Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rijeka: najpiękniejszy meczet w Europie?

red

Jest nowoczesny i modernistyczny. Zaprojektował go chorwacki artysta

To pierwszy nowy meczet, jaki od kilkuset lat powstał w Chorwacji. Obiekt otwarto w Rijece czwartego maja. Stanowi on część miejskiego Centrum Islamu.

Na uroczyste otwarcie przybyły tłumy wyznawców. W Rijece oraz najbliższych okolicach żyje około 12 tysięcy wyznawców tej religii. Nowoczesny budynek odwiedziło tego dnia nawet 30 tysięcy gości. Tłum przyjezdnych stanowili wyznawcy islamu z całego świata, dominowali przyjezdni z Bośni i Hercegowiny. Gościem honorowym był prezydent Chorwacji - Ivo Josipović.

Budowa Centrum Islamu pochłonęła 10 mln euro. Powierzchnia całego kompleksu wynosi 10 tysięcy m kw. Na kompleks składają się: wielofunkcyjna hala, sala do prowadzenia zajęć dydaktycznych, pomieszczenie dla dzieci, biblioteka i biura dla administracji obiektu. Jednak głównym elementem Centrum jest nowoczesny meczet, z minaretem wysokim na 24 metry Meczet został zaprojektowany przez zmarłego w 2009 r. chorwackiego artystę Dušana Džamonja, który jest też autorem opisywanego przez nas już wcześniej modernistycznego pomnika rewolucji.

Otwarty obiekt już został uznany przez lokalne media za najpiękniejszy meczet Europy. To również pierwsza tego typu świątynia zbudowana w Chorwacji od czasu kiedy z tego terenu wycofało się Imperium Osmańskie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Rijeka: najpiękniejszy meczet w Europie?