarządzający inwestycjami w nieruchomości w Magmillon.
Kino Łóżkowe. Jak ogląda się filmy, leżąc w łóżku w centrum Poznania?
Na placu Wolności, w samym centrum Poznania, stanęło 50 łóżek z białymi baldachimami. Bilety na kino łóżkowe (nazwane w tym roku Łóżkoteką) rozeszły się w kilka minut. Przygotowaliśmy dla Was relację.
Katalog IKEA 2018: w tym roku jest zaskakujący! Co się zmieniło?
Czym różni tegoroczny katalog IKEA od poprzednich edycji? Jakie dominują w nim kolory? Na jakie nowości warto zwrócić uwagę? Na te i inne pytania odpowiada projektantka wnętrz IKEA Katarzyna Jaros-Puzio.
Dom LEGO - budowa centrum rozrywki widziana z perspektywy drona
Projekt Domu Lego, które stanie się interaktywnym centrum rozrwyki przygotowała znana z awangarodwych projektów pracownia Bjarke Igngels Group. Jak na Dom Lego przystało budynek przypomina konstrukcję z klocków. Całość składa się z 21 poukładanych na sobie prostopadłościanów zwieńczonych nietypowym zwornikiem, czyli klockiem Lego typu 2x4. Kolejne pudełka poukładane są na sobie, tak że na połaciach dachu powstają tarasy. Centrum zostanie otwarte 28 września 2017, zobaczcie ujęcie z drona, które przedstawia proces budowy.
Jego budowa zatrzymała się wiele lat temu. Co dziś skrywają wnętrza pałacu w Łapalicach? [WIDEO]
Budowa tego niezwykłego pałacu rozpoczęła się jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wewnątrz miały się znaleźć prawdziwe sale balowe, fontanny, galerie rzeźb. Z zewnątrz miało powstać dwanaście wież symbolizujących dwunastu apostołów. Całość miała być wykończona ręcznie wykonaną bogatą sztukaterią i nawiązywać do najwspanialszych magnackich posiadłości.
Targi Dom Inteligentny 2016 już 8 kwietnia
Nowe technologie mają coraz większy wpływ na to jak żyjemy i mieszkamy. Dlatego targi Dom Inteligentny cieszą się coraz większą popularnością. W tym roku w dniach 8-10 kwietnia w Krakowie odbędzie się ich piąta edycja. Zobacz, co nas czeka w tym roku.
Bryła Roku 2017 - zobaczcie galę rozdania nagród
Bryła Roku 2017 za nami. Plebiscyt zwieńczyła uroczysta gala, która odbyła się 17 maja w siedzibie Agory. O tym wyjątkowym budynku opowiedział krótko jego twórca - Jerzy Szczepanik-Dzikowski z pracowni JEMS Architekci. Galę poprowadzili Wiktoria Głodowska i Mariusz Beresiński z serwisu bryla.pl. Honorowy patronat nad plebiscytem objęła Ambasada Królestwa Niderlandów. Gości powitał Ron van Dartel - ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce. Bryłą Roku Jury została siedziba Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach zaprojektowana przez pracownie Grupa 5 Architekci, BAAS Arquitectura i Małeccy Studio Projektowe. Nagrodę wręczyła Agnieszka Gołębiewska z firmy Anwis, partnera naszego plebiscytu. Wyróżnienie jurorów otrzymało przedszkole w Żorach-Kleszczówce autorstwa pracowni Toprojekt. Wyróżnienie uzasadnił Marcin Szczelina. Decyzją internautów Bryłą Roku 2017 został biurowiec Bałtyk w Poznaniu autorstwa pracowni MVRDV z Holandii. Statuetkę wręczył Paweł Wujec - dyrektor segmentu internetowego Agory. Nagrodę za architektów odebrali inwestorzy - Ewa Voelkel-Krokowicz (w imieniu ojca) oraz Michał Włodarczyk z firmy Garvest. Gościem specjalnym wydarzenia był Peter van Assche z pracowni bureau SLA. Jego wykład poprzedził Michał Mazur, który opowiedział o trendach w architekturze. Po gali odbył się uroczysty bankiet. Zobaczcie naszą relację z gali plebiscytu Bryła Roku 2017.
reSITE2016 - Miasta w migracji
W dniach 16-17 czerwca 2016 roku już po raz piąty do Pragi zjadą się światowej sławy architekci, urbaniści, planiści, architekci krajobrazu i ekonomiści. Wizjonerzy, eksperci, burmistrzowie największych miast i przedstawiciele wyjątkowych inicjatyw społecznych zaprezentują innowacyjne rozwiązania i strategie dla europejskich miast, by skutecznie i bezboleśnie wykorzystać napływ nowych mieszkańców.
Tak powstawał mural z Davidem Bowie. Dawid Celek o swoim projekcie
Dawid Celek to polski architekt na co dzień pracujący w Berlinie. Ale jego mural poświęcony Dawidovi Bowiemu powstał na warszawskim Żoliborzu. Bardzo ciepło przyjęliście jego prace, zobaczcie więc co sam autor mówi o swoim projekcie. O samym muralu więcej przeczytacie <a href="http://www.bryla.pl/bryla/7,85301,20022202,nowy-warszawski-mural-david-bowie-na-zoliborskim-bloku.html">TUTAJ</a>.
ARCHIWIZJE: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
Od otwarcia w grudniu 2008 roku Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej dumnie odznacza się w panoramie Przemyśla swoją monolityczną bryłą. Budynek zaprojektowany przez krakowską pracownię KKM Kozień Architekci został nominowany do Europejskiej Nagrody Miesa van der Rohe w 2009 roku. Posłuchaj co sami architekci opowiadają o swoim projekcie.