Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szklana farma od MVRDV. Hit czy Kit?

red

Holenderska pracownia MVRDV słynie ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do projektowania. Tym razem postanowiła zaprojektować biurowy budynek tak, by przypominał wiejską chatę. Budynek niemal w całości wykonany jest ze szkła

Budynek znajduje się w niewielkiej miejscowości Schijndel w Holandii. Zadaniem architektów było zaprojektowanie obiektu, który wypełni lukę powstałą w wyniku zniszczeń z II wojny światowej. Glass Farm stanął w samym centrum miasteczka pomiędzy kościołem a ratuszem. Architekci musieli uwzględnić wymóg miejskich planistów, aby powstały budynek swym wyglądem nawiązywał do tradycyjnych dla tego regionu zabudowań.

Zespół MVRDV jednak nie chciał rezygnować z innowacyjności projektowanego obiektu, dlatego architekci zdecydowali się zaproponować budynek niemal w całości wykonany ze szkła, na które od wewnątrz nadrukowano wielkoformatowe zdjęcie imitujące typowy wiejski dom holenderski. Dzięki temu zabiegowi ściany budynku zdają się być zrobione z cegły, a dach wygląda na pokryty strzechą.

Co ciekawe, budynek jest przeskalowany, tzn. szklany wydruk sprawia wrażenie, że w środku są tylko dwa poziomy, w rzeczywistości dom ma parter i dwa piętra. Natomiast jeśli zmierzymy wysokość drzwi wejściowych to okaże się, że mają one aż 4 metry wysokości. Było to celowe działanie projektantów

Kiedy dorośli wchodzą w interakcję z budynkiem to mogą ponownie poczuć się jak dzieci - mówią architekci

W błąd wprowadzają również nadrukowane okna. Te nie pokrywają się z rzeczywistością. Wnętrze doświetlają prześwity, które pozbawione są druku. Nocą, zewnętrzną iluminację zastąpiło delikatne oświetlenie od środka. Obecnie w Glass Farm znajduje się biuro, sklepy i centrum medyczne.

    Więcej o:

Skomentuj:

Szklana farma od MVRDV. Hit czy Kit?