Bryła wideo

  • Najczęściej popełniane błędy przy betonowaniu [WIDEO]

    Bez betonowania nie da się wybudować domu. Ławy i płyta fundamentowa, nadproże, wieniec stropowy, słup, strop wymagają zastosowania betonu. Mimo że w obecnej postaci jest stosowany od dwóch stuleci, wciąż przy jego stosowaniu popełniane są błędy. Czasem bardzo kosztowne. Jakie najczęściej?

  • Warszawa 2016 - Muzyka miasta. Cztery miesiące pracy, by pokazać piękno stolicy

    Film muzyka miasta to kolejna produkcja Michała Janiszewskiego, która za pomocą techniki Time Lapse pokazuje piękno Warszawy. Choć film trwa jedynie kilku minut, to jego powstanie zajęło aż Cztery miesiące intensywnej pracy. <br>Jak w filmie wygląda Warszawa? <br>"Chcieliśmy, żeby w najnowszej produkcji po Warszawie oprowadzała widzów muzyka. Pokazaliśmy dobę z życia stolicy, gdyż każde miasto ma swój unikalny rytm. Skrzypaczka budzi Warszawę i jej mieszkańców do życia, prowadzi przez cały dzień pokazując jej zakamarki i układa do snu. Nasze miasto, tak jak i jego mieszkańcy, zmieniają się każdego dnia, a my chcieliśmy to pokazać. Zależało nam również, aby miejsca, które każdy z Warszawiaków mija codziennie idąc do pracy, szkoły lub spacerując zaprezentowały swoje nowe, inne oblicza." <br><br>Więcej filmów <a href="https://www.youtube.com/watch?v=m6nnaAwZP5k">Michała Janiszewskiego</a> znajdziesz na jego kanale <a href="https://www.youtube.com/channel/UCh3aTjRL2FCbVezJdmraELA">Motion-Studio.pl | Michał Janiszewski</a>.</p>

  • Te budynki będą ratować życie. Norman Foster dla Afryki

    DRONEPORT PROJECT to jeden z najnowszych projektów, w którym udział bierze Norman Foster. Projekt zakład produkcję tanich dronów i budowę sieci lotnisk na terenie całej Afryki. Drony będą dostarczać krew i niezbędną pomoc medyczną, która może uratować życie. Fostera zaprosił do projektu Jego przyjaciel - afrykanista Jonathan Ledgard. <br> DRONEPORT PROJECT startuje w Rwandzie w porozumieniu z lokalnym rządem, a jego twórcy chcą, by w 2020 roku drony miały dostęp do 44% powierzchni Rwandy. Potem kolej na sąsiedzkie Kongo, a do 2030 roku każde małe miasto w Afryce będzie obsługiwane przez drony. <br> Inicjatywa to efekt współpracy Redline, Politechniki w Lozannie, Fundacji Normana Fostera i Foster + Partners. Miała swoją premierę na tegorocznym Biennale Architektury w Wenecji. <br> Więcej informacji oraz wywiad z Normanem Fosterem na temat projektu przeczytasz w serwisie BRYLA.pl.

  • The Tower w Dubaju - prześcignie o 100 metrów Burdż Chalifa

    The Tower w Dubaju przewyższy o 100 metrów najwyższy do tej pory budynek świata, czyli Burdż Chalifa, który mierzy 828 metrów. Wyścig do nieba rozgrywa się w opływających w bogactwa Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Najdroższe realizacje architektoniczne buduje się na solidnym "fundamencie" z ropy naftowej.

  • Sztuka, wzornictwo i innowacje - zobacz niezwykły festiwal designu

    To było wydarzenie na miarę jubileuszu. Łódź Design Festival z okazji 10. urodzin zachwycił zwiedzających inspirującymi wystawami, nietypowymi produktami i innowacyjnymi rozwiązaniami. - Nie ma już takiego poczucia, że design to coś dla osób o zasobnym portfelu. To jest narzędzie do rozwiązywania naszych problemów i poprawiania jakości życia - przekonywała Aleksandra Kietla, dyrektor działu promocji i rzecznik prasowa festiwalu

  • Mój ładny dom, czyli 10 pytań do Andrzeja Bargiela

    Andrzej Bargiel, polski narciarz wysokogórski, biegacz górski i himalaista, w domu bywa rzadko. Ale jak już do niego wraca, to najbardziej lubi...

  • Jak to jest zrobione? Narzuta INDIRA z IKEA

    INDIRA to popularna narzuta sprzedawana w IKEA. Pojechaliśmy aż do Indii aby sprawdzić, jak jest produkowana. Zobaczcie sami!

  • DARK HOUSE - domek letniskowy gra otwarcia i zamknięcia

    Zaprojektowanie domu letniego, który jest jednocześnie przestronny i niewielki, otwarty na otoczenie, ale i niedostępny dla intruzów, wydaje się zadaniem karkołomnym.Karkołomnym, ale nie niemożliwym. Architekci z pracowni Marek+Sikora Architektura podjęli wyzwanie i stworzyli DARK HOUSE.

  • Dom w trzy tygodnie (i dwa dni)

    Jesteś ciekawy, jak powstaje dom prefabrykowany? Agnieszka i Piotr na budowę domu zdecydowali się niedawno. Postanowili się do niego wprowadzić jak najszybciej, w związku z powiększeniem się rodziny. Dlatego wybrali technologię prefabrykowaną. W "Ładnym Domu" pokazujemy ostatni odcinek relacji z ich budowy.

  • Sezon zimowy rozpoczęty. Szczecińskie Przełomy jako saneczkowa górka

    Szczeciński budynek Centrum Dialogu Przełomy zaprojektowany przez Roberta Koniecznego to swoista hybryda typowego budynku i miejskiego placu. </br> Główna kubatura budynku została umieszczona pod ziemią, a nad posadzkę placu wystają jedynie niewielkie części budynku tworzące łagodne wzniesienia. Pozwoliło to zachować miejską przestrzeń, istniejące ciągi piesze prowadzące przez plac oraz... powstało świetne miejsce do zimowego zjeżdżania na sankach.</br> Więcej o nowootwartym budynku Centrum Dialogu przełomy przeczytasz <a href="http://www.bryla.pl/bryla/1,85301,19545811,centrum-dialogu-przelomy-w-szczecinie-podziemne-muzeum-nareszcie.html"><b>TUTAJ</b></a>

  • Makabryły - największe koszmary polskiej architektury ostatnich lat [Wideo]

    Naszą antynagrodę przyznajemy już po raz dziesiąty. Każdy plebiscyt Makabryły jest inny i ujawnia największe grzechy architektoniczne, zaniedbania w polskiej przestrzeni publicznej. Nie służy szkalowaniu, ale ma za zadanie wywołać dyskusję na temat jakości architektury i sposobu projektowania miast. Zobaczcie Makabryły wybrane w poprzednich edycjach i prześlijcie nominacje do tytułu Makabryły 2016. Na Wasze zgłoszenia czekamy do 3 marca.

  • Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu?

    Rachunki za ogrzewanie mogą przyprawić o ból głowy. Jak to zrobić, żeby w domu było ciepło, a wydatki na ogrzewanie były jak najmniejsze? Sprawdź sprawdzone sposoby.

  • Co Polacy najczęściej kupują w IKEA? Zdziwisz się, ile z tych rzeczy masz u siebie

    Każdy ma swoją opinię o produktach IKEA. Jedni nazywają szwedzką sieć "meblowym fast foodem", inni mają dom od A do Z urządzony kupionymi w niej meblami. Co Polacy najczęściej kupują? Na pytanie pomogła nam odpowiedzieć Małgorzata Jezierska, specjalista ds. PR IKEA.

  • Robert Konieczny o Konkursie KOŁO na projekt łazienki publicznej

    Do 8 maja, w ramach konkursu organizowanego przez markę KOŁO, młodzi architekci mogą zgłaszać projekty budynku z funkcją toalety w Starym Korycie Warty w Poznaniu oraz dodatkowe funkcje dla tego obiektu. Robert Konieczny zasiadający w jury opowiada, dlaczego warto brać udział w konkursach i jakimi kryteriami będzie się kierował przy wyborze laureata.

  • Dom na wodzie w Porcie Czerniakowskim [Warszawa]

    Jaką formę nadać domu na wodzie, tak by była uniwersalna i dobrze wyglądała w każdym porcie? W tym wypadku architekci Mai Bui Ngoc i Rafał Mazur inspirowali się architekturą Japonii. Zobaczcie, jak powstawał całoroczny dom na wodzie w Porcie Czerniakowskim w Warszawie.<iframe width="620" height="419" frameborder="0" style="max-width: 100%;" src="http://bi.ladnydom.pl/pub/ips/3/99/39921.htm" scrolling="no"></iframe>

  • Coraz nowocześniejsze technologie w naszych domach. "Wycieraczka wita nas z imienia i nazwiska"

    Już w progu przywita nas inteligentna wycieraczka, temperatura, wilgotność powietrza ustawi się sama do naszych wymagań, a sam dom zareaguje na nasze emocje. Przykład? Dostosuje otoczenie do naszego samopoczucia ? tak już niebawem mogą wyglądać nasze domy i mieszkania. W Polsce właśnie powstał jeden z najnowocześniejszych inteligentnych domów w Europie.

  • Kino Łóżkowe. Jak ogląda się filmy, leżąc w łóżku w centrum Poznania?

    Na placu Wolności, w samym centrum Poznania, stanęło 50 łóżek z białymi baldachimami. Bilety na kino łóżkowe (nazwane w tym roku Łóżkoteką) rozeszły się w kilka minut. Przygotowaliśmy dla Was relację.

  • Pływający dom z Bydgoszczy. Zobacz jak zbliżał się do swojej przystani

    Floodule to pływający dom projektu floatinghouses.eu. We wnętrzu ma wszystko, czego potrzeba by komfortowo mieszkać. Ma za to tą zaletę, że w dowolnym momencie można go odpiąć od nabrzeża i popłynąć nim w dowolne miejsce na świecie.

  • Muzeum Jutra w Rio de Janeiro

    Muzeum Jutra projektu wybitnego architekta Santiago Calatravy, to jeden z projektów wchodzących w skład odnowy historycznej części miasta Rio de Janeiro. Tutaj kiedyś rodziło się miasto. Dziś rodzi się nowa dzielnica poświęcona kulturze i sztuce.

  • Dom LEGO - budowa centrum rozrywki widziana z perspektywy drona

    Projekt Domu Lego, które stanie się interaktywnym centrum rozrwyki przygotowała znana z awangarodwych projektów pracownia Bjarke Igngels Group. Jak na Dom Lego przystało budynek przypomina konstrukcję z klocków. Całość składa się z 21 poukładanych na sobie prostopadłościanów zwieńczonych nietypowym zwornikiem, czyli klockiem Lego typu 2x4. Kolejne pudełka poukładane są na sobie, tak że na połaciach dachu powstają tarasy. Centrum zostanie otwarte 28 września 2017, zobaczcie ujęcie z drona, które przedstawia proces budowy.

  • Codzienne doświadczenia z architekturą. Nowy cykl wideo

    Po tym jak koncepcja zostaje przeniesiona z papieru w miejską przestrzeń, projekt zaczyna żyć własnym życiem. Architekci oddają nowe obiekty mieszkańcom i przyglądają się jak zastosowane rozwiązania sprawdzają się w praktyce. Przyglądamy się nowoczesnej architekturze, zadając sobie pytanie, co sprawia, że jedne miejsca spontanicznie się zapełniają, a inne święcą pustkami. W roli ekspertów - przewodników występują napotkani mieszkańcy - użytkownicy, a zarazem recenzenci odwiedzanych obiektów. W pierwszym odcinku z cyklu (U)życie miasta przyglądamy się miejskiej zieleni, miejscom rekreacji, gdzie architektura spotyka się z naturą. Zapraszamy na spacer po warszawskich bulwarach, ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej i Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy.

  • Biurowce z dala od sztampy. Architektura miejsc pracy [(U)ŻYCIE MIASTA]

    Nie sposób zabudować miasto jednorodnymi budynkami z betonu, stali i szkła. Doświadczenie pokazuje, że w dzielnicach biurowych życie cichnie po godzinie 17.00. Monokultury w mieście nie sprawdzają się, o czym przekonuje chociażby warszawski Służewiec. Dziś próbuje się na nowo skroić to miejsce do ludzkiej skali. Architektura biurowców może się niektórym wydawać nużąca - to najczęściej układ kondygnacji poziomych pokrytych ścianą kurtynową ze szkła. Dlatego odwiedziliśmy miejsca, w których projektanci zadbali nie tylko o odpowiednią wielkość przestrzeni do pracy. Prezentowane realizacje mają miastotwórczy charakter i wychodzą poza biurową sztampę. W tym odcinku pokażemy trzy realizacje: <a href="http://www.bryla.pl/bryla/7,85301,21901211,baltyk-w-poznaniu-juz-otwarty-to-pierwsza-realizacja-mvrdv.html">Bałtyk</a> w Poznaniu, Bryłę Roku 2016, czyli siedzibę <a href="http://www.bryla.pl/bryla/7,85301,21147795,fasada-jak-szpalta-gazety-architekci-projektuja-siedzibe-mediow.html">Wiadomości Wrzesińskich</a> i <a href="http://www.bryla.pl/bryla/7,85301,22613315,biurowiec-przy-ul-za-bramka-w-poznaniu-nowoczesna-bryla-w.html"">biurowiec przy ulicy Za Bramką.

  • reSITE2016 - Miasta w migracji

    W dniach 16-17 czerwca 2016 roku już po raz piąty do Pragi zjadą się światowej sławy architekci, urbaniści, planiści, architekci krajobrazu i ekonomiści. Wizjonerzy, eksperci, burmistrzowie największych miast i przedstawiciele wyjątkowych inicjatyw społecznych zaprezentują innowacyjne rozwiązania i strategie dla europejskich miast, by skutecznie i bezboleśnie wykorzystać napływ nowych mieszkańców.

  • Mieszkanie Krzysztofa Komedy. Tu tworzył. Jak wygląda teraz?

    Krzysztof Komeda wraz z żoną i pasierbem mieszkał na warszawskim Żoliborzu od 1961 roku aż do tragicznej śmierci w 1969 roku. Mieszkanie wciąż jest w rękach rodziny. Jak teraz wyglądają 42-metrowe wnętrza? Zaglądamy do środka.

  • Prosty sposób na domowy recycling plastiku

    Dave Hakkens stworzył prostą maszynę do recyklingu plastiku. Każdy może zbudować ją samemu. Instrukcja budowy znajduje się na stronie: www.preciousplastic.com

  • muzeum, przemysl, kkm kozien architekci, mies van der rohe award

    ARCHIWIZJE: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

    Od otwarcia w grudniu 2008 roku Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej dumnie odznacza się w panoramie Przemyśla swoją monolityczną bryłą. Budynek zaprojektowany przez krakowską pracownię KKM Kozień Architekci został nominowany do Europejskiej Nagrody Miesa van der Rohe w 2009 roku. Posłuchaj co sami architekci opowiadają o swoim projekcie.