Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Dom, który unosi się nad wydmami

bec

Pośród wydm angielskiego wybrzeża architekci z pracowni MOLE oraz JVA zaprojektowali dom letniskowy. Stworzyli nietypowy budynek, który nawiązuje zarówno do lokalnego budownictwa jak i ulotnego charakteru otaczających go wydm.

"Dune house", dom-wydma w angielskim hrabstwie Suffolk, zaprojektowany został przez Brytyjczyków z biura MOLE oraz młodych architektów z norweskiej pracowni JVA. Ukończona w 2011 roku realizacja stanowi niezwykle interesujący przykład reinterpretacji form charakterystycznych dla tradycyjnego budownictwa angielskiego wybrzeża. Pomiędzy wydmami, niemal nad samym brzegiem morza, powstał budynek nowoczesny, a jednocześnie doskonale wpisujący się w zastany kontekst- zarówno kulturowy jak i naturalny.

Warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę było zaprojektowanie architektury nawiązującej swymi formami do sąsiednich zabudowań. W rzeczywistości architekci stworzyli dość przewrotną wariację na ich temat. Punktem wyjścia dla opracowywanej przez nich koncepcji był unoszący się w powietrzu typowy, spadzisty dach. Aby zrealizować tę śmiałą i dość nietypową ideę, projektanci podzielili bryłę domu na dwie całkowicie odmienne partie. Poddasze nakryte zostało wielospadowym dachem o fantazyjnie pozałamywanych połaciach. Jego forma pozwoliła na stworzenie charakterystycznej "zębatej" sylwetki budynku, którą tworzą liczne ostro zakończone ściany szczytowe. Ich zewnętrzne ściany pokryto ciemnym drewnem i przepruto nieregularnie rozmieszczonymi kwadratowymi oknami o zróżnicowanej wielkości.

Całkowicie odmienny charakter otrzymał poziom parteru. W odróżnieniu od ciemnej, ciężkiej bryły poddasza, jest on lekki, niemalże niematerialny. Ściany przyziemia zostały w całości przeszklone. Dzięki temu zabiegowi wnętrze część dzienna domu jest otwarta na malowniczy krajobraz, a porośnięte trawą nadmorskie wydmy zdają się niemalże przenikać do wnętrza. Z zewnątrz duże płaszczyzny okien odbijają obraz otoczenia, co sprawia, iż ciemna, łamana bryła dachu rzeczywiście zdaje się lewitować nad wydmami.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Dom pod Wrocławiem - połączenie minimalistycznego designu i sielskiego klimatu
Dom dla rodziny z betonem w tle
Dom na Brooklynie

Skomentuj:

Dom, który unosi się nad wydmami

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej