Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Architektoniczne podróże Wojtka Guraka [ZDJĘCIA]

fredka, aru

Ponad 3 lata fotografował architekturę w blisko 50 miastach świata. Wojtek Gurak, młody fotograf architektury i współpracownik BRYŁY, otworzył właśnie wystawę swoich prac w Manchesterze. Gratulujemy!

Journeys in Architecture by Wojtek Gurak
Journeys in Architecture by Wojtek Gurak
fot. Wojtek Gurak

BRYŁA: Ile krajów zwiedziłeś ze swoim aparatem?

Wojtek Gurak: Statystycznie rzecz biorąc, przez ponad 3 lata fotografowałem architekturę na 3 kontynentach, w 15 krajach i blisko 50 miastach. Sporo jeździłem po Wielkiej Brytanii, bo tu do niedawna mieszkałem i studiowałem, ale z aparatem dość sporo czasu spędziłem też w Hiszpanii, Danii, Chinach i Australii. Wszędzie spotykałem na swojej drodze wiele ciekawych projektów. Szczególnie wspominam wyprawę do Chin, gdzie udało mi się uwiecznić kilkadziesiąt narodowych pawilonów na Expo 2010.

Skąd wzięła się Twoja pasja do fotografowania architektury?

Zaczęło się niewinnie, od podróży po miastach Wielkiej Brytanii, z których przywoziłem głównie zdjęcia nowoczesnej architektury. Po prostu to mnie najbardziej w tych miejscach fascynowało. Tym sposobem kolejne wyprawy od Europy po dalsze zakątki świata, w których miałem szczęście się znaleźć, skupiły się właśnie na tym temacie. Uwielbiam architekturę różnych niecodziennych kształtów, kolorów i przeznaczenia

Kiedy pojawił się pomysł na wystawę?

Pomysł na wystawę kiełkował od dawna. Chciałem podzielić się fotograficznymi "zdobyczami" z moich podróży. Pomyślałem, że mogą zainteresować nawet ludzi, którzy na co dzień nie śledzą architektonicznych serwisów, a sami nie są architektami. Wtedy stwierdziłem, że fajnie byłoby pokazać je "na mieście", gdzieś, gdzie można wejść prosto z ulicy i chwilę poświęcić dobrej architekturze.

Jak znalazłeś miejsce na zaprezentowanie swoich zdjęć?

Zaskakująco, lub nie, pewnego dnia po prostu wszedłem z ulicy do jednej galerii, pokazałem co robię i zapytałem co oni na to... Moje zdjęcia najwyraźniej spełniły ich oczekiwania i tak rozpoczął się proces organizacji wystawy.

Gdzie to było?

RIBA Hub w Manchesterze. To jedyne w swoim rodzaju miejsce w Anglii. Należy do prestiżowej instytucji - brytyjskiego odpowiednika SARP. Daje możliwość dotarcia do osób zainteresowanych tematem takich jak sami architekci z regionu. Moja wystawa powstała w ramach Festiwalu RIBA LoveArchitecture, który właśnie się skończył, jednak moje zdjęcia można oglądać jeszcze do 13 lipca.

Ile zdjęć prezentujesz?

Całkiem sporo, 50-60 zdjęć w formacie A3. Do ostatniego momentu dokonywałem selekcji, aby "nie przegadać" tematu, organizatorzy z kolei chcieli jak najwięcej pokazać i prosili o więcej... Ostatecznie wyszło bardzo fajnie i mam nadzieję, że moje fotograficzne zapisy podróży będą dla innych inspirujące.

Gratulujemy Wojtkowi sukcesów i pięknych zdjęć, a jeśli chcecie zobaczyć więcej zajrzyjcie na: www.bywojtek.net 

    Więcej o:

Skomentuj:

Architektoniczne podróże Wojtka Guraka [ZDJĘCIA]