Bryła wideo

 • Okno nie dla złodzieja

  Byliśmy na pokazie nowego produktu marki Vetrex - utrudniającego włamanie okna V82 ProSafe. Nierówna walka dwóch rosłych złodziei (w rolę których wcielili się, nie szczędząc sił, pracownicy firmy) z oknem trwała ponad sześć minut. Wygrało okno. Zresztą - sami zobaczcie!

 • Czy tak wygląda najlepsza walizka na świecie? Wsiadasz na nią i jedziesz, dokąd chcesz

  Czy tak wygląda najlepsza walizka na świecie? Wsiadasz na nią i jedziesz, dokąd chcesz

  Walizkę zaprojektowała grupa Amerykanów, która miała dość ciągłego dźwigania bagażu podczas podróży. W środku umieszczony został elektryczny silnik, który napędza małe kółka. Niestety walizka ma też swoje wady. Jest dość ciężka, bo waży 8,5 kg., i droga. Modobag w podstawowej wersji kosztuje 995 dolarów.

 • Robert Majkut: Wnętrza salonu sprzedaży mieszkań

  Jak zaprojektować wnętrza salonu sprzedaży mieszkań, by kupujący czuli się w nich przytulnie i aby mieli komfortowe warunki do wyboru najlepszego mieszkania? Zobaczcie najnowszy projekt jednego z czołowych polskich projektantów: Roberta Majkuta, który opowiada o swojej najnowszej realizacji: wnętrzach salonu sprzedaży mieszkań firmy Profbud w Warszawie

 • Pawilon jak chmurka

  Lekki, wystawowy pawilon w Szanghaju został zainspirowany kształtem chmusry. W tradycyjnej chińskiej sztuce chmura to symbol szczęścia. Za projekt Pawilonu odpowiada pracownia Schmidt Hammer Lassen.

 • Projekt budownictwa socjalnego na Kubie. Iwo Borkowicz z nagrodą YTAA

  Iwo Borkowicz zwyciężył w międzynarodowym konkursie na najlepszy dyplom z dziedziny architektury, urbanistyki i projektowania krajobrazu. Jury Fundacji Mies van der Rohe uznało projekt budownictwa socjalnego w Hawanie połączonego z modelem rozwoju biznesowego za najlepszą pracę obronioną w latach 2015-2016 w Europie. Zobaczcie, na czym polega proponowane rozwiązanie.

 • Dorota Koziara o polskim designie na świecie. Czy istnieje polski styl projektowania?

  Dorota Koziara to jedna z najbardziej uznanych polskich projektantek. Jest dyrektorem artystycznym, kuratorem wielu wystaw i ekspertem w dziedzinie wzornictwa. Przez wielu nazywana jest ambasadorką polskiego designu. Opowiedziała nam, jak postrzegane są polskie firmy na świecie i dlaczego nasz polski design można określić słowem "pomiędzy".

 • Relacja z otwarcia dworca Łódź Fabryczna [WIDEO]

  W Łodzi po 5 latach oddano do użytku nowy dworzec Łódź Fabryczna, którego budowa kosztowała ponad 1,7 mld złotych. Pierwsi podróżni wraz z prezydent miasta, Hanną Zdanowską nie kryli zachwytu - Przepiękny. Jestem pod wrażeniem. Warto było wstać - mówi jeden z pierwszych zwiedzających. Łódzki dworzec to największa tego typu inwestycja w Polsce łącząca kolej, komunikację autobusową, miejską i ruch samochodowy. Łódź przechodzi proces intensywnej modernizacji i rozwoju, zmienia się ścisłe centrum miasta, w budowie jest również tunel średnicowy, który ma być gotowy za 5 lat, już teraz zwany łódzkim metrem, który połączy dworzec Łódź Fabryczna z dworcem Łódź Kaliska. Więcej o nowym dworcu Łódź Fabryczna przeczytasz tu: http://www.bryla.pl/bryla/7,85301,21093906,lodz-fabryczna-otwarcie-dworca.html

 • Jak powstawał dom modułowy w Borowinie

  Dom w Borowinie to dom pokazowy oparty na koncepcji Simple House. Jest domem modułowym, prefabrykowanym, opartym na szkielecie drewnianym. Film pokazuje kolejne etapy budowy - od wykonania fundamentów, poprzez montaż wykonanych wcześniej prefabrykowanych elementów aż po krycie dachu i wykończenie elewacji. Projekt domu - architekt Jakub Szczęsny.

 • Jak zmienią się Wolne Tory w Poznaniu?

  Tereny Wolnych Torów w Poznaniu to dziś zdegradowana i niewykorzystana przestrzeń w centrum Poznania, na której kiedyś znajdowały się nieczynne dziś bocznice kolejowe. Projekt pracowni MAU - Mycielski Architecture&Urbanism, który wygrał konkurs na zagospodarowanie tych terenów pokazuje, jaki drzemie w nich potencjał i jak już niedługo mogą wyglądać.

 • BXBStudio Bogusław Barnaś - Architektura zakorzeniona w tradycji

  BXBStudio Bogusław Barnaś to młoda polska pracownia, która na swoim ko9ncie ma już wiele, także międzynarodowych nagród. W ramach Dni Dizajnu w Stalowej Woli można obejrzeć przekrojową wystawę prezentującą najlepsze projekty pracowni.

 • Willa Kipiela w Kościelisku. Uroczy dom w polskich Tatrach

  Pracownia Karpiel Steindel ma na swoim koncie wiele projektów związanych z polskimi Tatrami. Kościeliska realizacja Willi Kipiela to kolejny projekt pracowni, który ma formę tradycyjnej góralskiej chaty, ale w nowoczesnym wydaniu.</br> Zadanie, które przyświecało architektom to stworzenie budynku, który wpisywałby się w kontekst architektury podhalańskiej, ale jednocześnie funkcjonalnego, nowoczesnego i ponadczasowego. </br> Więcej o projekcie domu przeczytasz <a href="https://http://www.bryla.pl/bryla/1,85301,19607104,dom-w-polskich-tatrach-urocza-goralska-chata-ale-z-nuta-nowoczesnosci.html">TUTAJ</a>

 • Toruńska sala koncertowa od MENIS Arquitectos

  W Toruniu powstała niezwykła sala koncertowa łącząca surowość betonu z ciepłym charakterem cegły. Monumentalna bryła przypomina wydrążoną skorupę, w której wnętrzach łączą się różne fukcje. Sciany zdobione techniką pikado, ruchome sufity i mozliwość otwarcia sali koncertowej na przyległy park, to tylko nieliczne z atutów nowego budynku, na które warto zwrócić uwagę oglądając budynek zaprojektowany przez hiszpańską pracownię MENIS Arquitectos.

 • Zobacz jak mieszka Jaga Hupało

  Dziennikarka "Dzień Dobry TVN" odwiedziła jedną z najpopularniejszych stylistek fryzur w Polsce, Jagę Hupało. <BR />Na co dzień czesze polskie gwiazdy. W wolnych chwilach realizuje w swoim mieszkaniu - zbierane przez całe życie, jak sama mówi - pomysły. Stworzyła - to też jej słowa - miejsce pełne inspiracji, połączenie nowoczesnego designu z nostalgiczną architekturą Dolnego Śląska. <BR />Dom jest pełen fantazji. Wystarczy wspomnieć, że na patio stanęła ściana - z pięćdziesięcioma kolibrami w kolorze złota - po której latem spływa woda...

 • Rośliny, które pięknie pachną

  Wszyscy kochamy pięknie pachnące drzewa i krzewy. W oszołominie wprawiają budleje wabiące motyle, niezwykłe kwiaty wiciokrzewów czy niezwykły koloryt kobierców laweny. Dowiedzmy się na jakich stanowiskach czuja się najlepiej. Jak je pielęgnować by dobrze się czuły w naszym ogrodzie.

 • Elewacje z klinkieru [WIDEO]

  Są synonimem luksusu i trwałości. Obecnie łatwiej o ich oryginalny wygląd, nawet w wersji tradycyjnej. To dzięki nowym barwom, fakturom i wymiarom.

 • Robert Makłowicz: "Wolę żywy ogień. I wielką lodówkę lubię"

  Z Robertem Makłowiczem - krytykiem kulinarnym, kucharzem i podróżnikiem, rozmawiamy o kulinarnych zwyczajach Polaków, mieszkaniu w centrum miasta i 200-letnim domu w Dalmacji, w którym najlepiej mitręży się czas. Spotkaliśmy się na konferencji prasowej, zorganizowanej przez firmę Solgaz.

 • Filip Springer: Często się mówi - Polska jest brzydka - ja się z tym zgadzam [WYWIAD]

  Co można wyczytać z architektury? Dlaczego wokół bywa brzydko i jak budynki opowiadają o czasie, w którym zostały wzniesione? Z Filipem Springerem rozmawiamy o historiach związanych z polską architekturą. Kolejnym soczewkami, przez które można spoglądać na Polskę są budynki takie jak: Pałac Kultury i Nauki, Solpol we Wrocławiu i galeria handlowa Witkac na Brackiej w Warszawie. Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części rozmowy z Filipem Springerem.

 • Realizacje domów: dom Z15 według projektu z pracowni Z500

  Nieduży parterowy dom o powierzchni około 100 m2 powstał na bazie projektu gotowego pracowni Z500. Sprawdzamy, co właściciele wraz z architektami zmienili w trakcie adaptacji i budowy, i jak dostosowali dom do własnych potrzeb. Przy okazji udało się też obniżyć koszty budowy!

 • Realizacje domów: dom pasywny według projektu gotowego

  Dom pasywny nie musi powstawać na podstawie projektu indywidualnego. Ten zbudowano na bazie projektu gotowego Z115 z pracowni architektonicznej Z500. Jest też domem prefabrykowanym, jego budowa i wykończenie zajęły zaledwie trzy miesiące. Właściciele domu oprowadzają po wnętrzach i opowiadają, jak mieszka się w domu, w którym nie zamontowano ogrzewania.

 • Energooszczędny dom: jakie rozwiązania są opłacalne?

  Wywiad z architektem Dariuszem Śmiechowskim ze Stowarzyszenia Architektów Polskich, zrealizowany w ramach kampanii "Energooszczędność w moim domu". Architekt podpowiada, jak zaprojektować dom i jak zlokalizować go na działce, żeby zminimalizować straty energii, a zwiększyć jej pozyskiwanie np. z promieniowania słonecznego. Dzięki dobrego projektowi możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu domu i jego oświetlaniu. Architekt podpowiada też, w jakie rozwiązania warto inwestować, a które nie będą opłacalne.

 • Stary dom z bali z kamienną podmurówką: jak wygląda po remoncie

  Właściciele kupili ten dom w 2006 roku. Główny remont wykonano w ciągu dwóch lat. Prace ciągle jeszcze trwają, a na zagospodarowanie czeka jeszcze najniższa kondygnacja. Dom jest wybudowany z grubych drewnianych bali, ma drewnianą elewację i dach kryty starymi ceramicznymi dachówkami. Kamienna podmurówka kryje dodatkową kondygnację - niską od frontu, wysoką od tyłu domu.

 • Wykończenie domu to najdroższy etap całej budowy. Ekspert radzi - nie warto oszczędzać

  Rośnie liczba domów budowanych przez Polaków. Od stycznia do kwietnia oddano ich do użytku o 5 proc. więcej niż rok wcześniej, natomiast nowych budów rozpoczęto o 12,8 proc. więcej. Najtrudniejsze inwestorów czeka jednak na końcu - wykończeniówka. Często oszczędzamy na materiałach i instalacjach, nie patrząc na późniejsze koszty remontów i eksploatacji. Dlaczego nie warto tak robić mówi Kuba Karliński, założyciel, członek zarządu Magmillon, inwestor zarządzający inwestycjami w nieruchomości w Magmillon.

 • Art of craft: TON

  W pierwszym odcinku cyklu "Art of craft" pokazujemy Wam fabrykę mebli TON w Bystricach pod Hostynem. TON jest jedyną firmą na świecie produkująca krzesła nieprzerwanie, w tym samym miejscu od ponad 150 lat. Drewno wyginane jest tu ręcznie, a mury fabryki kryją niesamowite historie.

 • Polska platforma pozwala wyszukiwać przedmioty vintage z całego świata. Innowacyjny pomysł Polaków

  Polska platforma pozwala wyszukiwać przedmioty vintage z całego świata. Innowacyjny pomysł Polaków

  Yestersen to platforma internetowa, na której można znaleźć designerskie meble i sprzęty vintage. O tym, jak działa innowacyjny polski start-up opowiada Karol Misztal, współzałożyciel i prezes yestersen, gabinetu vintage.

 • Budowa domu prefabrykowanego w jeden dzień

  Budowa domu w zaledwie jeden dzień, łącznie z ociepleniem i ułożeniem pokrycia dachowego? To możliwe, jeśli budynek powstaje z prefabrykowanych elementów. Najwięcej czasu zajmuje wcześniejsze przygotowanie fundamentów, a potem wykończenie wnętrz.

 • Projekt nowoczesnego parterowego domu w Żłobiźnie

  Dom zaprojektowany przez Tomasza Zaleskiego z Jabra Architects. Projekt jest dostosowany do działki w przestrzeni podmiejskiej. Parterowy budynek ma ciekawie zaprojektowane elewacje i jest otwarty na przestrzeń, z którą łączy się poprzez tarasy i duże przeszklenia.

 • Budowa domu prefabrykowanego o szkielecie drewnianym

  Polska firma buduje dom w Brukseli. Prace na placu budowy zajęły tylko trzy dni. Budynek ma powierzchnię ponad 200 m2 i jedną ścianą styka się z sąsiednim budynkiem. Ma prostą formę i dwuspadowy dach

 • Budowa energooszczędnego domu prefabrykowanego w Turawie

  Budowa energooszczędnego domu prefabrykowanego w Turawie

  Prezentujemy budowę domu prefabrykowanego w technologii szkieletowej, w wersji energooszczędnej. Dom powstał według projektu Z75 z pracowni Z500. To stosunkowo niewielki budynek (powierzchnia użytkowa 120 m2) o dwuspadowym dachu, prostej bryle i z użytkowym poddaszem. W wersji podstawowej jest murowany, ale inwestorzy zdecydowali się na technologię prefabrykacji. Projekt gotowy bez problemu udało się zaadaptować do zmienionej technologii. Prezentujemy montaż domu prefabrykowanego - całość prac zajęła 3 dni - i pokazujemy, jak wygląda po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych.

 • Tak powstawał mural z Davidem Bowie. Dawid Celek o swoim projekcie

  Dawid Celek to polski architekt na co dzień pracujący w Berlinie. Ale jego mural poświęcony Dawidovi Bowiemu powstał na warszawskim Żoliborzu. Bardzo ciepło przyjęliście jego prace, zobaczcie więc co sam autor mówi o swoim projekcie. O samym muralu więcej przeczytacie <a href="http://www.bryla.pl/bryla/7,85301,20022202,nowy-warszawski-mural-david-bowie-na-zoliborskim-bloku.html">TUTAJ</a>.

 • Dom Optymalny skierowany do słońca

  O tym jak istotne jest zapewnienie optymalnego nasłonecznienia w pomieszczeniach mieszkalnych chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Osiedle, na którym powstanie sześć budynków według projektu Roberta Koniecznego zostało rozplanowane tak, by budynki na wzajem nie zabierały sobie słońca. Duże okna w kierunku południowym zapewniają, że do wnętrza wpada dużo naturalnego światła, a głębokie gzymsy zabezpieczają od nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń w okresie letnim.