Bryła wideo

  • Wieżowiec .KTW w Katowicach cz. 2

    Co o projekcie nowego wieżowca, który stanie tuż przy legendarnym Spodku w Katowicach mówią jego projektanci, architekci i pierwsi Katowiczanie oglądający wizualizacje?

  • Wieżowiec .KTW w Katowicach cz. 1

    Co o projekcie nowego wieżowca, który stanie tuż przy legendarnym Spodku w Katowicach mówią jego projektanci, architekci i pierwsi Katowiczanie oglądający wizualizacje?

  • Ewa Błaszczyk mieszka tuż przy Fundacji Budzik. Bardzo przytulne wnętrza

    Dom popularnej aktorki, Ewy Błaszczyk sąsiaduje z siedzibą Fundacji Budzik, której jest założycielką. Swój czas dzieli między tymi dwom miejscami. Jak wyglądają w środku?

  • Warszawianka - idea, realizacja, współczesność

    Kompleks sportowy Warszawianka, zaprojektowany w 1954 roku przez zespół Zakładów Artystyczno-Badawczych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie - Jerzego Sołtana, Zbigniewa Ihnatowicza, Wojciecha Fangora i Lecha Tomaszewskiego. Formy powstałe z ziemi, zieleni i betonu wchodziły w dialog z zastaną przestrzenią, tworząc wybitne dzieło architektury, integrujące przebywającego w nim człowieka z krajobrazem w skali miasta i kraju. Z czasem pierwotny zamysł architektoniczny ?Warszawianki? stał się mniej widoczny - formy wyrzeźbione w skarpie zarosły zdziczałe rośliny, budynki sportowe zostały znacząco przebudowane, a relację stadionu do doliny Wisły zaburzyły powstające wokół niego wysokie bloki. ?Warszawianka? nie zniknęła jednak bezpowrotnie.

  • Nowości z katalogu IKEA 2017. Na co warto zwrócić uwagę?

    Katalog IKEA 2017 zawiera sporo nowości. O tym, co dokładnie pojawi się w sklepach szwedzkiej sieci opowiada Katarzyna Jaros-Puzio, projektantka i dekoratorka wnętrz IKEA.

  • Mój ładny dom, czyli 10 pytań do Marceliny Zawadzkiej

    Marcelina Zawadzka, znana modelka i zdobywczyni tytułu Miss Polonia w roku 2011, odpowiada na pytania o swój dom. Okazuje się, że mieszka razem z siostrą, ale chętnie wraca do rodzinnego domu. Co jeszcze zdradza?

  • Mój ładny dom, czyli 10 pytań do Józefa Pawłowskiego

    Józef Pawłowski to jeden z najpopularniejszych aktorów młodego pokolenia. Zagrał główną rolę w filmie Miasto 44. Teraz możemy go oglądać w serialu Belfer - nowej produkcji Canal+.Nam opowiada o swoim domu.

  • Mój ładny dom, czyli 10 pytań do Marka Kamińskiego

    Polski himalaista najbardziej lubi, gdy w domu jest... ciepło. Marek Kamiński zdradza, jak wygląda jego dom.

  • Daniel Libeskind - co myśli o Warszawie i dlaczego został architektem? [WIDEO]

    W rozmowie z Kayah, Daniel Libeskind zdradza dlaczego został architektem i jaki jest jego ulubiony budynek na świecie. Odpowiada też na pytanie jak ocenia Warszawę i dlaczego trzeba otaczać się piękną architekturą.

  • Jaka myśl stoi za najlepszym domem świata? O Arce opowiada Robert Konieczny [WYWIAD]

    Zdjęcia Arki Roberta Koniecznego, uznanej w prestiżowym konkursie magazynu Wallpaper za najlepszy dom świata, obiegły polskie i międzynarodowe media. Żeby zrozumieć ideę tego domu nie wystarczy obejrzeć malowniczych fotografii ukazujących betonową arkę na zboczu górskiego stoku. Warto zgłębić dopracowaną w każdym szczególe myśl projektową, według której Arka powstała. Dopiero, gdy zaczynamy rozumieć ten budynek doceniamy coś więcej niż intrygującą bryłę, która wygląda jak głaz wkomponowany w zbocze. Poprosiliśmy architekta Roberta Koniecznego, by opowiedział nam o konstrukcji i idei stojącej za sukcesem tego domu. Posłuchajcie fascynującej opowieści, nie tylko o architekturze...

  • Warszawa w sylwestrową noc widziana z 45 piętra. Fajerwerki pod nami!

    Czy zastanawialiście się kiedyś jak wysoko dolatują fajerwerki? Oglądane z 45 piętra wszystkie są gdzieś pod nami. </br> W magiczną sylwestrową noc ze szczytu <b>Warsaw Spire</b> oglądamy Warszawę jeszcze bardziej kolorową i magiczną niż zwykle. Zobacz niezwykłe wideo timelipse pokazujące Warszawę rozświetloną setkami sztucznych ogni!

  • DARK HOUSE - domek letniskowy gra otwarcia i zamknięcia

    Zaprojektowanie domu letniego, który jest jednocześnie przestronny i niewielki, otwarty na otoczenie, ale i niedostępny dla intruzów, wydaje się zadaniem karkołomnym.Karkołomnym, ale nie niemożliwym. Architekci z pracowni Marek+Sikora Architektura podjęli wyzwanie i stworzyli DARK HOUSE.

  • [SZCZECIN] Centrum Dialogu Przełomy otwarte!

    26 stycznia 2016 roku oficjalnie otwarto Centrum Dialogu Przełomu. Niezwykły budynek zaprojektowany przez architekta <b>Roberta Koniecznego</b> to swoista hybryda budynkiu i miejskiego placu. Ponad powierzchnię posadzki wystają jedynie niewielkie elementy budynku, podczas gdy jego główna część ukryta jest pod ziemią.</br> Więcej o budynku przeczytasz <a href="http://www.bryla.pl/bryla/1,85301,19545811,centrum-dialogu-przelomy-w-szczecinie-podziemne-muzeum-nareszcie.html"><b>TUTAJ</b></a>

  • Daniel Libeskind opowiada o projekcie wieżowca Złota 44 [WYWIAD]

    Wczoraj odbyło się oficjalne otwarcie apartamentowca Złota 44 w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczył również autor projektu - światowej sławy architekt Daniel Libeskind. W krótkim wywiadzie pytamy go o ścieżkę projektową oraz opinię na temat ukończonego wieżowca. W tle można zobaczyć wystawę szkiców architektonicznych,która towarzyszy otwarciu Złotej 44.Na koniec rozmowy architekt cytuje fragment jednego ze swoich ulubionych polskich wierszy. Posłuchajcie. Wystawę szkiców Daniela Libeskinda prezentowana w głównym lobby Złotej 44 będzie otwarta dla zwiedzających w dniach 17-19 marca w godzinach 10:00 - 20:00.

  • Nomadyczne Archiwum Sztetla

    Film przedstawia działania prowadzone przez Natalię Romik w ramach projektu Nomadyczne Archiwum Sztetla. Nomadyczne Archiwum Sztetla wyruszyło latem 2016 roku w podróż po byłych żydowskich miasteczkach - sztetlach, eksplorując pokłady miejskiej pamięci i przeciwdziałając społecznemu wypieraniu ich historii. Nomadyczne Archiwum Sztetla było mobilną czytelnią, miejscem spotkań i obwoźną wystawą, która zaprezentowała przedwojenne mapy, fotografie architektury i nagrania pozyskane z archiwów Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Wirtualnego Sztetla oraz Bramy Grodzkiej w Lublinie. Realizacja:Senna Kolektyw (Sebastian Kucharuk, Natalia Romik, Agata Korba, Piotr Jakoweńko) Stowarzyszenie Panorama Kultur , koordynatorka projektu : Monika Tarajko. Film zrealizowano w ramach festiwalu Arteria w Częstochowie

  • Stefan Kuryłowicz - architekt, który zmienił krajobraz Warszawy. Plac Unii czy Vitkac to dzieła zespołu Kuryłowicz&Associates

    "Zmienił krajobraz Warszawy. Budynki przez niego projektowane - z reguły dobre, nigdy nie nijakie - są rozrzucone po całym mieście. Modne okulary, półuśmiech, szal" - tak w listopadzie 2013 roku warszawska "Gazeta Wyborcza" opisywała pomnik Stefana Kuryłowicza, który stanął przed kompleksem Wola Center przy ul. Przyokopowej. Jeden z najsłynniejszych polskich architektów wsławił się jednak nie tylko w stolicy, a przy okazji zarobił fortunę. Nie mógł zostać nikim innym - od najmłodszych lat kształtował go ojciec Witold, który także był architektem. <br><br> Filip Springer o jednym z ostatnich budynków Kuryłowicza, <b><a href="http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,138262,16083156,VitkAc__pokaz_sily__Co_ma_wspolnego_z_Palacem_Kultury.html#TRwknd" target="blank">warszawskim VitkAcu</a></b>.<br> Zobacz <a href="http://wyborcza.biz/biznes/0,129723.html">więcej odcinków</a>

  • Filip Springer: Często się mówi - Polska jest brzydka - ja się z tym zgadzam [WYWIAD]

    Co można wyczytać z architektury? Dlaczego wokół bywa brzydko i jak budynki opowiadają o czasie, w którym zostały wzniesione? Z Filipem Springerem rozmawiamy o historiach związanych z polską architekturą. Kolejnym soczewkami, przez które można spoglądać na Polskę są budynki takie jak: Pałac Kultury i Nauki, Solpol we Wrocławiu i galeria handlowa Witkac na Brackiej w Warszawie. Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części rozmowy z Filipem Springerem.

  • Jednorodzinny dom pod Wrocławiem

    O oryginalnym i niepowtarzalnym wystroju tego domu przesądziła efektowna podłoga. Kolorowe płytki nadały wnętrzom charakter i sprawiły, że dodatkowe dekoracje okazały się zbędne. [WIDEO]

  • Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu?

    Rachunki za ogrzewanie mogą przyprawić o ból głowy. Jak to zrobić, żeby w domu było ciepło, a wydatki na ogrzewanie były jak najmniejsze? Sprawdź sprawdzone sposoby.

  • Bryła Roku 2016 - tak było na gali rozdania nagród

    Bryła Roku 2016 za nami. Zwieńczeniem plebiscytu była uroczysta gala, która odbyła się 25 maja w warszawskim klubie Niebo. Na wydarzeniu obecni byli architekci, czytelnicy, dziennikarze, przedstawiciele świata nauki, sztuki i biznesu. Galę poprowadził Michał Gwiazdowski - dyrektor programowy internetu czasopism. Bryłą Roku Jury została siedziba "Wiadomości Wrzesińskich". Agnieszka Sadowska - członek zarządu AGORA SA, wręczyła statuetkę architektom z pracowni Ultra Architects. Decyzją internautów Bryłą Roku 2016 został budynek serwerowni Beyond.pl w Poznaniu, zaprojektowany przez ELD Poland. Nagrodę wręczały Agnieszka Gołębiewska - przedstawiciel partnera głównego, firmy Anwis i Anna Ostrowska - redaktorka serwisu Bryla.pl. Gala była też znakomitą okazją do porozmawiania o kondycji polskiej architektury. O projektowaniu miast opowiadali Robert Konieczny - jeden z najbardziej uznanych polskich architektów i Filip Springer - reportażysta i autor licznych książek. Zapraszamy do obejrzenia relacji z gali Bryła Roku 2016!

  • Realizacje domów: dom pasywny według projektu gotowego

    Dom pasywny nie musi powstawać na podstawie projektu indywidualnego. Ten zbudowano na bazie projektu gotowego Z115 z pracowni architektonicznej Z500. Jest też domem prefabrykowanym, jego budowa i wykończenie zajęły zaledwie trzy miesiące. Właściciele domu oprowadzają po wnętrzach i opowiadają, jak mieszka się w domu, w którym nie zamontowano ogrzewania.

  • Energooszczędny dom: jakie rozwiązania są opłacalne?

    Wywiad z architektem Dariuszem Śmiechowskim ze Stowarzyszenia Architektów Polskich, zrealizowany w ramach kampanii "Energooszczędność w moim domu". Architekt podpowiada, jak zaprojektować dom i jak zlokalizować go na działce, żeby zminimalizować straty energii, a zwiększyć jej pozyskiwanie np. z promieniowania słonecznego. Dzięki dobrego projektowi możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu domu i jego oświetlaniu. Architekt podpowiada też, w jakie rozwiązania warto inwestować, a które nie będą opłacalne.

  • Stary dom z bali z kamienną podmurówką: jak wygląda po remoncie

    Właściciele kupili ten dom w 2006 roku. Główny remont wykonano w ciągu dwóch lat. Prace ciągle jeszcze trwają, a na zagospodarowanie czeka jeszcze najniższa kondygnacja. Dom jest wybudowany z grubych drewnianych bali, ma drewnianą elewację i dach kryty starymi ceramicznymi dachówkami. Kamienna podmurówka kryje dodatkową kondygnację - niską od frontu, wysoką od tyłu domu.

  • Przenoszenie starej chaty z bali

    Ten stary dom z bali udało się rozebrać, przewieźć i postawić w nowym miejscu w 52 dni. Zobacz, jak to wyglądało dzień po dniu! Oczywiście w dużym skrócie...

  • Puro Gdańsk - hotel dla miłośników pięknych wnętrz

    Meble od najlepszych projektantów, pokoje sterowane tabletami i mnóstwo nawiązań do historii miasta. Odwiedziliśmy nowy hotel Puro w Gdańsku.

  • Bryła Roku 2016: Rozmowa z laureatami - architektami z pracowni Ultra Architects

    Siedziba "Wiadomości Wrzesińskich" otrzymała nagrodę jury i została BRYŁĄ ROKU 2016. Architekci z pracowni Ultra Architects wraz z inwestorem opowiadają o procesie projektowania tego wyjątkowego biurowca. Zaglądamy też do wnętrza budynku, by sprawdzić jak dziennikarze czują się w nowym miejscu pracy.

  • Biurowce z dala od sztampy. Architektura miejsc pracy [(U)ŻYCIE MIASTA]

    Nie sposób zabudować miasto jednorodnymi budynkami z betonu, stali i szkła. Doświadczenie pokazuje, że w dzielnicach biurowych życie cichnie po godzinie 17.00. Monokultury w mieście nie sprawdzają się, o czym przekonuje chociażby warszawski Służewiec. Dziś próbuje się na nowo skroić to miejsce do ludzkiej skali. Architektura biurowców może się niektórym wydawać nużąca - to najczęściej układ kondygnacji poziomych pokrytych ścianą kurtynową ze szkła. Dlatego odwiedziliśmy miejsca, w których projektanci zadbali nie tylko o odpowiednią wielkość przestrzeni do pracy. Prezentowane realizacje mają miastotwórczy charakter i wychodzą poza biurową sztampę. W tym odcinku pokażemy trzy realizacje: <a href="http://www.bryla.pl/bryla/7,85301,21901211,baltyk-w-poznaniu-juz-otwarty-to-pierwsza-realizacja-mvrdv.html">Bałtyk</a> w Poznaniu, Bryłę Roku 2016, czyli siedzibę <a href="http://www.bryla.pl/bryla/7,85301,21147795,fasada-jak-szpalta-gazety-architekci-projektuja-siedzibe-mediow.html">Wiadomości Wrzesińskich</a> i <a href="http://www.bryla.pl/bryla/7,85301,22613315,biurowiec-przy-ul-za-bramka-w-poznaniu-nowoczesna-bryla-w.html"">biurowiec przy ulicy Za Bramką.

  • Czyszczą Pałac Kultury i Nauki. Zobacz różnicę na wideo. "Już niedługo taras zalśni śnieżną bielą"

    Czyszczą Pałac Kultury i Nauki. Zobacz różnicę na wideo. "Już niedługo taras zalśni śnieżną bielą"

    Od kilku dni trwa wielkie czyszczenie Pałacu Kultury. Jeden z najważniejszych budynków w stolicy znów będzie lśnił bielą. Na razie prace trwają na Tarasie Widokowym. Zobacz to na wideo.

  • Nowy Teatr w Warszawie. Jak zaplanować teatr w dawnym garażu przedsiębiorstwa oczyszczania miasta?

    Nowy Teatr powstał w dawnym garażu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Jak zaprojektować nową funkę by miejsce było otwarte, przyjazne artystom i nie straciło swojego unikalnego charakteru przedwojennej zabudowy?

  • BRYŁA ROKU 2015 Przyznana

    Dziesięć nominowanych budynków, a wśród nich te najlepsze z tytułem BRYŁY ROKU. W tej edycji po raz pierwszy wręczyliśmy statuetki dla najlepszych polskich projektów. Na uroczystej gali, podczas której wystąpili Ewa Kuryłowicz z pracowni Kuryłowicz & Associates oraz Jerzy Szczepanik Dzikowski z pracowni JEMS Architekci poznaliśmy laureatów konkursu w kategoriach Nagroda Internautów (Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach - JEMS Architkci), Nagroda Jury (Centrum Kulturalno Kongresowe Jordanki w Toruniu - Menis Arquitectos) oraz Nagroda Sponsora przyznana przez firmę Anvis (Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach - JEMS Architekci).