Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kościół od Coop Himmelb(l)au. Hit czy kit?

red

W Hainburgu nad Dunajem powstał nowy projekt Coop Himmelb(l)au. Ekspresyjna bryła kościoła Marcina Lutra stanęła w centrum zabytkowego miasteczka. Wyobrażacie sobie taki kościół w którymś z polskich miast?

Kościół Marcina Lutra w Hainburgu nad Dunajem
Kościół Marcina Lutra w Hainburgu nad Dunajem
źródło: Coop himmelb(l)au

Forma obiektu swoją inspirację czerpie, z jednej strony, z architektury budynków znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie -  skomplikowana konstrukcja dachu kościołaurozmaica architektoniczny język, którym posługują się, charakterystyczne dla regionu dwuspadowe dachy - z drugiej strony, jego indywidualna geometria podkreśla religijną symbolikę, czego przykładem jest sala nabożeństw w kształcie ogromnego stołu.W konstrukcję dachu zostały włączone trzy świetliki wspierające się na czterech "nogach" tego "stołu", nadając mu w rezultacie oryginalną formę.

Architektura kościoła jest najbardziej wymowna od strony głównej drogi. Pofalowana, szklana fasada zaprasza wiernych do wnętrza. Tu poczucie intymności zostaje symbolicznie zachowane, dzięki ustawieniu tuż za szklana elewacją wolnostojącej, drewnianej ściany. Funkcja obiektu w ramach przestrzeni miejskiej, została wyrażona poprzez podświetlony krzyż, wycięty we wspomnianej drewnianej ścianie.

Kościół Marcina Lutra w Hainburgu nad Dunajem

Wnętrze sali nabożeństw jest w stanie pomieścić 50 osób. Za nim znajduje się przeszklony prześwit -  miejsce dla dzieci. Dalej zlokalizowana została sala parafialna. Obie sale -  nabożeństw i parafialna - przedzielone zostały rozsuwanymi drzwiami, które po złożeniu łączą oba pomieszczenia w jednolitą przestrzeń.

Trzecim elementem wchodzącym w skład obiektu, jest budynek, zlokalizowany na przeciwko dwóch głównych sal. Mieszczący zakrystię, biuro pastora, małą kuchnię i inne pomieszczenia zaplecza. Rampa biegnąca między obiektami wiedzie z kolei do parafialnego ogrodu. Ostatnim - czwartym - elementem projektu jest dzwonnica w formie rzeźby, zlokalizowana na przednim dziedzińcu.

A czy Wam podoba się nowa austriacka świątynia?

ZOBACZ TAKŻE:

Kaplica z widokiem na ocean

Architektura sacrum

Lifting po rosyjsku: HIT czy KIT?

Skomentuj:

Kościół od Coop Himmelb(l)au. Hit czy kit?