Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

"Dom duch", niezwykła metamorfoza budynku [ZDJĘCIA]

red

Ten obiekt należy postrzegać bardziej jak dzieło sztuki niż zwykłą budowlę. Artyści Christophe Berdaguer i Marie Péjus ubrali budynek w wyjątkowy kostium... Hit czy kit?

Odmieniony budynek znajduje się w maleńkiej miejscowości Delme we Francji. Dom sąsiaduje z dawną, XIX wieczną synagogą, z którą wspólnie tworzy Centrum Sztuki Współczesnej (La synagogue de Delme - Contemporary Art Centre). W przeszłości obiekt pełnił jednak wiele innych funkcji, był więzieniem, szkołą, a później nawet domem pogrzebowym.

Projektanci zmieniając formę budynku, chcieli odnieść się do jego historii i zarazem przez nowoczesną elewację sięgnąć w przyszłość. Efekt jest wyjątkowy, a uzyskano go nakładając na fasadę rodzaj tworzywa sztucznego, któremu pod wpływem ciepła można nadawać różne kształty (polistyren). Tworzy on swoisty „płaszcz”, w który to budynek zdaje się być ubrany. Dzięki temu zabiegowi dom nabrał obłych kształtów i może przypominać białą zjawę.

Gue(ho)st House powstał by uczcić dwudziestolecie działalności Centrum Sztuki Współczesnej, które przypadnie w 2013 r. W środku znalazła się dodatkowa przestrzeń wystawiennicza oraz studio, w którym pracować będą między innymi miejscowi artyści.

Oryginalna nazwa Gue(ho)st House to wynik pewnej gry słów. Połączono bowiem angielskie słowo a guest (gość) z a host (gospodarz), co w rezultacie dało a ghost (duch).

Skomentuj:

"Dom duch", niezwykła metamorfoza budynku [ZDJĘCIA]