Bryła wideo
Niezwykłe biuro, jedyne takie w Polsce - The Brain Embassy
To biuro was zachwyci. W budynku Adgar Park West w Warszawie swoją działalność rozpoczyna The Brain Embassy - pierwszy co-creating, w którym będą mogli się spotkać oraz dzielić swoimi pomysłami i doświadczeniem przedstawiciele różnych światów - korporacji, małych i średnich firm, start-upów oraz freelancerzy.
Warszawa 2016 - Muzyka miasta. Cztery miesiące pracy, by pokazać piękno stolicy
Film muzyka miasta to kolejna produkcja Michała Janiszewskiego, która za pomocą techniki Time Lapse pokazuje piękno Warszawy. Choć film trwa jedynie kilku minut, to jego powstanie zajęło aż Cztery miesiące intensywnej pracy. <br>Jak w filmie wygląda Warszawa? <br>"Chcieliśmy, żeby w najnowszej produkcji po Warszawie oprowadzała widzów muzyka. Pokazaliśmy dobę z życia stolicy, gdyż każde miasto ma swój unikalny rytm. Skrzypaczka budzi Warszawę i jej mieszkańców do życia, prowadzi przez cały dzień pokazując jej zakamarki i układa do snu. Nasze miasto, tak jak i jego mieszkańcy, zmieniają się każdego dnia, a my chcieliśmy to pokazać. Zależało nam również, aby miejsca, które każdy z Warszawiaków mija codziennie idąc do pracy, szkoły lub spacerując zaprezentowały swoje nowe, inne oblicza." <br><br>Więcej filmów <a href="https://www.youtube.com/watch?v=m6nnaAwZP5k">Michała Janiszewskiego</a> znajdziesz na jego kanale <a href="https://www.youtube.com/channel/UCh3aTjRL2FCbVezJdmraELA">Motion-Studio.pl | Michał Janiszewski</a>.</p>
Czy tak wygląda najlepsza walizka na świecie? Wsiadasz na nią i jedziesz, dokąd chcesz
Walizkę zaprojektowała grupa Amerykanów, która miała dość ciągłego dźwigania bagażu podczas podróży. W środku umieszczony został elektryczny silnik, który napędza małe kółka. Niestety walizka ma też swoje wady. Jest dość ciężka, bo waży 8,5 kg., i droga. Modobag w podstawowej wersji kosztuje 995 dolarów.
Mój ładny dom, czyli 10 pytań do Andrzeja Bargiela
Andrzej Bargiel, polski narciarz wysokogórski, biegacz górski i himalaista, w domu bywa rzadko. Ale jak już do niego wraca, to najbardziej lubi...
Dorota Koziara o polskim designie na świecie. Czy istnieje polski styl projektowania?
Dorota Koziara to jedna z najbardziej uznanych polskich projektantek. Jest dyrektorem artystycznym, kuratorem wielu wystaw i ekspertem w dziedzinie wzornictwa. Przez wielu nazywana jest ambasadorką polskiego designu. Opowiedziała nam, jak postrzegane są polskie firmy na świecie i dlaczego nasz polski design można określić słowem "pomiędzy".
Słynna kawalerka Łukasza Jakóbiaka... NIE JEST JEGO. "Poinformowałem właścicieli"
Odwiedziliśmy Łukasza Jakóbiaka w jego słynnej kawalerce. No właśnie, czy na pewno jego? Prowadzący internetowego talk-show "20m2 Łukasza" wyjawił nam, że tak naprawdę mieszkanie nie należy do niego. Wynajmuje je od czterech lat. Właściciele wiedzą jednak, że nagrywa tam swój program. Czy podwyższyli mu za to czynsz? Takie chodzą plotki. Opowiedział nam.<br><br>Łukasza odwiedziliśmy przy okazji konferencji prasowej. Został zaproszony przez twórców i właścicieli marki Vibe - Roberta Jasińskiego i Kacpra Gotkowicza - do zaangażowania się w rozwój marki w roli dyrektora kreatywnego. Postanowił przyjąć zaproszenie, bo, jak sam stwierdził,został "zarażony" ideą twórców, a także spodobał mu się produkt. Propozycję współpracy potraktował jako wyzwanie, z którym chce się teraz zmierzyć. "Wszystko, co od tej pory usłyszycie i zobaczycie o Vibe'ie, to pomysł zrodzony w mojej głowie. Już właściwie wiem, że po tym co tu usłyszycie wy również "kupicie" Vibe'a jako zajawkową , polską, młodą markę z potencjałem" - podsumował Łukasz Jakóbiak. Podczas konferencji Łukasz wyjaśnił także jego powiązania z Osi Ugonoh, ucinając tym samym plotki, jakie pojawiły się na ich temat w ostatnich dniach. Dyrektor kreatywny marki Vibe zaprosił Osi jako pierwszą osobę do promocji nowego wariantu z portfolio Vibe - napoje relaksacyjne Vibe Chill.<iframe src="http://bi.gazeta.pl/pub/ips/101909/45/1019094500.htm" style="max-width: 100%;" width="620" height="730" scrolling="no" frameborder="0"></iframe>
Jak zmienią się Wolne Tory w Poznaniu?
Tereny Wolnych Torów w Poznaniu to dziś zdegradowana i niewykorzystana przestrzeń w centrum Poznania, na której kiedyś znajdowały się nieczynne dziś bocznice kolejowe. Projekt pracowni MAU - Mycielski Architecture&Urbanism, który wygrał konkurs na zagospodarowanie tych terenów pokazuje, jaki drzemie w nich potencjał i jak już niedługo mogą wyglądać.
Największe kity Polisz Arkitekczer 2016 [WIDEO]
Przedstawiamy hity Polisz Arkitekczer 2016 roku, czyli budynki, które wywołały największe oburzenie i poruszenie na forum i mogą śmiało startować w konkursie na makabryły. To konstrukcje, które nie powinny zostać zrealizowane. Niestety, świadczą o tym, że świadomość architektoniczna i odpowiedzialność za wygląd i kształt przestrzeni wspólnej jest w Polsce zbyt niska. Wciąż w mocy pozostaje stara zasada znana ze słynnej bajki Aleksandra Fredry - "wolnoć Tomku w swoim domku". Z drugiej strony to właśnie Internauci, czytelnicy Bryły i społeczność profilu Polisz Arkitekczer, zwracają uwagę na architektoniczne koszmarki, dokumentują je, fotografują przez co wywołują dyskusję na temat jakości przestrzeni wspólnej. Zobaczcie, co udało nam się zgromadzić przez ostatni rok.
Siatkarz Andrzej Wrona zamieszkał z Ulą Chincz. Jaki był powód przeprowadzki?
Mistrz Świata w siatkówce Andrzej Wrona potrzebował tymczasowego lokum. Powód? Remont łazienki w jego mieszkaniu. Zaprosiła go do swojego domu dziennikarka "Dzień Dobry TVN" Ula Chincz. Czy siatkarz sprawdził się w roli współlokatora? Jakie zasady panowały w domu Chincz? A w studiu programu majsterkowicz Wiesław Skiba i Agnieszka Majchrzak z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów powiedzieli, jak zaplanować remont, by nie zwariować. Czym kierować się przy wyborze ekipy remontowej?
W Europie są takie tylko dwa takie budynki. Ten w Polsce może wkrótce przestać istnieć
Do wykonania elewacji myśliwskiego pałacyku w Mojej Woli użyto kory dębów korkowych sprowadzonej w XIX wieku z Portugalii. W Europie są najprawdopodobniej jedynie dwa takie obiekty. Ten w Polsce niestety może wkrótce przestać istnieć. jego stan z roku na rok się pogarsza. Mimo wezwań i grzywien nakładanych przez Konserwatora Zabytków koniecznego remontu jednak nikt nie wykonuje. Czy jest jeszcze szansa na ocalenie tego wyjątkowego miejsca? Więcej o historii pałacu i próbach jego ocalenia czytaj <a href="http://www.bryla.pl/bryla/1,85301,19443865,elewacje-z-debowej-kory-unikalny-w-europejskiej-skali-palac.html">TUTAJ</a>.
Biały, parterowy dom z Warszawy. Ciepłe drewno dodaje mu charakteru
Bryła parterowego domu, który właśnie powstaje w Warszawie to parterowy obiekt nawiązujący kształtem do tradycyjnego budownictwa jednorodzinnego. Podłużna, niska zabudowa z dwuspadowym dachem to jednak tylko jedno oblicze projektu. Minimalistyczny detal, prosta forma i konsekwentnie zaprojektowane elewacje łączące jedynie czystą biel i ciepłe drewno decydują o nowoczesnym charakterze budynku.
Sezon zimowy rozpoczęty. Szczecińskie Przełomy jako saneczkowa górka
Szczeciński budynek Centrum Dialogu Przełomy zaprojektowany przez Roberta Koniecznego to swoista hybryda typowego budynku i miejskiego placu. </br> Główna kubatura budynku została umieszczona pod ziemią, a nad posadzkę placu wystają jedynie niewielkie części budynku tworzące łagodne wzniesienia. Pozwoliło to zachować miejską przestrzeń, istniejące ciągi piesze prowadzące przez plac oraz... powstało świetne miejsce do zimowego zjeżdżania na sankach.</br> Więcej o nowootwartym budynku Centrum Dialogu przełomy przeczytasz <a href="http://www.bryla.pl/bryla/1,85301,19545811,centrum-dialogu-przelomy-w-szczecinie-podziemne-muzeum-nareszcie.html"><b>TUTAJ</b></a>
Prosty montaż świetlika dachowego - krok po kroku [WIDEO]
Zależnie od sprawności ekipy, sytuacji architektonicznej oraz materiału pokryciowego pełna instalacja świetlika zajmie od dwóch do pięciu godzin. W nowych budynkach może ona odbyć się dwuetapowo. Element dachowy świetlika wstawić można na etapie montażu pokrycia. Dekarze mają doświadczenie w montażu okien do poddaszy i wyłazów, a ten element montuje się analogicznie. Drugi etap, czyli przeprowadzenie tunelu i instalacja zestawu sufitowego, może odbyć się od razu lub później, na etapie ocieplania dachu oraz wykonywania sufitów podwieszanych. Świetlik można zamontować także w domu już wykończonym. Wtedy trzeba jednak zdemontować fragment pokrycia.
Elewacje z klinkieru [WIDEO]
Są synonimem luksusu i trwałości. Obecnie łatwiej o ich oryginalny wygląd, nawet w wersji tradycyjnej. To dzięki nowym barwom, fakturom i wymiarom.
W pracowni: kaflarka Krystyna Kaszuba-Wacławek [WIDEO]
Piec to sprawa osobista. Wie o tym każdy, kto postawił go w swoim domu. Dotyk ciepłych kafli ma magiczną moc. A kafle Krystyny Kaszuba-Wacławek mają jeszcze coś. Styl.
Białe mieszkanie w Warszawie
Zaglądamy do ciekawego mieszkania w Wilanowie o powierzchni 145 m kw. Stworzono je z myślą o rodzinie z dziećmi. Projekt: pracownia Chałupko Design.
Zwiedziliśmy fabrykę porcelany w Ćmielowie i Ćmielów Design Studio [NASZA RELACJA]
Fabryka porcelany w Ćmielowie zatrudnia ponad 400 osób. Dużą część prac wykonuje się tu ręcznie. Zanim gotowa filiżanka trafi na nasze stoły, musi przejść przez kilkanaście rąk. Jak wygląda "Ćmielów" od środka? Zobaczcie!
Mieszkanie w Warszawie w industrialnym klimacie
Zaglądamy dziś do oryginalnego mieszkania w centrum Warszawy. Znajduje się ono w apartamentowcu, wybudowanym na miejscu dawnej fabryki brązów i srebra Braci Łopieńskich. Na elewacji budynku celowo zachowano fragmenty historycznej fasady. Wnętrze mieszkania, zaprojektowanego przez pracownię Chałupko Design, nawiązuje do industrialnego charakteru budynku.
Coraz nowocześniejsze technologie w naszych domach. "Wycieraczka wita nas z imienia i nazwiska"
Już w progu przywita nas inteligentna wycieraczka, temperatura, wilgotność powietrza ustawi się sama do naszych wymagań, a sam dom zareaguje na nasze emocje. Przykład? Dostosuje otoczenie do naszego samopoczucia ? tak już niebawem mogą wyglądać nasze domy i mieszkania. W Polsce właśnie powstał jeden z najnowocześniejszych inteligentnych domów w Europie.
Czym ogrodzić posesję? [WIDEO]
Planując ogrodzenie należy pamiętać, że powinno ono współgrać zarówno z charakterem ogrodu, jak i bryłą budynku, tworząc niepowtarzalną architektoniczną całość.
Art of craft: TON
W pierwszym odcinku cyklu "Art of craft" pokazujemy Wam fabrykę mebli TON w Bystricach pod Hostynem. TON jest jedyną firmą na świecie produkująca krzesła nieprzerwanie, w tym samym miejscu od ponad 150 lat. Drewno wyginane jest tu ręcznie, a mury fabryki kryją niesamowite historie.
Jak wyglądają polskie biura? Coraz więcej rozwiązań typu open space
Coraz więcej firm decyduje się na open space. Źle zaprojektowana przestrzeń może obniżyć efektywność pracowników o 15 proc. O polskich biurach mówi Danuta Barańska, dyrektor kreatywny w firmie Tétris.
Projekt domu Optymalny. Dostosuj projekt do siebie!
Projekt domu Optymalny - nowoczesny budynek o prostej bryle i czterospadowym dachu. Dzięki modułowej konstrukcji i przemyślanemu projektowi, dom można łatwo dostosować do swoich potrzeb - zwiększać lub zmniejszać powierzchnię użytkową, dodać garaż lub z niego zrezygnować.
Jak zmieniły się warszawskie bulwary? Rozmowa z Przemysławem Paskiem
Zaglądamy do letniego salonu Warszawy, czyli nadwiślańskich bulwarów. Jak zmieniła się przestrzeń wokół Wisły? Jak wyglądała w czasach PRL-u? Co działo się nad brzegami rzeki przed II wojną światową? O pozytywnych zmianach i tym, co jest jeszcze do zrobienia rozmawiamy z Przemysławem Paskiem z Fundacji Ja Wisła.
Ekologiczny i mobilny - na czym polega idea Biodomku?
Biodomek można przenosić z miejsca na miejsce, by go postawić nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę. A gdy okaże się za ciasny można dostawić kolejny moduł. To elastyczny dom, który dostosowuje się do aktualnych potrzeb i stylu życia mieszkańców.
Projekt nowoczesnego parterowego domu w Żłobiźnie
Dom zaprojektowany przez Tomasza Zaleskiego z Jabra Architects. Projekt jest dostosowany do działki w przestrzeni podmiejskiej. Parterowy budynek ma ciekawie zaprojektowane elewacje i jest otwarty na przestrzeń, z którą łączy się poprzez tarasy i duże przeszklenia.
Spór o odbudowę - wystawa w ramach festiwalu Warszawa w Budowie
Odbudowa Warszawy, rozpoczęta 70 lat temu, była na polu urbanistyki profesjonalną dyskusją o tym, jak żyć i mieszkać. Wystawa pokazuje, w jaki sposób stworzono nowoczesne miasto i jakie były główne kwestie sporne, o których dyskutowano. Dziś, gdy planowanie przestrzenne nie ma wysokiej pozycji w debacie publicznej, założycielski wkład odbudowy w obecny kształt stolicy bywa ignorowany. Po 1989 roku wzmógł się proces mitologizowania Warszawy międzywojennej. Coraz częściej można napotkać opinie stawiające ją wyżej od współczesnego miasta.Czy słusznie?
Mieszkanie Krzysztofa Komedy. Tu tworzył. Jak wygląda teraz?
Krzysztof Komeda wraz z żoną i pasierbem mieszkał na warszawskim Żoliborzu od 1961 roku aż do tragicznej śmierci w 1969 roku. Mieszkanie wciąż jest w rękach rodziny. Jak teraz wyglądają 42-metrowe wnętrza? Zaglądamy do środka.
Prosty sposób na domowy recycling plastiku
Dave Hakkens stworzył prostą maszynę do recyklingu plastiku. Każdy może zbudować ją samemu. Instrukcja budowy znajduje się na stronie: www.preciousplastic.com
Natasza Urbańska i Janusz Józefowicz pokazali swój dworek. "Po wojnie był kompletnie zdewastowany". Teraz? Wow!
Natasza Urbańska i Janusz Józefowicz mieszkają w XIX-wiecznym dworku w Jajkowicach. Tu brali ślub. Dworek przed wojną był kompletnie zdewastowany. Teraz? Jest przepiękny.